Není to ani dva měsíce, kdy bitcoinovou komunitou rezonovala zpráva, kterou mnozí považovali (a dosud považují) za přelomovou událost. Adopce Bitcoinu na státní úrovni, to tady opravdu ještě nebylo. Pojďme se ale na "přijetí Bitcoinu v El Salvadoru" podívat trochu víc zeširoka a zamyslet se na tím, nakolik je to pro Bitcoin, El Salvador a globální bitcoinovou komunitu dobrá, nebo méně dobrá zpráva...
Ekonomický experiment v El Salvadoru
Na Bitcoin konferenci v Miami přijde mladík v mikině, kšiltovce a džínách. Nemá zrovna vybraný slovník ani chování a možná není úplně střízlivý. Tento mladík se jmenuje Jack Mallers, a to co plánuje sdělit světu zvedne všechny fanoušky Bitcoinu ze židle. El Salvador, stát ve Střední Americe, jež je menší než Česká republika, zavede Bitcoin jako legální platidlo země. Jako důkaz jeho slov se pustí krátké video, kde prezident El Salvadoru Nayib Bukele oznámí světu, že hodlá podat návrh na uzákonění Bitcoinu jakožto legálního platidla země. To se během několika dní stane a celá kryptoměnová komunita jásá.
Na první pohled je to velká věc a rozhodně nikdo nečekal, že se něco takového stane tak rychle. Při bližším zkoumání se však úsměv začíná pomalu vytrácet. Vše není tak sluníčkové, jak to vypadalo na začátku a s odstupem času se věci spíše komplikují. Nicméně se jedná o ekonomický experiment, který může zásadně ovlivnit další směřování celého kryptoměnového průmyslu. Je proto důležité dění v El Salvadoru kriticky sledovat a nemít na očích růžové brýle.
O lidech bez lidí
Osobně jsem byl nejvíce překvapený faktem, že o tak zásadní věci jako je přijetí nové národní měny neinformuje prezident své občany osobně přímo v El Salvadoru a oznámení přenechá na Jackovi Mallerovi a konferenci v Miami. Celé to působí dojmem, že Jack prosazuje své osobní zájmy a že Bukeleho osobně přesvědčil. Z venku se zdá, že o výhodnosti adopce Bitcoinu na státní úrovni nebylo potřeba s někým dalším ze státu moc rozebírat. Jelikož Bukeleho režim vykazuje diktátorské rysy a má vládu pevně pod kontrolou, přijetí zákona nebylo až tak složité a na naše poměry bylo překvapivě rychlé.
Celá věc má hned několik háčků. Lidé v El Salvadoru nejsou z Bitcoinu moc nadšení. Osobně tím nejsem příliš překvapený, neboť není žádný důvod, aby lidé z El Salvadoru měli vyšší povědomí o světě kryptoměn než běžný člověk ze západu. Lidé neví co to Bitcoin pořádně je a jak ho používat. Například z výsledků průzkumu salvadorské obchodní komory vyplývá, že více než 92% všech dotázaných a 94 % zúčastněných podnikatelů by nejraději bitcoin nepřijímali. Většina z nich uvedla, že plánují obdržené bitcoiny okamžitě směnit za dolary.
Zkuste si představit, jak by se cítili občané Česka, kdyby zítra zcela nečekaně vystoupil prezident Zeman v televizi a oznámil, že Česká republika adoptuje jako druhé zákonné platidlo Dogecoin. Většina lidí by netušila o čem je řeč a začala by se bouřit. Ti zkušenější by začali říkat, že je to hloupé rozhodnutí. Fanoušci Dogecoinu z celého světa by jásali a všem říkali, jak osvícený je náš prezident a jak to pozvedne naší ekonomiku. Prezident by náležitě vylepšil svůj Twitterový účet a jakmile by zmínil, že se energie z Temelína využije na těžbu, posbíral by více srdíček než kdykoliv předtím. Nějak takhle to může v El Salvadoru vypadat. A možná ještě hůř, neboť tamní lidé nemají tak snadný přístup k internetu jako my, takže nemají šanci si informace sami nezávisle vyhledat.
Potřebuje vlastně Bitcoin adopci na státní úrovni? Bitcoin se profiloval jako svobodné peníze nezávislé na státu. Má diktátorský prezident, který může mít své postranní úmysly, právo Bitcoin neznalým lidem vnutit zákonem? Bukele a lidé kolem něj čelili obvinění z praní špinavých peněz. V zemi panuje vysoká míra korupce. Uzákonění Bitcoinu tak může být zcela účelový krok. Dle mého názoru by adopce kryptoměn měla jít zespodu nahoru, neboť spolu s adopcí protokolu může přijít požadavek lidí třeba na větší svobodu, či redefinici společenské smlouvy.
Svoboda lidí se nezvýší tím, že uděláte nový zákon na něco, co lidé ani neznají. Před změnou zákona měla proběhnout osvětová kampaň následovaná debatou mezi lidmi a vládou. Lidé si mohli uzákonění sami svobodně odhlasovat v referendu a sami si definovat podmínky. Možná by sami dospěli k tomu, že umožnit svobodné a dobrovolné používání Bitcoinu je jako první krok dostatečný.
Pokud lídr rozhoduje z pozice moci, nemůže být řeč o svobodě. Tohle není o tom, že prezident dospěl do stavu osvícení a zvěstuje svoji pravdu ostatním. V demokratické zemi by k něčemu takovému nejspíš nikdy nedošlo. Paradoxně Bitcoin army měla jasno a Twitter byl plný slov a svobodě a zářné ekonomické budoucnosti El Salvadoru. Je skoro neuvěřitelné, jak nekritičtí mohou někteří členové bitcoinové komunity být. Pokud žijete v nesvobodné zemi kde vládne diktátor, jiné peníze vám svobodu nepřinesou a je úplně jedno, že jsou to peníze decentralizované. Navíc v případě Bitcoinu je těžké bavit se o penězích, ale k tomu se ještě dostaneme.
Běžný narativ ohledně Bitcoinu je v rozvinutých zemích HODL a čekání na nové ATH. Od bitcoinové komunity tedy není fér, že lidem v El Salvadoru gratulují k adopci Bitcoinu jakožto nové formě peněz, pokud sami Bitcoin jako peníze nepoužívají. Pokud ano, dají si na Twitter fotku s novým luxusním sporťákem a poznámkou o vybírání profitu. Celé to působí dojmem, že všem jde jen o vlastní sobecký profit než o skutečnou pomoc chudé zemi. Lidé, kteří na to upozorňovali, byli komunitou ukamenování.
Každý Bitcoin nadšenec dobře ví, že si musí držet privátní klíče u sebe. El Salvador připravuje pro lidi oficiální státní peněženku jménem Chivo (slangově cool), ve které si lidé mohou držet bitcoiny a americké dolary, první oficiální měnu země. Kritické hlasy k tomuto kroku nemají ze strany bitcoinové komunity tak velkou sílu jako měly oslavné ódy. Peněženka Chivo bude umět konvertovat bitcoiny a dolary. Jako bonus dostanou uživatelé kousek bitcoinu v hodnotě 30 dolarů. Celé to působí jako snaha o prosazení vlastního byznysu, respektive byznysu Jacka Mallera a jeho firmy Strike, která s vládou na vývoji peněženky spolupracuje.
Jeden z kritiků adopce je Chris Blec, který upozornil na to, že budovaná infrastruktura je opředena rouškou tajemství. Neví se, jestli budou občané vlastnit klíče k BTC mincím, nebo jestli bude vláda účty občanům spravovat. Jacka Mallera se lidé veřejně ptali, jak vlastně funguje Strike a jestli se jedná o decentralizované řešení. Odpovědi se, co vím, Chris Blec ani nikdo jiný nedočkal. Strike je custodial řešení a pro používání je nutné podstoupit KYC/AML.
Tohle rozhodně není ideální síť pro budování infrastruktury v zemi s diktátorským režimem. To nejhorší, co se může při adopci Bitcoinu přihodit je, že stát bude k bitcoinům ve vlastnictví občanů držet privátní klíče. Tím občané v podstatě většinu prvků svobody Bitcoinu ztratí. Pokud občané vymění papírové dolary za digitální řešení, dá se dokonce říct že mohou o své bohatství a soukromí přijít.
Budovat finanční infrastrukturu v zemi, kde 70 % populace nemá vlastní bankovní účet, je rozhodně bohulibé. Nicméně pokud volba padne na decentralizované technologie, měla by lidem vzrůst osobní svoboda. I decentralizovaná technologie se dá zneužít proti lidem, v tomto případě na úrovni peněženky. Můžeme jen doufat, že lidé budou mít možnost nainstalovat si vlastní peněženku a mince si na ni převést. Ideálně nejen bitcoiny, ale také tokenizované dolary, což je v tuto chvíli stále majoritní měna, bez které se lidé neobejdou.
Světová banka odmítla žádost El Salvadoru o pomoc s adopcí Bitcoinu. Údajně z důvodu negativního vlivu na životní prostředí a netransparentnosti Bitcoinu. Některé vlivné instituce dokonce poukázaly na možnost ekonomického kolapsu země. Je zřejmé, že tradiční finanční svět nebude z El Salvadoru příliš nadšený, a že k problémům může skutečně dojít. Varovné hlasy je nutné vyslyšet a přemýšlet o nich.
Velký ekonomický experiment
Ať už je pozadí adopce Bitcoinu v El Salvadoru jakékoliv, faktem je, že se tak stalo. Můžeme se těšit na jeden z největších experimentů v oblasti kryptoměn, který nemá žádný precedent. Bitcoin má v El Salvadoru právní status zákonného platidla, je tedy oficiálním prostředkem směny. To v praxi znamená, že pokud chcete bitcoiny platit, protistrana musí takovou platbu akceptovat. Tedy, je-li toho technicky schopná. Vada na kráse je v tom, že Bitcoin není na takové použití připravený. Jeho volatilita je tak vysoká a nepředvídatelná, že pro chudé obyvatele je ekonomicky nevýhodné směnit dolary na bitcoiny a snažit se platit výhradně skrze bitcoiny. Přesto si někteří lidé myslí, že to půjde a zcela pokrytecky lidem z El Salvadoru radí, aby opustili dolar a šli se všemi prostředky plně do bitcoinu. Tahle rada je cestou do ekonomického pekla a je čas začít pojmenovávat věci pravým jménem.
Peníze mají tři hlavní funkce. Je to účetní jednotka, prostředek směny a ideálně také uchovatel hodnoty. V praxi mají téměř všechny fiat měny pouze první dvě vlastnosti. Třetí vlastnost, tedy schopnost peněz uchovat hodnotu, mnohé fiat měny postrádají, a to kvůli inflaci. Ta může být mírná, nebo vysoká. Každopádně i mírná a predikovatelná inflace je pro peníze lepší vlastnost, než schopnost každé 4 roky vytvořit bublinu a poté prasknout. Přesně takhle se chová Bitcoin. Sice je to také určitý druh pravidelnosti, ale na každodenní použití se nehodí. Bitcoin je v tuto chvíli spekulativní investice. Rozhodně nemá funkci účetní jednotky, tudíž je to také špatný prostředek směny.
Bylo by fér, kdyby někdo Bukelemu a poté celému národu vysvětlil, jak peníze fungují. Kdyby Bukele poradil lidem, aby si po vlastním průzkumu v bitcoinech spořili na důchod, nebo by část státního rozpočtu využil na investici do kryptoměn, byla by to úplně jiná písnička. Kdybych měl odhadnout co se stane během několika let v El Salvadoru, řekl bych, že lidé si skrze vlastní zkušenost dojdou k tomu samému. Budou nadále spokojeně používat dolary a někteří si budou v bitcoinu spořit. Otázkou je, kolik lidí na tom vydělá a kolik prodělá. Spekulovat na růst je bez znalostí a zkušeností těžké. I hodl se musí lidé naučit a to si žádá pochopit mnoho souvislostí. V zemi, kde většina lidí pracuje na černo, nečekejme vysokou úroveň vzdělání. Vlastně je těžké odhadnout, jestli mají lidé dost finančních prostředků na to, aby si spořili.
Jedno je jisté, dění v El Salvadoru bude sledovat celý svět. Všichni se tak přesvědčí o tom, že bitcoiny jako peníze nefungují a neumí lidem žijícím v diktátorském režimu zvýšit životní úroveň, nebo poskytnout větší svobodu v kontextu společenské smlouvy. To může být dobře, neboť pojmenovat věci pravým jménem a mít k tomu příklad z praxe je velmi důležité pro další rozvoj kryptoměn. Dostali jsme se do fáze, kdy je racionální debata o kryptoměnách téměř vyloučená, na což nedávno upozornil Jackson Palmer. Sebemenší kritika Bitcoinu bývá ostře odsouzena a kdo v Bitcoinu nevidí naši budoucnost, musí z kola ven. Tohle je špatně, neboť kde panuje ideologie, tam jde rozum stranou. Bitcoin se skutečně jednou může stát uchovatelem hodnoty. Každý by měl mít právo se svobodně rozhodnout, jak a na co bude Bitcoin nebo jiné kryptoměny využívat. Udělat dobré rozhodnutí znamená zajímat se o fakta, ne o názory zmanipulovaného davu.
Co si vlastně Bukele slibuje od adopce Bitcoinu? Prezident El Salvadoru si od Bitcoinu slibuje snížení poplatků za přeshraniční transakce. Dále vytvoření nových pracovních míst a pomoc s finančním začleněním tisíců lidé do legální ekonomiky. Doufá také v příliv nových investic do země. Na oplátku slibuje miliony nových uživatelů. Je toto očekávání realistické? Z mého pohledu není. Snad jen v případě přeshraničních transakcí to dává nějaký smysl. Nicméně pokud se bude za převod dolarů do bitcoinů a obráceně platit, na poplatcích se mnoho neušetří. Pokud by se měla použít první vrstva Bitcoinu, i dolarový poplatek může být pro obyvatele Salvadoru hodně a využití jakékoliv jiné decentralizované sítě dává větší smysl z pohledu rychlosti i nákladů.
Každopádně pokud se Bitcoin nebo Lightning Network skutečně začne používat na přeshraniční transakce, bude to dobrá konkurence pro současné předražené služby. Otázkou však zůstává, jestli si lidé budou nechávat bitcoiny, nebo budou kryptoměnu konvertovat na dolary, jakmile to bude možné. Pokud vyhraje druhý případ, lidé brzy zjistí že posílat si USDT nebo USDC je prostě výhodnější. Každopádně země bude muset zapracovat na rozšíření internetu, neboť asi třetina populace k němu stále nemá přístup a nemůže tak moderní sítě využívat.
Je naivní od Bitcoinu očekávat finanční inkluzi, nebo dokonce začlenění lidí do legální ekonomiky. Tyto věci se nedají řešit technologicky. Pokud lidé nemají bankovní účet, nebo neplatí daně, je chyba na politické úrovni a ne v penězích, které se používají. Životní úroveň lidí žijících v El Salvadoru se nikterak nezlepší jen kvůli tomu, že začnou používat Bitcoin. Lidé možná neplatí daně kvůli tomu, že jsou vysoké, nebo proto, že málo vydělávají. Dalším důvodem může být vysoká korupce, nebo vysoké poplatky u prostředníků. Decentralizace a blockchain mohou být nápomocné při řešení některých z těchto problémů, neboť zvýšení transparentnosti plateb, nebo automatizace a tím zvýšení efektivity některých procesů a zabránění rozkrádání veřejného majetku, je na úrovni technologie do určité míry řešitelné. Schopnost obejít prostředníka s drakonickým poplatky či nekalými úmysly je jedna z hlavních výhod decentralizace. Tohle využití si však žádá stabilní měnu a je těžké budovat to nad volatilním bitcoinem.
Kdybych měl být zcela upřímný, myslím si, že kdyby Bukele adoptoval jakýkoliv jiný projekt, který nemá problém se škálovatelností a umí tokenizovat dolary, udělal by pro finanční inkluzi svých obyvatel mnohem víc. Finanční inkluze a vysoká volatilita bitcoinů jsou prostě dvě neslučitelné věci. Možná se něčeho takového nakonec dočkáme. Už nyní jde světem šeptanda, že by El Salvador mohl vydat vlastní stabilní minci a použít na to Cardano, nebo jiný projekt. Lidé by měli využívat ty technologie, které jim v danou chvíli skutečně pomohou vyřešit konkrétní problém. Volba by se měla obejít bez emocí a snahou pumpovat vlastní pozici. Pár Bitcoin maximalistů má takový strach, že když tým budující Cardano oznámil návštěvu v El Salvadoru, měli potřebu prezidenta navštívit a ujistit ho, že všechno kromě Bitcoinu je podvod. Tohle chování působí téměř komicky a v dlouhodobém horizontu nemá šanci na úspěch. Vymlouvat někomu debatu s někým jiným bude vždy v lidech vzbuzovat podezření a lež či faleš je snadné rozpoznat.
Může lidem Bitcoin skutečně přinést více svobody?
Prezident Nayib Bukele se rád ohání slovem svoboda. Z úst diktátora je to vždy velmi podezřelé. Nicméně mnoho lidí z bitcoinové komunity, kteří Bukelemu otevřeně gratulovali, vyzdvihovali právě svobodu, kterou by měly nestátní peníze světu přinést. Tohle je velmi pokrytecké chování a všichni bychom se měli více zamýšlet nad tím, co nám mohou technologie skutečně dát a co ne.
Nedostatek svobody není způsobený tím, že máme špatné, tedy inflační peníze. Inflace nám může uškodit ekonomicky, ale nemůže nám vzít svobodu. Alespoň pokud vám v investici do Bitcoinu nikdo nebrání, a to se třeba u nás neděje. Pokud někdo vidí svobodu v tom, že přejde na jiný standard, přestane se cítit občanem své země a platit daně, začne porušovat zákony. Ve většině zemí je vyhýbání se placení daní trestným činem. Pokud někomu vadí tohle, musí bojovat na politické úrovni, ne utíkat skrze technologie do jiného světa. Myslím si, že většině lidí nevadí placení daní. Výhrady lidé mívají kvůli tomu, že se vybrané prostředky rozkrádají, nebo se s nimi špatně hospodaří. Ani zde však nejsou na vině peníze, ale lidé a jejich špatné zákony či procesy. Placení daní má svůj význam, neboť se z nich hradí věci, které by jednotlivci nikdy nezaplatili.
Silně pochybuji o tom, že by se lidé spojovali dohromady a společně by se domluvili na tom, co chtějí financovat. Žijeme ve světě, kdy se ani vlastníci bytových jednotek nejsou schopni domluvit na tom, jestli dříve opravit sklepy, střechu, nebo balkóny. Je naivní si myslet, že by se bez přítomnosti státu budovaly silnice, nemocnice, ozbrojené složky a další věci. Pokud z procesu budování společné infrastruktury odebereme stát, budeme stejně hledat nějakou alternativu. Státy, ale třeba také demokracie, vznikly na základě naší mnohaleté zkušenosti. Možná to není nejlepší možné řešení, ale zatím nikdo nepřišel na nic lepšího.
Svoboda je v první řadě osobní záležitost, v druhé řadě se můžeme bavit o společenské svobodě. Každá svoboda má své pevně definované hranice a ignorování obecně uznávaných společenských pravidel vede jedině k revoltě ať už jednotlivců, nebo celých skupin. Svoboda odjakživa byla o schopnosti či možnosti zvolit si pro sebe a své okolí to nejlepší. Rozhodovat se podle vlastní vůle, ať už je jakákoliv, a nést za své činy odpovědnost. Pokud chceme zvyšovat naši svobodu, bude to vždy v první řadě o změně zákonů a pravidel, potažmo o redefinování společenského smlouvy.
Svoboda je také o respektování názorů ostatních a hájení jejich práva na vlastní rozhodnutí a volbu. Bez toho se svoboda vybudovat nedá. Naše společnost je příliš složitá na tom, aby se shodla na jedné věci. Vždy bude existovat většina, která bude reprezentovat mainstream, a menšiny, které se budou v něčem lišit. Budování svobody je o hledání rovnováhy mezi všemi skupinami. Vnášení ideologie či násilí do tohoto procesu bylo historicky vždy na škodu.
Klasik by řekl, že vaše svoboda končí u kořene mého nosu. To se nám hodí, neboť to krásně ukazuje, že svoboda je spojená s fyzickým světem. Bitcoin za nás černou práci neudělá. Pokud chceme svobodu, musíme si o ni sami říct. Technologie může posloužit jako katalyzátor změny. Decentralizované technologie budou narážet na centralizované entity dnešního světa. Útěk od států však není možnost, kterou by akceptovala většinová populace. Je proto nutné hledat jiné řešení. Decentralizace je revoluční koncept, ale její prosazování do naší společnosti musí jít poklidnou cestou. Je třeba kriticky a nezaujatě zvážit, kde se nám hodí a kde ne, poté se můžeme pokusit o to nejlepší využití.
Bitcoin jakožto technologie nám může dát svobodu na transakční úrovni. Avšak jen za podmínek, že nám stát nevnutí svoji peněženku, regulátoři nás nepřinutí k registraci našich adres, a ekonomické důvody nebudou lidi omezovat ve volbě mezi nedecentralizovanou a centralizovanou peněženkou. Dál možnosti blockchain technologie, alespoň prozatím, nesahají a nesnažme se lidem z El Salvadoru dávat falešnou naději. Blockchain transakce se odehrává plně v digitálním světě, ale vždy to budou lidé, kteří znají kontext a jeho dopady ve světě fyzickém.
Každá technologie má své sociální a potažmo politické dopady. Mnoho lidí si to stále neuvědomuje, ale kryptoměny jsou vysoce politická věc, neboť cílí na změnu finančního světa. Každý kdo adoptuje nějaký kryptoměnový projekt v podstatě vyjadřuje svůj postoj vůči tradičnímu světu. I obyčejný spekulant často nevědomě přidává ruku ke společnému dílu svým hlasem. Kryptoměny budou ze své podstaty měnit chování a názory lidí. V určitém bodě adopce do sebe blockchain technologie a státy s jejich finančními systémy narazí a to bude moment, kdy se začne rozhodovat o naší budoucí svobodě. Blockchain technologie se tak může stát jakýmsi indexem svobody, kdy svoboda používání a adopce na státní úrovni může indikovat vyšší úroveň svobody.
Závěr
My v Česku jsme na tom, co se týká ekonomického vzdělání, podstatně lépe než lidé v El Salvadoru. Má generace, která šla studovat v polistopadovém období, měla povinně předměty spojené s ekonomikou. Vzpomínám si na dobu, kdy někoho napadlo, že národ potřebuje více ekonomů. Je úplně jedno, jestli jste studovali IT nebo sociální vědy, vždy vám do rozvrhu někdo nějaké základy světa financí protlačil. Viděno zpětně to byl velmi dobrý tah, neboť naši generaci nemůže někdo tak snadno nachytat na švestkách. Adopce Bitcoinu a potažmo blockchainu bude primárně o vzdělávání populace. Zde jsme stále na začátku. Obávám se, že mnoho spekulantů drží Bitcoin, ale do svého vzdělání příliš neinvestuje. Názory lidí tak formují hlavně sociální sítě a na výsledek není pěkný pohled.
El Salvador, včetně prezidenta Bukeleho, si zažil svých pět minut slávy. Zemi teď čeká tvrdá práce. Adopce na státní úrovni se dá udělat dobře i špatně. Můžeme se bavit o tom jestli je tento druh adopce dobrý nebo špatný, ale stalo se. Dokonce se můžeme dočkat další adopce v jiných zemích. Vzhledem k tomu, jakým způsobem k adopci Bitcoinu došlo v El Salvadoru, jsem spíše pesimista a z vývoje událostí mohu být jen mile překvapený. Každopádně dění bude bedlivě sledovat celý svět, což je dobře pro nás pro všechny. Jako reklama na kryptoměny El Salvador posloužil dobře. Za pár let budeme přesně vědět, jaké výhody a nevýhody může Bitcoin přinést malému chudému státu, který z něj udělal zákonné platidlo.
Jak už jsem naznačil výše, očekávám že lidé Bitcoin masově neadoptují jako platidlo, ale mohou začít spekulovat na cenu. Nebo budou muset někteří lidé spekulovat na cenu, protože jim zákon nařizuje akceptovat bitcoiny? Uvidíme. Je možné, že lidé svévolně adoptují jiné blockchain projekty, které jim umožní ekonomicky interagovat rychleji a levněji než Bitcoin a umožní jim využívat jiné služby než jen transakční síť. Lidé, kteří Bitcoin v El Salvadoru dávno používali, vlastně žádný zákon nepotřebovali. Uvidíme, co jim tahle změna ve finále přinese.
Celá událost může přinést i něco negativního. Konkrétně vyšší pozornost regulátorů, kteří si teď budou muset trochu pospíšit, co se týče regulace kryptoměn. Teď už není na co čekat. Bitcoin adoptoval první stát a další se mohou přidat. Adopce může být od určité fáze skoková. První vrstva Bitcoinu rozhodně není připravená na adopci ani v rámci tak malého státu jako je El Salvador. Nicméně technologie jdou dopředu a brzy přestane být překážkou adopce. Připomeňme že Bitcoin není jediná kryptoměna, která je adoptovaná na úrovni státu. Cardano má také svůj zářez v Etiopii s potenciálem dobýt další africké země. Ne sice jako zákonem nařízená měna, ale jako infrastrukturní projekt. I zde však figurují ADA mince a lidé by rádi věděli, co to přesně je z pohledu regulátorů. Regulátoři jsou vždy pozadu za rozvojem technologií, nicméně okolnosti je časem vždy donutí jednat. Nyní je balón na jejich straně hřiště.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]