Bitcoin čeká zatím nejlepší období v jeho historii

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. Tuur Demeester je nezávislý investor, spisovatel a šéfredaktor zpravodaje Adamant Research, který od r. 2015 pravidelně zasílá svým odběratelům měsíční bulletin. Zahajovací zprávu s názvem ‘How to Position for the Rally in Bitcoin’ si můžete přečíst zde. I v roce 2015 se bitcoin vezl jak na horské dráze, na jedné straně ve znamení neuvěřitelného přílivu financí a investic do infrastruktury, debat o využitelnosti blockchainu a také o jeho škálovatelnosti, na druhé straně s kurzovými výkyvy od 160 USD na začátku roku až po skokový nárůst k 500 USD v listopadu 2015.

Cesta historií a výhled do budoucnosti bitcoinu

Pojďme se spolu s T. Demeesterem podívat na to, jak se bitcoin a jeho finanční historie vyvíjela od úplného začátku, abychom se na pozadí těchto událostí mohli těšit na to, co teprve přijde... Nejprve tedy trocha historie ve zkratce:

2009-2010: Konceptualizace

První dva roky fungování bitcoinové sítě se dají označit jako období pomalého rozšiřování mezi pár zasvěcených a tomu odpovídala i cena bitcoinu jako měnové jednotky. Tu v podstatě nebylo jak stanovit, bitcoinové směnárny a burzy ještě neexistovaly. Na druhé straně se již v této době hojně diskutovalo o technických a ekonomických aspektech. Core developeři opravovali první zásadní chyby ve zdrojovém kódu a odstranili prvky zranitelnosti sítě.

2011: První bublina a experimentování

O zákazníky soutěží několik prvních bitcoinových směnáren, jasný vítěz je nakonec Mt.Gox. Svoji činnost zahajuje tržiště Silk Road, ale také platební brána BitPay a další služby bitcoinové infrastruktury. Bitcoin zažívá první cenovou bublinu se skokem od 1 dolaru až ke 30 USD (a zpět).

2012: Hazardní hry a pákové obchodování

Po několika velkých krádežích bitcoinů cítí komunita potřebu lepšího a bezpečnějšího ukládání "mincí", v tomto roce startuje několik nových služeb a bitcoinových peněženek. Pro spekulanty, kterým nestačí už tak vysoká volatilita kryptoměn, jsou určeny první burzy s možností obchodovat "na páku", např. Bitcoinica. Další dobrodruzi mohli začít zkoušet štěstí v hazardních hrách na Satoshi Dice, pouštět se do experimentování s altcoiny (Litecoin) a objednávat nové těžební stroje u Butterfly Labs.

2013: Těžební šílenství a nová cenová maxima

Poté, co byl bitcoin v minulých letech v médiích mnohokrát prohlášen za mrtvý projekt, dostává na jaře 2013 nové impulsy a v březnu 2013 začíná pořádná cenová jízda. Ta vyvrcholí na konci dubna, kdy bitcoin nejprve dosáhl na 265 USD, aby se po technických problémech na největší burze Mt.Gox a výprodejní panice propadl během pár dní hluboko pod stodolarovou hranici. Ale i ceny kolem 100 USD vyvolaly obrovský zájem o bitcon mining, který přinesl nové hardwarové technologie (ASIC čipy) a masivní nárůst obtížnosti těžby - z 20 Th/s až na 9000 Th/s. V posledních dvou měsících roku se bitcoin v důsledku cenových manipulací na burze Mt.Gox a masivnímu zájmů Číňanů vyšplhal přes hranici 1000 USD a média plnily příběhy o neuvěřitelném zbohatnutí "early adopters".

2014: Nárůst investic, nové altcoiny

Pád burzy Mt.Gox přinesl velké vystřízlivění a brutální pokles ceny bitcoinu, ale také příležitost pro solidní burzy a směnárny, které začaly dobrovolně přistupovat k ekonomických a bezpečnostním auditům. O možnostech bitcoinových technologií se ve velké míře začínají zajímat velcí investoři a fondy rizikového kapitálu přinesly do startupů kolem bitcoinové infrastruktury rekordních 300 milionů dolarů - 4x více, než v předchozím roce. Prudký nárůst hashrate však způsobil také rušení nerentabilní těžby, mnoho minerů rozprodalo zastaralé zařízení a bitcoin mining zažil řadu bankrotů společností navázaných na toto odvětví (v jedné z nich přišel o peníze i Tuur Demeester). Tváří v tvář klesající ceně bitcoinu přicházejí kritické hlasy, že je bitcoin příliš ustrnulý, má nudnou značku a neefektivní těžební síť. Odezvou je velký nárůst popularity mnoha nových altcoinů s příslibem řešení. Některé neslibují nic (Dogecoin), přesto přitahují pozornost investorů, kteří se snaž diverzifikovat své portfolio. Rok 2014 se tak stává dějištěm mnoha spekulantských altcoinových bublin.

Bitcoin v r. 2015: Blockchainový humbuk a zrání ekosystému

V průběhu dalšího roku za poklesu cen při pokračující konsolidaci bitcoinu mnohé zúčastněné strany trpí. Pod kapotou ale začíná řvát silný, výkonný motor... Zájem spekulantů o něco poklesl, cena bitcoinu je ale po většinu roku poměrně stabilní a ačkoliv se hodně investorů svých bitcoinů zbavilo (často z nutnosti), hodnoty se přesouvají do nových rukou a k dlouhodobějšímu uchování. Hodně začínajících firem má co dělat, aby se udržely naživu, peníze získané v počáteční investorské euforii  přece jen nevydrží věčně. Těžební průmysl prochází zeštíhlovací fází a hodně menších minerů hází ručník do ringu, ve prospěch větších, nízkonákladových společností. V důsledku nástupu nové generace těžebních čipů stoupá hashrate z 300 až na 600 petahash. Adopce bitcoinu veřejností a firmami však stále pokračuje. Využití kryptoměn stoupá nejen v gamblingu, na darknetech a jako nástroje v odklonění prostředků od kapitálových kontrol, ale i při běžných platbách v e-shopech a částečně v kamenných prodejnách. Výsledkem je trvalý růst počtu transakcí, průměrně kolem 3 trx za sekundu v síti, která je kapacitně omezena na cca 7 transakcí/s. V létě 2015 proto planou vášně v debatách, jak udržitelně zvýšit objem bitcoinových bloků a dostat do nich více transakcí. Bitcoin XT, BIP 101, BIP 100 - core developeři ve sporu s "odpadlíky", zájmy těžařů proti bitcoinovým finančním lobby, to vše podkresleno občasnými spamovými útoky na síť. bitcoin_nejlepší_rok_2016 Možná i z těchto svárů a neshod v bitcoinové komunitě pramení mantra světa finančních technologií, kde nyní velmi často slyšíme: "Není to o bitcoinu,  důležitý je blockchain". Odtud také zřejmě pochází myšlenka, že bitcoin jako měna je příliš volatilní, radikální a přitom neohebný. Inovace ve finančním světě podle některých potřebuje soukromé, poddajnější blockchainy s jiným typem tokenů. Desítky velkých bank, včetně Goldman Sachs, UBS a Barclays, oznamují blockchainové partnerství a IBM začíná rozvíjet myšlenku "blockchainu bez bitcoinu". Velkou finanční injekci dostávají projekty jako je Ethereum (15 milionů USD), Chain (30 milionů USD) a Ripple Labs (32 milionů USD). Technologie blockchainu si získává nezanedbatelnou pozornost v médiích. Společnost Blockstream 9. června 2015 vydala první open-source kód pro sidechain - technologii, která umožňuje přesun bitcoinů z hlavního blockchainového protokolu do postranních řetězců (sidechains). V sidechainech pak mohou být bitcoiny využity při hledání nových funkcí, jako jsou vysokorychlostní transakce, smart kontrakty a třeba vydávání akcií. A konečně, i cena bitcoinu prorazí koncem října 2015 rezistanci na úrovni 300 USD, aby konec roku oslavila na 430 dolarech. Kurz tlačí nahoru mediální zájem, rozhodnutí Evropského soudního dvora o osvobození směny bitcoinu od DPH, ale také rostoucí poptávka na nenasytném čínském trhu.

Co může bitcoin posunout nahoru v roce 2016

Tuur Demeester ve svém přehledu píše o několika faktorech, které mohou z roku 2016 udělat ten zatím nejlepší rok pro bitcoin. Toto jsou některé z nich:

1. Škálování bitcoinové sítě

V roce 2016 se po mnohaměsíčních debatách pravděpodobně dospěje k rozhodnutí, jak škálovat bitcoinovou síť v následujících letech a zvýšit tak její kapacitu. Již dnes je na stole několik efektivních návrhů, jedním z posledních jsou "Segregated Witness" Pietra Wuilleho a BIP248 Adama Backa. Některé z řešení by se mohlo prosadit ještě před letošním létem, aby bylo později doplněno další inovací, jako je Lightning Network a připojení sidechainů.

2. Bitcoin bude investice s nižším rizikem

Bitcoin by se mohl stát bezpečným přístavem v rozbouřeném moři financí. Při očekávané vyšší volatilitě aktiv na globálních trzích se mohou objevit neočekávané problémy s likviditou. V důsledku se fondy a investoři budou snažit držet aktiva s nízkým rizikem. Bitcoin by mohl tento požadavek splňovat mnohem víc, než v předchozích letech.

3. Sidechainy se prosadí a budou uznány jako technický průlom

Podobně jako musel bitcoin v začátcích překonávat podezření na Ponziho schéma, setkávají se zatím sidechainy s nedůvěrou a skepsí. Jak však bude přicházet více řešení, využívajících sidechainy a objeví se jejich užitečné implementace, bude open-source povaha těchto aplikací stále více vnímána jako přínosná a přinese změnu k lepšímu.

4. Do těžby bitcoinu se zapojí komoditní giganti

Tváří v tvář medvědímu trhu u cen komodit, což zahrnuje také klesající poptávku po elektřině, se některé velké podniky primárního sektoru spojí s bitcoinovými těžařskými společnostmi, aby jim poskytli právní rámec a fyzickou infrastrukturu. Velká část bitcoinových transakcí se bude zpracovávat v těch nejodlehlejších částech světa.

5. Poroste význam bitcoinu pro globální finanční převody

Narůstající mezinárodní spolupráce bitcoinových směnáren a burz, nasazení většího počtu bitcoinových bankomatů a nástup uživatelsky přívětivých aplikací a platforem umožní stále většímu počtu lidí na celém světě, aby své peníze posílali napříč kontinenty právě pomocí kryptoměn. Jako katalyzátor růstu bitcoinových převodů může sloužit zvýšená volatilita u různých nekrytých fiat měn a prosazování kontrol jejich kurzů.

6. Pozitivní vliv halvingu na cenu bitcoinu

V polovině léta se sníží odměna těžařům na polovinu, množství vytěžených bitcoinů tak poklesne ze současných 3.600 denně na 1.800 BTC za den. Meziroční nárůst bitcoinové peněžní zásoby klesne z 9,17% na 4,09% a bitcoinoví mineři budou mít sníženou schopnost ovlivňovat trhy (proslýchá se přitom, že v uplynulých dvou letech se jich docela dost zabývalo prodejem "na krátko", místo toho, aby na trh tlačili nově vytěžené mince). Zvýšená poptávka a půlení odměny za mining (halving) bude mít na cenu bitconu pozitivní vliv.

7. Bitcoin přinese investorům překvapení

Každý rok, který jsem strávil s bitcoinem, mě něčím šokoval a překvapil. Bitcoinová komunita a její vývojáři přicházejí se stále novými vychytávkami a řešeními na denní bázi, konkurence je nelítostná a globální, investoři jsou nedočkaví a často nezkušení, banky a vlády jsou neklidné a vrtkavé. Bitcoinové technologii je teprve 7 let a bitcoinu jako finančnímu aktivu pouze pět. Pokud se dá něco v příštích 12 měsících opravdu s jistotou předpokládat, tak to bude nejpíš nějaké další překvapení. Z těchto důvodů také výše uvedeným předpovědím přikládám pouze 75% pravděpodobnost, že se vyplní. Nicméně, rok 2016 se zatím rýsuje tak, že by se pro bitcoin mohl stát neuvěřitelným a nejlepším v dosavadní historii. Možná to bude rok, kdy si investoři konečně uvědomí, že si nemohou dovolit bitcoin opomíjet a nevěnovat pozornost tomuto paradigmatu ve světě financí. zdroj: Coindesk, Adamant Research, Tuur Demeester [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.