Bitcoin výrazně slábne, Celsius Network má značné problémy

Začátek tohoto týdne se nese ve znamením samých negativních zpráv. Hodnota 1 BTC se nyní obchoduje na úrovni 23 706 USD. Bitcoin od minulého týdne ztratil na hodnotě o 24.35%. Jak už to bývá pravidlem v medvědím trhu, dominance BTC opět narostla a nyní je na úrovni 47,5%. V tabulce TOP10 kryptoměn podle coinmarketcap se zřítily naprosto veškeré kryptoměny v čele se Solanou, jejíž propad činí oproti minulému týdnu 38.95%.

Strach a hnus na burzách

Na týdenním grafu BTC/USD je zřejmá panika, strach a chaos. Až na "aprílový" bull trap zde uvidíme hromadu červených svící, které jasně ukazují dlouhodobý padající trend. Po víkendu, kdy cena klesla na úroveň mezi 28 a 27 tisíc, nastartoval pád. Ten byl tentokrát značný a spadl až na hladinu 24 000 USD. V době tvorby tohoto textu nic nenaznačuje tomu, že by se trend měl obrátit, nebo by se měl pád alespoň zpomalit. Dle zprávy od agentury Bloomberg došlo ke největšímu pádu od prosince roku 2020. Kryptoměny nejsou v tomto trendu jediné. Klesají rovněž i akcie a indexy. Příčinou je, jak jsme již psali zde, větší míra inflace v Americe, než se kterou experti počítali. Podle těchto zpráv očekávali ekonomové vrchol inflace v březnu a její následný postupný pokles. Tento předpoklad však byl chybný a v dubnu byla inflace opět vyšší, než v březnu. Trhy na to reagovali strmým pádem. To ovšem není vše! Ve středu tohoto týdne FED rozhodne, jak se bude příští měsíc zvyšovat základní úroková sazba. Toto rozhodnutí výrazně ovlivní informace o výši inflace, tudíž lze předpokládat, že dojde v reakci na inflace k agresivnějšímu zvýšení úrokových sazeb. Toto rozhodnutí může způsobit další pád hodnoty akcií, i kryptoměn. Bitcoin se nezvratně blíží k naprosto klíčovému supportu kolem 22 000 USD. Tento support představuje týdenní MA200, od kterého se v minulosti cena vždy odrazila. Co se stávalo v minulosti se však nemusí stát teď. A nejspíše nestane, protože pád je nyní způsoben hlavně řadou negativních zpráv a jiných makroekonomických fundamentů, které jsou vážnější, než kdykoliv předtím. Bitcoin se tak v klidu může podívat i na, nebo dokonce pod, cenu 20 000 USD, což je ATH z minulého cyklu. Podle největších skeptiků můžeme očekávat pád až na 15, nebo 16 tisíc.

Co dvojka na trhu?

Ethereum se v současnou chvíli obchoduje na hladině 1,233$, přičemž naposledy se ETH ocitlo na této úrovni v lednu 2021. Je to již dlouhých 17 měsíců, kdy Ethereum bylo na této cenové hladině.  Nic nenaznačuje tomu, že by korekce neměla pokračovat, jen během posledních 24 hodin ETH odepsalo -219.74 USD. Ethereum se aktuálně obchoduje na hladině 1 436$, přičemž naposledy kryptoměna dosáhla této úrovně v únoru 2021. Je to již 16 měsíců co se Ethereum neobchodovalo za takovou cenu. Zdá se však, že korekce není u konce a cena bude padat ještě na nižší cenové úrovně. Pro další zajímavější pohyb Etherea je nutné překonat poslední lokální maxima a dosáhnout stejná, nebo rostoucí minima. Teprve poté lze uvažovat a otočení trendu. To je však velmi vzdálené a vzhledem k blížící se zprávě od FEDu, lze očekávat propad ještě na nižší úrovně, než ty stávající. Nakupovat za aktuální ceny se zdá být výhodné, protože ceny jsou hluboko pod ATH, ale není třeba zapomínat na to, že pokles ještě může pokračovat a vstup do trhu by mohl být ziskový až za několik měsíců.

Má cenu teď nakupovat?

Jelikož cena je nyní velmi vzdálená od ATH, může se zdát, že je ideální doba k nákupu. Avšak je stále nutné počítat s tím, že propad může pokračovat i nadále. Na trhu chybí objemy, blíží se zpráva od FEDu a sentiment je negativní. Na druhou stranu, nejspíš nebyla lepší doba za poslední roky začít s DCA (dollar-cost-averaging) jindy, než nyní.

Celsius je ve značných problémech

Služba Celsius, která slouží pro lending kryptoměn, v neděli večer oznámila, že dočasně pozastavuje výběry. Toto rozhodnutí je způsobeno "extrémními podmínkami na trhu" a problémy s likviditou.

„Pracujeme s jedinečným zaměřením: chránit a uchovávat aktiva, abychom splnili své závazky vůči zákazníkům. Naším konečným cílem je stabilizovat likviditu a co nejrychleji obnovit výběry, swapy a převody mezi účty. Čeká nás spousta práce, protože zvažujeme různé možnosti, tento proces bude nějakou dobu trvat a může dojít ke zpožděním,“

„Podnikáme toto nezbytné opatření ve prospěch celé naší komunity, abychom stabilizovali likviditu a provoz a zároveň podnikáme kroky k zachování a ochraně aktiv. Kromě toho budou zákazníci během pauzy nadále získávat odměny v souladu s naším závazkem vůči našim zákazníkům.”

zdroj: Blog Celsius Cena CEL sítě Celsius Network v reakci na oznámení klesla téměř o 40 %. Uživatelé sítě jsou nyní v nepříjemné pozici, protože není jasné, zda-li se ke svým vkladům ještě kdy dostanou.
4/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.