Medvědí trh? Nám nevadí, protože blockchain je stále boží!

Medvědí trh je jen dočasný, využití blockchainu jde i navzdoru tomu rychle dopředu, říká Johannes Schweifer, CEO a spoluzakladatel CoreLedger. Vzhledem k chaosu na finančních trzích a ponuré náladě je velký zájem o kryptoměny na nějakou dobu u ledu. Pryč jsou dny, kdy NFT mohly snadno získat na hodnotě miliony dolarů během pár dní. Nyní jsou digitální obrázky roztomilých zvířat nebo memes stále častěji označovány za podvod a ochota investorů do nich investovat pomalu uvadá. Naštěstí každý temný mrak má svůj stříbrný okraj. Medvědí trhy znamenají začátek kreativního období. Může se objevit nová generace vývojářů s hlavou plnou nápadů. Blockchainové společnosti se zaměřují na vytváření praktických inovací, které přinesou užitek a vyšší efektivitu. Mohou překonat některé z největších výzev, kterým dnes čelíme. NFT jsou jen malou ukázkou možností tokenizace. Prakticky vše lze dnes přeměnit na digitální tokeny. To umožňuje, aby se jakékoli aktivum stalo přístupným a obchodovatelným na blockchainu. Kde přesně se tedy tyto praktické inovace vyvíjejí? Zde je několik příkladů toho, jak se blockchain stává kritickým aspektem naší ekonomiky.

Zemědělství v rozvíjejících se ekonomikách

Pandemie COVIDu zanechala ve světě světě devastující důsledky. Zemědělství v Argentině je toho zářným příkladem. Uprostřed finanční nejistoty se tam potýkají s klesající hodnotou pesa. Inflace se pohybuje nad 50 %. Více než 40 % produkce sójového oleje a sójové moučky pochází z Argentiny. Zemědělci jsou tak pod skutečným tlakem. Toto je převládající problém v zemědělství a chovu dobytka, zejména v rozvíjejících se ekonomikách. Jejich fiat měna je neustále devalvována. Tokenizací zemědělských aktiv se mohou farmáři potenciálně zajistit proti inflaci. Technologie blockchain jim také umožňuje přístup ke kapitálu, poskytovaného mezinárodními investory, prostřednictvím blockchainu. Toto řešení se již uvedlo do praxe a lze jej vidět například v dobytčích rančích v Bolívii. Investoři z celého světa se mohou zúčastnit prostřednictvím tokenizovaného modelu účasti na tržbách. Zde každý token představuje procento z příjmů nebo způsob digitálního barteru.

Digital swap se řítí vpřed

Vše, co je potřeba, je technologie digitálního swapu. Tu je nutné použít ke zvýšení likvidity tak, že umožní okamžitou konverzi hodnoty. To usnadní účast na peer-to-peer smlouvách (P2P), které zúčastněným stranám umožní obchodovat s tokeny různých hodnot. Globální blockchain pro tyto účely spojí dohromady libovolný počet swapů a plateb a vybírá optimální cestu přes tisíce dostupných obchodů na základě nastavených kritérií, jak je znázorněno na obrázku níže. Díky tomu je cokoliv směnitelné za cokoliv jiného. I když je tento vývoj vzrušující, stále je třeba ještě vynaložit více úsilí pro rozvoj povědomí o technologii. Jen tak lze dosáhnout jejího plného potenciálu. Čím více možných obchodů je, tím užitečnější se stává. K tomu je také zapotřebí většího úsilí mezi společnostmi, regulačními orgány a institucemi. Je třeba změnit vnímání technologie – od strachu z neznámého k plnému pochopení a implementaci do všech žádoucích oborů. I když jsme stále ve fázi experimentu, celkový trh tokenizovaných aktiv se odhaduje na hodnotu pod 20 miliard USD. Celková velikost trhu s digitálními aktivy je až 350 miliard USD, což podtrhuje obrovský prostor pro růst, kterého lze dosáhnout.

Kryptozima a boj proti změně klimatu

Další kritickou oblastí, která je součástí experimentu s tokenizací, je ochrana proti změně klimatu. Uhlíkové kredity jsou měřitelným a ověřitelným nástrojem ke snížení emisí. Každý uhlíkový kredit odpovídá jedné tuně oxidu uhličitého, který již není vypouštěn do atmosféry díky redukci těchto plynů během výroby nebo díky zavedení nových technologií. Uhlíkové kredity tedy představují nástroj pro státy, díky kterému lze emise efektivně regulovat. Uhlíkové kredity jsou převoditelné a certifikované vládami a nezávislými certifikačními orgány. Majitel kreditu jej pak může použít ke kompenzaci, či směně. Jejich tokenizace má za cíl překonat problémy s provozní transparentností, měřením a hodnocením projektů.. Data jsou uložena způsobem, který eliminuje zdvojené účetnictví a zároveň je činí obchodovatelnými a dostupnými globálně. Zavedení decentralizovaných protokolů integrujících se s trhy s uhlíkovými kredity podnítilo nové nápady, jak vytvořit větší transparentnost a větší apel na zodpovědnost firem.

Ochrana duševního vlastnictví

Právní dokumenty a jiné formy dohod nebo smluv jsou často sdíleny v tištěné podobě, aby byla zajištěna důvěrnost a neměnnost. Tokenizace umožňuje zpřístupnitelnost jakéhokoliv aktiva a možnost jeho směny na trhu. Dokumenty a další data firem mohou díky tokenizaci být bezpečnější a transparentnější. Záznamy na blockchainu jsou neměnné (nelze je měnit, pouze k nim přidávat). To v praxi nabízí ověřitelnost, bez nutnosti zprostředkovatele nebo notáře, ať už ve formě digitálních nároků, certifikátů nebo důkazů o vlastnictví. Tím se vyrovnají podmínky pro správu autorských práv. Právní poplatky za předložení dokladu o vlastnictví, v dlouho vleklých soudních sporech, mohou být neúměrně drahé. Zpěváci, kteří chtějí zachovat originalitu své práce, a vědci, kteří chtějí patentovat svou technologii, mohou mít kromě tradičních metod další způsob, jak toho dosáhnout. S tímto nápadem se experimentuje od roku 2019. Různé země a regiony zákonně upravují právní závaznost digitálních záznamů. To se neustále mění, protože komplexní technologie se převádí na snadno použitelné aplikace, které poskytují bezproblémové uživatelské prostředí. Dokonce i tradičně konzervativní jurisdikce, jako je Čína, začala přijímat blockchain, aby pomohla soudům řešit případy pirátství a porušování autorských práv. Aplikace blockchainu v podnikání je v praxi krásně vidět na příkladu zemědělství v rozvíjejících se ekonomikách. Životní prostředí a ochrana duševního vlastnictví jsou dalším inovativním způsobem, jakým lze technologii blockchainu používat. Blockchainové společnosti musí spolupracovat s vládami a regulačními orgány, aby našly nejúčinnější a nejpraktičtější způsoby implementace této technologie. Jen tak budeme mít bezpečné a udržitelné prostředí, které pomůže zúčastněným stranám využívat výhody blockchainu smysluplným způsobem.
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.