Bitcoin už prý Elonovi nevoní. Co je další na řadě?

Teslu už za BTC nekoupíte

Světoznámá společnost byznysového magnáta Elona Muska, Tesla Inc., nebude nadále přijímat BTC platby. Kurz bitcoinu se v reakci na toto oznámení propadl o 17%, ze zhruba $54,819 na $45,700, tedy na nejnižší hodnotu od 1. března 2021. Relativně rychle však proběhlo otočení trendu a v současné době je cena bitcoinu zpět na $49,000. Elon Musk rozhodnutí veřejně oznámil na svém Twitter účtu ve středu, čímž změnil postoj společnosti k BTC platbám z konce března tohoto roku. Důvodem pro toto rozhodnutí jsou, dle vysvětlení Elona Muska, stále zvyšující se nároky na užívání fosilních paliv při těžbě bitcoinu. Musk v tweetu dále sděluje, že on i Tesla Inc. pořád chovají víru v světlou budoucnost kryptoměn, avšak neměla by nastat za cenu vykořisťování životního prostředí. Tesla Inc. od nynějška nebude obchodovat s BTC, nejedná se ale o konečný stav. Jakmile bitcoinová technologie postoupí směrem, při kterém nebude mít tak negativní dopad na životní prostředí, BTC transakce budou v Tesle opět povoleny. Musk v tweetu ve finále oznamuje, že se Tesla Inc. zajímá o kryptoměny, které využívají méně jak 1% energie na jednu transakci než Bitcoin. To by mohlo znamenat brzké dosazení jiné kryptoměny na místo, které nyní Bitcoin uvolnil. Nápověda, že se budou zajímat o kryptoměny, jež spotřebovávají <1% energie na transakci, je velmi důležitá. Možný výběr se tím značně zužuje a finálně vybraná kryptoměna jistě zažije silný růst ihned po Elonově tweetu, jak velmi často pozorujeme. Taková je už síla Elona Muska, jehož tweety hýbou cenami kryptoměn i o desítky procent za den.

Alternativní kryptoměny v Tesle

Experti se shodují na následujících alternativách, jež by mohly zaujmout místo Bitcoinu:

Ethereum, po přechodu na ETH 2.0 s PoS (Proof-of-Stake)

Nyní ETH využívá stejně energeticky neefektivní systém, jako BTC, a to PoW (Proof-of-Work). Pro představu se odhaduje, že roční uhlíková stopa ethereové sítě je stejná, jako spotřeba celého státu Súdán. To by se ale mělo změnit při aktualizaci na připravované ETH 2.0, jehož nový systém, Proof of Stake, by měl být o více jak 99% energeticky efektivnější než nyní. I ostatní kryptoměny, které využívají PoS systém, budou pro Teslu při výběru jistě upřednostňovány. Jedná se například o Solana a Cardano.

Ripple

Vzhledem k tomu, že všechny XRP tokeny již byly vydolovány v minulosti (pre-mine), využívají XRP transakce jen zlomek energie, než ostatní kryptoměny. Ripple by mohl být pro Teslu možností v krátkodobém horizontu, vše však mimo jiné závisí na výsledku soudu mezi Ripple a SEC (US Securities and Exchange Commision).

Stellar

Stellar Lumens (XLM) tokeny byly, stejně jako XRP, pre-mined. Už z toho důvodu se jedná o validní možnost. Síť XLM také v transakcích využívá Stellar Consensus Protocol, který je údajně ještě méně energeticky náročný, než PoS a PoW systém.

Algorand

Nejen že využívá čistý Proof-of-Stake model, ale společnost také již oznámila svou plnou uhlíkovou neutralitu 22. dubna tohoto roku. Algorand nadále usiluje o další ekologické pokroky ve světě kryptoměn a obchodu.

Dogecoin

Elonův dlouhodobý favorit, Dogecoin. Dogecoin je fork Litecoinu a stejně jako LTC využívá při těžbě síť, která používá Proof-of-Work. Narozdíl od Bitcoinu, který těží pomocí ultra-komplexního SHA-256 algoritmu, Litecoin, potažmo Doge, se těží skrz Scrypt, o mnoho energeticky efektivnější algoritmus. Dogecoin také, kupodivu, při transakcích využívá jen 0,12 KWh na transakci, přičemž LTC hodnota je 18,522 KWh. Elon dokonce na svém Twitteru zveřejnil 11. 5.2021  anketu ve znění “Chcete, aby Tesla přijímala Doge?” Známý kryptoinfluencer The Cryptic Poet se před svými 45,000 sledujícími na Twitteru nechal slyšet, že Tesla finálně vybere buďto ETH nebo XRP. Jelikož však ETH stále běží na Proof-of-Work, je nyní stejně energeticky náročné jako BTC. Pak ale stále zůstává ve hře Ripple a jeho XRP, který je ale zase zasažen kontroverzí z obžaloby SEC. Měli bychom tedy bedlivě sledovat, jak kauza dopadne. Ostatní možnosti jsou teoreticky akceptovatelné, nejedná se ale o tak populární kryptoměny. Je však možné, že Elon opět užije své meme magie a z kryptoměnové spodiny vybere nového krále. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.3/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.