Bitcoin dosáhl parity se zlatem, bude pokračovat v růstu?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. 3. ledna 2017 jsme si připomněli osmé narozeniny Bitcoinu, první decentralizované měny a (nejen) finančního systému nezávislého na jakékoliv vládní či finanční autoritě. Přesně před osmi lety byl vytěžen první, tzv. Genesis blok, kterým se začala psát historie kryptoměn a technologií s potenciálem změnit svět tak, jak jej dosud známe.

Bitcoin má cenu zlata a je v centru pozornosti

Prakticky ve stejné době došlo k události, která se stává milníkem, pokud se týká ceny bitcoinu. Se začátkem letošního roku nastartovala několik let nevídaná rally a kurz bitcoinu 5.ledna 2017 dosáhl na burze Bitfinex hodnoty 1166 USD - tedy stejně, jako v té chvíli stála jedna unce zlata. Na čínských burzách tuto cenu bitcoin o den dřív dokonce ještě o kousek překročil. Bitcoin na sebe nyní přitahuje nevídanou pozornost. Média, která se dosud o kryptoměny zajímala skoro výhradně jen v negativních souvislostech (pády bitcoinových burz, nepodložené spekulace o propojení s financováním terorismu apod.) se nyní předhánějí v analýzách, jaké jsou příčiny nárůstu nad magickou hranici 1000 dolarů. Odpověď přitom není nijak složitá. Někteří sice současnou situaci přirovnávají k závěru roku 2013, jehož historické kurzové maximum v těchto dnech bitcoin překonává, skutečnost je však diametrálně odlišná. Dnes už málokdo pochybuje o tom, že tehdejší hysterii způsobily především manipulace "robota Willyho" na kdysi nejslavnější burze MtGox, kterými se zřejmě snažil její majitel Mark Karpeles zakrýt obrovské ztráty - ty se naplno projevily krachem burzy na počátku r. 2014.

Co táhne cenu bitcoinu vzhůru

Stejně jako v r. 2013 však i za současným růstem můžeme hledat zájem zákazníků čínských burz. Dnes však především v souvislosti s prudkou devalvací místní měny juanu a také s přísnými kapitálovými kontrolami ze strany čínské vlády, které mají za cíl omezit odliv deviz ze země. Připočtěme si k tomu další faktory, jako je hyperinflace ve Venezuele, kdy je bitcoin často jedinou možností, jak utéct z krachující měny, nebo zrušení bankovek vyšších nominálních hodnot v Indii - hned nám bude nárůst poptávky po decentralizované měně bez prostředníků a možnosti devalvace dávat větší smysl. Indie navíc není zdaleka jedinou zemí, kde se projevují snahy o omezení, nebo dokonce úplné zrušení hotovosti. Hotovost je skoro sprostým slovem ve Švédsku, Austrálie zvažuje zrušení stodolarovek a svůj sen o totální kontrole nad finančními toky svých obyvatel sní mnohé vlády napříč Evropskou unií. V souvislosti s EU je nutné zmínit i další vlivy, jako je Brexit, neudržitelná situace nejstarší italské banky Monte dei Paschi di Siena a kvantitativní uvolňování měnové politiky EU, kdy se tiskařské stroje na peníze prakticky nestačí zastavit... Není divu, že se čím dál více lidí snaží ochránit před potenciálními finančními turbulencemi právě nákupem a držením digitální měny, které jsou pojmy jako devalvace či centrální zásah na hony vzdálené.

Opatrně při nákupech, s bitcoinem je možné všechno

Jakkoliv patřím k optimistům, pokud se týká možností využití bitcoinu a růstu jeho hodnoty v následujících letech, není na škodu připomenout i druhou stranu mince a varovat především nováčky před neuváženými investičními a spekulačními kroky. Víc než kde jinde právě u neregulovaných obchodů na kryptoměnových burzách platí, že 90 % neúspěšných obchodníků zaplatí zisky těm 10 procentům se zkušenostmi a správnými informacemi. Máte-li při sledování cenových grafů pocit, že vám právě odjíždí vlak a musíte rychle něco udělat (nakoupit), abyste nepropásli příležitost (známý efekt FOMO - fear of missing out), vydýchněte a počkejte. Buď na následující propad ceny na zajímavější úroveň, nebo obecně na stabilizaci situace. Zkušení investoři a obchodníci nenakupují v okamžiku, kdy cena roste, pokles bývá většinou ještě rychlejší. Ostatně, viděli jste to možná názorně právě dnes (5.1.2017), kdy se kurz bitcoinu během pár hodin dostal z výšin nad 1100 dolary na méně než 900. Z dlouhodobého hlediska jste zřejmě ani nákupem nad 1000 USD/1BTC neudělali žádnou botu, pokud jste ovšem v panice z propadu vše neprodali s prodělkem... Právě tak většina nováčků začíná a byla by škoda, aby je takový první neúspěch od nakládání s kryptoměnami odradil.

Cena bitcoinu v r. 2017 - věštění z křišťálové koule

Ve světle výše zmíněných skutečností, které nejen podle mého názoru táhnou cenu bitcoinu vzhůru, si dovolím malou předpověď, na kterou stejně většina čtenářů čeká :) Kurz bitcoinu půjde rapidně nahoru. A potom dolů. A to celé ještě mnohokrát - parafrázuji tak podobnou predikci, kterou odpověděl bitcoinový guru Andreas Antonopoulos na otázku posluchače při skvělé přednášce v březnu loňského roku na půdě Paralelní Polis. Ano, ačkoliv se volatilita bitcoinu za posledních několik let poměrně stabilizovala, stále budeme svědky občasných turbulentních výkyvů, způsobených jak náhlým zájmem o alternativní finanční nástroj, tak spekulativními výprodeji apod. Něco se však přece jen mění. Bitcoin používá stále více lidí, navíc je při totožné ceně jako v závěru r. 2013 bitcoinů o třetinu více - lepší důkaz o zvyšující se poptávce byste hledali těžko. Také množství zobchodovaných BTC na burzách je násobně větší, než před třemi lety, burz je mnohem více a spekulanti přináší více likvidity. Mění se však i struktura investorů, nebo chcete-li držitelů digitální měny. Do hry vstupuje množství institucionálních investorů a je jen otázkou času, kdy se bitcoin dostane do portfolia největších fondů. Podrobnější a hlavně konkrétní predikce si můžete i letos přečíst v pravidelných víkendových analýzách Ondřeje Nováka (určených spíše pro denní spekulanty). Mám-li dát vlastní tip za sebe, myslím, že se budeme následujících několik týdnů až měsíců pohybovat v kurzovém rozpětí od 800 do 1500 USD, v letošním roce však podle mého názoru uvidíme i nová maxima nad dvěma tisíci dolary za bitcoin. Není to investiční doporučení, jen názor, hledejte informace, používejte vlastní hlavu a zachovejte bitcoinu a kryptoměnám přízeň. Hezké narozeniny a díky Satoshimu... [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.