Bitsquare – první decentralizovaná bitcoin směnárna

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. Směnárny a burzy, kde se navzájem vyměňují hodnoty, jsou důležitou součástí infrastruktury každé ekonomiky. Bez bitcoinových směnáren by byla velikost krypto ekosystému ještě zanedbatelnější než nyní. Neexistovala by prakticky žádná likvidita a změnit státem posvěcený dluhový papír v pudu sebezáchovy na kryptoměnu by byla sysifovská práce.

Bitsquare - směna je soukromá věc

Je paradoxní, že ačkoliv byl vznik Bitcoinu podmíněný právě problémy centralizovaných platebních systémů, téměř všechny transakce se stále realizují přes centralizované bitcoinové burzy a směnárny, což je jedna z největších slabin kryptoměnového ekosystému. Doposud se o P2P řešeních víc mluvilo, než konalo a ačkoliv některé platformy samy sebe označovaly za decentralizované, ta skutečně první přichází až nyní. Slovy zakladatele projektu Bitsquare, rakušana Manfreda Karrera, který platformu představil na nedávném Bitcoin meetupu v Paralelní Polis:
"Závislost Bitcoinu na centralizovaných směnárnách je příkrém rozporu s jeho principem. Doufám, že se Bitsquare tento problém podaří vyřešit."
Pro koho je Bitsquare určený? Pro ty, co chtějí vyměnit eura, dolary, yuany, koruny anebo jiné inflační papírka za bitcoin, nebo nedejbože naopak. Pro ty, co chtějí koupit alternativní měny s potenciálem, nebo se zbavit těch zbytečných. Pro spekulanty poučené z krachu dnes již neexistujících centralizovaných burz (např. MtGox, Cryptsy), pro ty, co už nevěří žádné platformě, která drží jejich peníze. Pro každého, kdo se nechce zbavit kontroly (nad vlastními financemi) a soukromí ve prospěch nějaké centrální autority, jen proto, aby mu mohlo být dovoleno obchodovat s jinými zájemci. Pro lidi považující finanční transakce za způsob soukromého projevu, který by měl být chráněný před špehy v bankách, vládách a dalších, jimi vytvořených institucích.

Decentralizuj, decentralizuj, decentralizuj

Způsob, jakým Bitsquare funguje, je podobný spíš LocalBitcoins, než např. Bitfinexu, nebo Bitstampu.  Ale s tím nejpodstatnějším rozdílem, že Bitsquare je plně decentralizovaný a nedrží žádné bitcoiny, altcoiny, ani fiat měny uživatelů. Uchováváte-li kryptoměnu v peněžence pod kontrolou provozovatele směnárny, riskujete ztrátu peněz ve zlomku vteřiny. Případy zkrachovalých burz MtGox a Cryptsy jsou mementem pro všechny lehkovážné. Ale zmizení vašich úspor není jedinou hrozbou centralizovaných platforem. M. Karerr k tomu říká:
"Soulad s AML/KYC předpisy v kombinaci s transparentostí Bitcoinu znamená výraznou ztrátu soukromí. Dát dohromady údaje posbírané směnárnami a přijít na to, kolik kdo vydělává, spoří, utrácí (a častokrát i za co), může být triviální záležitostí. To už není jen nepatřičné, Bitcoin se tím stává nevhodný pro všechny transakce - včetně těch úplně legálních."
Bitsquare je navržen tak, aby byl plně decentralizovaný, bez jediného slabého místa. Směnárna je bezpečná, protože nedrží peníze uživatelů. Je dostupná okamžitě a kdykoliv, nikdo neposuzuje a neschvaluje vaši žádost o používání platformy. Dbá také na soukromí - nikdo, kromě obchodní protistrany, nevidí vaše osobní identifikační údaje. Jejich komplexnost se přitom liší v závislosti na zvoleném způsobu platby. Bitsquare je plně otevřený projekt v celém rozsahu, kód je zveřejněný na Github a kdokoliv jej může zkontrolovat, doplňovat, nebo měnit. Předností směnárny by měla být i uživatelská přívětivost, obchodování by tedy měly zvládnout i počítačově - technologické lamy.

Jak funguje Bitsquare

Stáhnete a instalujete Bitsquare software na váš počítač. Po otevření se automaticky připojí přes P2P síť Tor k ostatním uživatelům. Všechny aktivní uzly okamžitě posílají a přeposílají obchodní nabídky nově připojeným uživatelům. Tyty nabídky na prodej nebo nákup se soustředí do jednoho "order booku", který se dá filtrovat např. podle ceny, měny, druhu transakce, nebo způsobu platby. Nikde se neregistrujete, nezadáváte heslo, nevyplňujete žádné formuláře, natožpak abyste posílali naskenované kopie vašich dokumentů přes "zabezpečené připojení". jak funguje bitcoin bitsquare Když si z nabídky vyberete přesně to, co potřebujete, rovnou nakupujete, nebo prodáváte. Když vám z uvedené nabídky nic nevyhovuje, například kvůli jinému množství měny kterou chcete, nebo kvůli způsobu platby, můžete vytvořit novou nabídku. Ta je okamžitě přeposlána všem ostatním uživatelům a zařazena do order booku. Ale pozor, podobně jako u další dentralizované aplikace Openbazaar, musíte být připojeni online, aby byla vaše nabídka viditelná. V okamžiku odpojení aplikace vaše nabídka z orderbooku zmizí. Když se rozhodnete nabídku akceptovat, následuje několik kroků, většina z nich probíhá automaticky. Obě strany obchodu se nejdříve dohodnou na arbitrovi (dopředu určeném, nebo podle vlastního výběru), který bude v případě potřeby řešit možný spor při transakci. Potom obě strany vloží bitcoiny na čerstvě vygenerovanou multisig adresu. Prodávající vkládá bitcoiny, které chce prodat a obě strany musí ještě vložit bezpečnostní depozit, který se po úspěšném dokončení transakce vrací. Jeden klíč od 2/3 multisig adresy drží kupující, druhý prodávající a třetí ovládá arbitr. Bitcoiny se tedy z adresy uvolní pouze v okamžiku, kdy obě strany odsouhlasí převod, v případě problému pak transakci potvrzuje arbitr. Obě strany kromě toho platí menší poplatek, který získávají akcionáři Bitsquare. Kupující následně posílá prodávajícímu prostředky přes zvolenou platbu mimo Bitsquar a odeslání potvrzuje v aplikaci podpisem jeho části transakce z multisig adresy. V závěrečné části obchodu prodávající obdrží platbu a také ji potvrzuje v aplikaci. Transakce tak má potřebné dva podpisy ze třech, potvrzuje se v síti a obě strany dostávají vyplacené jejich částky. Když jde vše jako po másle, třetí strana (arbitr) do obchodu nijak nezasahuje. Pokud však musí řešit spor, získává jako odměnu depozitní částku té strany obchodu, která je na vině.

Něco za něco

Mluvíme-li o silných stránkách Bitsquare, tedy že nedrží peníze a nabízí zvýšenou míru soukromí, P2P síť, bezpečnost a nesbírá žádné osobní údaje, je potřeba zmínit i ty, které se některým potenciálním uživatelům už tak líbit nemusí.  Obchodování na Bitsquare trvá obvykle déle, než na klasické centralizované burze, kde můžete bitcoiny koupit a následně prodat v průběhu pár sekund. V závislosti na zvolené platební metodě při fiat měnách to může trvat dny (bankovní převod, SEPA platba), nebo minuty až hodiny (např. OKPAY). Nepříliš přívětivým krokem se může zdát nutnost bitcoinového depozitu, nebo limitování obchodované částky při jedné transakci na 2 BTC u altcoinů, 1,5 BTC při OKPAY platbě, 0,75 BTC u bankovního převodu a 1 BTC u ostatních plateb. Důvodem je však zabránění podvodům s bankovními účty a možnými zpětnými platbami. Bitsquare není navržen pro denní obchodníky, používající bankovní převody. V tomto se právě víc podobá LocalBitcoins. Některé platební metody jsou ale okamžité, nebo přinejmenším mnohem rychlejší, než bankovní převody. V takovém případě trvá jedn obchod asi tak dlouho, jako potvrzení transakce na blockchainu. Manfred Karrer k tomu dodává:
"Ano, jsou tu jisté bariéry. Na druhé straně ale nemusí uživatelé předkládat dokumenty potvrzující jejich identitu, neexistuje žádná čekací lhůta pro schválení účtu a podobné záležitosti. Takže Bitsquare jiné bariéry zase odstraňuje."
foto: Bitsquare [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.