Bitcoin na konci července - technická analýza
Bitcoin se v posledních dnech posunul cenově výrazně výše a nyní se zdá, že testujeme hranici mezi bull a bear marketem. Pokud chceme vědět, jak takový test vypadá, musíme se podívat do minulosti, a to specificky na přelom roku 2017/18.
Na týdenním grafu z přelomu let 2017 a 2018 vidíme, že se cena bitcoinu na konci bull marketu propadla pod klouzavý průměr 20 WMA (týdenní moving average). Odraz přišel od hodnoty 50 WMA, a to hned dvakrát. Dvakrát ale přišlo zamítnutí růstu ceny na úrovni 20 WMA (modrá). Po pádu pod 50 WMA se pak již rozjel bear market naplno. Nedlouho na to již přišla tržní kapitulace a propad na 3000 dolarů za bitcoin.
Jak je vidět na grafu z přítomnosti, tak cena se již odrazila od hranice 50 WMA, což je podobné jako na počátku předchozího bear marketu. Odraz přišel hned dvakrát a 50 WMA prozatím drží jakožto support. Nicméně pravý test musí teprve přijít. Tím je překročení hranice 20 WMA a její následný retest jako supportu.
Při pohledu na denní graf pak vidíme přesněji, co se právě děje. Cena testuje hranici 100 DMA a prozatím přišlo pouze zamítnutí. To odpovídá i tomu, že cena se již dva a půl měsíce pohybuje v koridoru mezi 41 000 USD a 29 000 USD. Bitcoin tak netestoval pouze 100 DMA, ale také horní hranici tohoto kanálu.
Prozatím se tak nacházíme ve stále stejné situaci, kterou je z technického hlediska počátek bear marketu. V případě průrazu ceny nad 20 WMA by byla situace podstatně veselejší. V případě zamítnutí ceny na této úrovni se dá očekávat větší sell off.
On-chain analýza
Tento týden se nesl ve znamení tzv. short squeezu. Na futures burzách byla většina traderů v short pozicích, což bude vidět na následujícím grafu. O poměru mezi shorty a longy vypovídají dobře funding rates. Když je více longů, tak longy platí shortům a naopak. V poslední době dominovaly short pozice, což vedlo k potenciálu na vzestup ceny právě pomocí short squeezu.
Scénář short squeezu se nakonec naplnil a to vedlo k vzestupu cen. Na počátku týdne tak došlo k masivním likvidacím short pozic, což vedlo k tlaku na nákup a samozřejmě i dalším likvidacím. Za jednu hodinu se tak zlikvidovalo short pozic za 120 milionů dolarů.
Vzestup cenové volatility vede také k většímu nárůstu aktivity na trzích, což se projevuje na vzrůstajícím počtu otevřených pozic (Open Interest).
Aktivita na BTC síti nicméně zůstává velmi nízká oproti předchozím hodnotám, což koresponduje s nižším zájmem investorů o aktivitu právě kvůli propadu cen.
Graf výše ilustruje významný pokles v aktivitě investorů. Zatímco na cenovém topu se denně přesouvalo až 16 miliard dolarů pomocí BTC. Nyní se jedná o 5 miliard denně.
Dobré zprávy pak přináší on-chain statistika poměřující počet adres, které bitcoin utrácí, ku počtu adres, které bitcoiny přijímají. To v podstatě vypovídá o tom, zda probíhá akumulace, nebo se většina investorů soustředí na prodej.
Na předchozím grafu můžeme vidět, že v posledním týdnu zde máme brzkou známku pro potenciální obrat trendu, kdy na těchto cenách většina investorů akumuluje BTC namísto jeho “utrácení” (lze interpretovat jako prodeje).
Na závěr se podíváme na 2 metriky, které ilustrují obecný stav trhu. Jedná se o NVT a MVRV..
NVT metrika měří poměr mezi celkovou tržní kapitalizací Bitcoinu a objemem on-chain transferů měřených v dolarech.
Čím nižší je hodnota NVT, tím spíše je lepší doba pro akumulaci BTC a naopak, čím vyšší je NVT, tím spíše se jedná o top daného cyklu. NVT se momentálně nachází právě těsně nad akumulační zónou (zelená).
MVRV metrika ukazuje poměr realizované tržní kapitalizace proti tržní kapitalizaci. Realizovaná tržní kapitalizace je variací na klasickou tržní kapitalizaci, kdy se celková hodnota všech Bitcoinů bere podle toho, na jaké ceně se naposledy přesouvaly.
MVRV nám krásně ukazuje, že se nacházíme na rozcestí mezi bull a bear marketem. Jak je vidět, tak historicky jsme byli svědky tržní struktury “double pump” v roce 2013. Bullrun z roku 2017 měl nicméně odlišnou strukturu a průraz klíčové hladiny pro MVRV znamenal přesun do bear marketu.
Závěr
Z on-chain dat i z technické analýzy nadále vyplývá, že se nacházíme v nejistých vodách. Stojíme na hraně mezi bear a bull marketem a prozatím nevidíme žádné rozhodné signálů o tom, zda může přijít obrat trendu a pokračování ve vzestupu. Jisté indicie tu nicméně jsou, ale stále většina dat mluví prozatím spíše pro bear market.
Celková nálada na trzích je nicméně poměrně pozitivní a pokud by měl přijít obrat klesajícího trendu, tak se zdá, že jej spíše uvidíme dříve než později. Do té doby je nicméně potřeba být nadále opatrný a to obzvláště ve vztahu k altcoinům, které nadále vykazují známky síly (BTC dominance je stále poměrně nízko i přes radikální propad cen v posledních měsících).
[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]
Obchodujete na burze? Spekulujete také na altcoinech?
Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!
[/feature_box]
V případě panických prodejů ale nyní stojíme na hranici propasti, která je hluboká až ke 20 000 USD za bitcoin. Proto je potřeba být extra opatrný s novými kroky. Pomalá akumulace se jako vždy nicméně jeví rozumně.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]