Bitcoin odepsal 38% od začátku roku. Jaký bude vývoj v červnu? Je teď vhodná chvíle vstupu na trh?

Bitcoin se v době psaní tohoto článku se obchoduje na úrovni 29 000$. Již dva týdny se drží na této úrovni a graf pokračuje s menšími výkyvy tzv. do strany. Sentiment na trhu je negativní. Jako pozitivum můžeme brát to, že roste dominance bitcoinu, která je nyní na hladině 46,46 %. To značí, že řada investorů vystupuje z altcoinů a své finance ukládají do BTC. Vzhledem k silnějšímu propadu cen altcoinů lze předpokládat, že dominance Bitcoinu i nadále poroste. V první řadě je třeba si uvědomit, že cena od ATH nezaznamenala na dlouhodobé periodě rostoucí lokální maximum ani minimum.

Dno je v nedohlednu

Nemůžeme si být jistí, že současná úroveň je novým dnem, od kterého se budeme odrážet. Bitcoin od března klesal a stále se nachází v korekční struktuře, která se Bitcoinu drží od ATH a klidně může pokles pokračovat. Dno nebylo potvrzeno a odraz od stávajícího dna byl slabý. Současné dno tedy nebylo potvrzeno a korekce může pokračovat.

Přikupovat, nebo ne?

Často můžeme slyšet, že nejideálnějším obdobím pro nakupování je, když je trh v panice a nikdo jiný nekupuje. Tato chvíle právě nastala, objemy jsou malé, sentiment negativní a pohyb za poslední týdny je v podstatě pouze do strany. Ovšem je dobré se této strategie držet vždy? Může se vymstít snaha o nakupování v medvědím trhu? Historie podporuje skutečnost, že výnosy z nákupu v korekci se vyplácí. Je důležité sledovat tzv. index of fear and greed (index strachu a chamtivosti). Obvykle když klesne na úroveň 10, 11, 12 a 13, můžeme to brát jako nákupní signál. Historicky se tyto nákupy vyplácejí a přináší výnos až 91% během 180denního období. Nejvyšší výnosy jsou zaznamenány z investic, které byly uskutečněny ve chvílích, kdy index strachu klesl na cca 9 bodů. V tuto chvíli je index na úrovni 21, proto lze říct, že skutečně ideální čas pro vstup na trh ještě nenastal. Je to však univerzální pravda, podle které se lze rozhodovat vždy? Stejně jako vše v investicích - nic neplatí univerzálně. Ekonomie není tvrdá a exaktní věda. Nejnižší úroveň, na kterou se index kdy dostal, byla hodnota 5. Přesto však nebyla příliš zisková, protože hodnota investice na této úrovni vzrostla pouze 0,80 % za období 180 dní.

Nákupy ve výprodeji

Neexistuje záruka, že přikupování v medvědím trhu se vždy vyplatí. Ano, statisticky je pravděpodobnost na vaší straně. Ne vždy se však oživení ceny povede podle očekávání. To lze demonstrovat na zajímavém případu z roku 2018, kdy index poklesl až na hodnotu 8. V období 180 dnů však hodnota investice poklesla v průměru o 8,56 %. Horším případem je prosinec téhož roku, kdy se index dostal na hodnotu 15. Hodnota investice v následujících 6 měsících by klesla o 50,57 %. Samozřejmě, z dlouhodobého hlediska se obě investice nakonec dostali do plusu. Nikde však není psáno, že další medvědí trh nemůže trvat delší období, než veškeré dosavadní medvědí trhy, které jsme zažili. Takže pokud vstupujete do Bitcoinu v těchto dnech, mějte na paměti, že na konci zvítězí ti, kteří drží dlouhodobě. Nezalekněte se tedy případného dalšího poklesu, který nás v nadcházejících měsících může klidně čekat.

Co nás čeká v červnu?

Ačkoliv je sentiment negativní a trh je v tuto chvíli medvědí, můžeme být překvapeni a v červnu se můžeme dočkat i růstu. Pojďme se nyní podívat na tabulku, která znázorňuje procentuální meziměsíční pohyby, které jsme v Bitcoinu v minulých letech zažili. Zdroj: bitcoinmonthlyreturn Na tabulce můžeme vidět opakující se vzorce, které opakují každoroční události, jako jsou daňová období, svátky, čínský Nový rok atd. Pokusíme-li se zhodnotit ty nejlepší měsíce z hlediska procentuálního růstu, červen patří mezi ty silnější měsíce. Za posledních 11 let cena BTC rostla průměrně o 10,12 % každý měsíc. Historicky nejsilnější měsíce pro Bitcoin byli duben a listopad.

Měsíční výnosy BTC

Rok 2022 je pro BTC zatím velmi špatným rokem, přičemž duben byl historicky nejhorším dubnem, který Bitcoin zažil. Cena v květnu poklesla o zhruba 30%. Z toho vyplývá, že i květen se stává historicky nejhorším květnem v historii BTC. Proč se toto děje? Přečtěte si dosavadní shrnutí roku 2022: https://btctip.cz/hrozi-recese-hladomor-a-nejvetsi-krize-v-dejinach-21-stoleti/ Cena BTC je v tuto chvíli o cca 38% níže, než byla na začátku roku. Pokles od historického ATH činí 57,8 %. Avšak stále je třeba brát na vědomí, že tyto poklesy nejsou v kryptoměnovém prostoru ničím výjimečným a Bitcoin tyto hodnoty odepsal již několikrát. Stávající korekce je v tuto chvíli historicky 5. nejrychlejší korekcí v historii Bitcoinu. Existují silné předpoklady, že klesat budeme i nadále (které souvisí hlavně s celosvětovým děním). Ale abych článek nekončil v negativním duchu, rád bych upozornil, že Bitcoin se zatím pokaždé z velkých korekcí vzpamatoval a po každém poklesu nakonec přišel růst, který vždy stanovil nová ATH. Avšak růst vždy probíhal třikrát rychleji, než období samotného poklesu. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Nakupujte a prodávejte kryptoměny na největší kryptoburze Binance!

Nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

4/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.