Bitcoin analýza – retail korekci možná neustojí

Bitcoin v pokračující korekci

Růst bitcoinu z počátku roku je již minulostí a nyní můžeme konstatovat, že korekce je v plném proudu. Z cenové topu na 42 tisících dolarech se bitcoin propadl až na úroveň $30 000. To se již dá počítat za poměrně výraznou korekci.  bitcoin korekce týdenní graf Týdenní graf nyní ukazuje tři důležité informace. V první řadě bitcoin zažil již 30% korekci od topu 42 tisíc dolarů. Nynější korekce se tak již dá do jisté míry brát jako standardní korekce v bull marketu. V minulém cyklu se bull market korekce pohybovaly v rozmezí 30-45% od předchozího topu.  Korekce v bull marketu mají nicméně tendenci “dotknout se” 20 WMA. 20 týdenní klouzavý průměr se nyní nachází na úrovni 20 500 USD. Pokud by se cena od 20 WMA odrazila, tak budeme klesat o dalších 31.5% a riziko pokračujícího propadu je tak pořád velmi znatelné.  Poslední důležitou informací pak je, že se v krátkodobém hledisku jednoznačně nacházíme v korekci a to již bez větších pochyb. Poslední týdny byly prakticky všechny metriky stále přepálené a nyní můžeme pozorovat tržní ochlazení na všech frontách.  Bitcoin korekci potřeboval po enormním růstu. Za poslední fází růstu už stáli s největší pravděpodobností noví retail investoři, kteří v první vlně bull marketu začali naskakovat a nyní budou čelit drsným následkům nerozvážného rozhodnutí. To bude opět vytvářet tlak na prodej. 

Ethereum na All-Time High

Cena ETH postupně dohání růst bitcoinu. Bitcoin jako vždy funguje jako udavatel tempa i trendu a Ethereum jej následuje jako první. Ethereum tak v posledním týdnu dosáhlo nových maximálních hodnot.  ethereum týdenní graf Jak je vidět na týdenním grafu, tak cena ETH překročila předchozí ATH jen o pár desítek dolarů, což nicméně nevadí. I mírné překročení ATH značí důvěru v daný druh majetku. Ethereum tak postupně dohání předchozí růst bitcoinu.  Ethereum od spodní hranice cyklu již vykázalo růst 1500%. Za tímto úspěchem stojí fundamentální vlastnosti sítě. Ethereum je totiž nejúspěšnější smart kontrakt platforma a s rozvojem decentralizovaných aplikací (obzvláště DeFi) roste i užitnost ETH, protože se s ETH musí platit všechny operace.  To se projevuje i v metrikách transakcí. ETH dlouhodobě poráží Bitcoin v počtu transakcí. Zatímco bitcoin se dlouhodobě drží na 300 tisících transakcí za den, tak ETH nedávno dosáhlo 1 milionu transakcí za den.  ethereum transakce graf Jak je vidět na grafu (průměr počtu transakcí za 200 dní), tak Ethereum je podstatně využívanější než král kryptoměn Bitcoin. Pro Ethereum navíc hraje fakt, že je v plném proudu práce na ETH 2.0 a přechod na novou verzi sítě by měl významně urychlit provoz.  Ethereum je nicméně stejně jako celý kryptoprostor závislý na vývoji BTC, pokud bude korekce na BTC pokračovat, tak je vysoce pravděpodobné, že i cena ETH bude postupně klesat. 

Spekulujete na Ethereu a dalších altcoinech?

Největší výběr a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při nové registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

On-chain analýza 

On-chain analýza nám nyní ukazuje extrémně důležitá data. První a stěžejní metrika je tzv. aSOPR. SOPR (Spent Output Profit Ratio) v podstatě říká, jestli investoři prodávají se ziskem. Pokud se prodává s “velkým” ziskem, tak je riziko korekce vysoké, což byl případ předchozích týdnů.  bitcoin aSOPR metodika Jak vidíme z dat Glassnode, tak metrika aSOPR se prakticky restartovala na úroveň, kdy investoři již neprodávají se ziskem a tudíž roste pravděpodobnost, že se korekce blíží ke konci. Pokud by SOPR klesl pod hodnotu 1, tak bude většina investorů prodávat se ztrátou, což se děje v období paniky.  bitcoin hashrate graf Při pohledu na metriku Hashrate sítě bitcoinu vidíme, že hashrate nadále stoupá. To značí, že do provozu samotné sítě se zapojuje stále více entit. To je dobré pro bitcoin a zároveň tento fakt signalizuje optimismus ze strany těžařů k vývoji ceny.  Rostoucí hashrate je tak jedním z dalších ujištění, že si síť vede velmi dobře a zájem o bitcoin a jeho provoz je na konstantním vzestupu.  ethereum mizí z burz Ethereum nadále pokračuje v podobném trendu, kterým prochází bitcoin již několik měsíců a zdá se, že u ETH tento trend akceleruje. Ethereum mizí z burz, což ukazuje na to, že si jej investoři stahují do osobních peněženek, využívají jej v DeFi službách a nebo se stávají validátory na nové verze sítě.  Pokles množství ETH na burzách jasně indikuje bullish trend. Brzy tak budeme možná svědky jednoznačného průrazu cenového ATH u ETH. Z dlouhodobého hlediska se tak jedná o zdravý trend signalizující silný zájem investorů.  aktivní adresy bitcoin ethereum Poslední metrika ukazuje na počet aktivních adres. Červená linie reprezentuje Bitcoin a zelená Ethereum. Ethereum nemá prozatím tolik aktivních uživatelů jako BTC, ale na Ethereum síti se udělá více transakcí. Ethereum má tak méně uživatelů, kteří jsou nicméně podstatně aktivnější než uživatelé BTC, což je dáno tím, že ETH nabízí daleko širší plejádu využití mincí.  Obě mince nicméně vykazují stabilní růst aktivních adres, což opět reprezentuje fakt, že postupně přibývá nových uživatelů sítí a to je dobrá zpráva pro kryptoměny. 

Závěr

Korekce už tu bezpochyby je. On-chain analýza indikuje, že sice již nemusí mít dlouhého trvání, ale v krátkodobých časových rámcích nemá cenu zkoušet předvídat vývoj ceny.  Zdravá korekce je rozhodně vítaným jevem, protože trh se nacházel v extrémně exponované fázi a nynější pomalé klesání je logickým vyústěním masivního růstu. Kam až korekce půjde, to se nedá říct, ale s velkou pravděpodobností nebude mít delšího trvání.  Důvodem je, že se do kryptoměn hrnou nové společnosti, ale také první vlna retail investorů a všichni čekají na lepší ceny, za které budou moci přikoupit.  Vývoj ekosystému kryptoměn se tak nadále jeví jako zdravý a jsme na počátku manické fáze, která nás dovede až k další finanční bublině a ti kdo přišli pozdě, budou nejvíce tratit. Míra rizika u nových investic nyní znatelně poklesla a je možné to reflektovat ve svých strategiích. Při nových nákupech je nicméně potřeba se držet kvalitních strategií jako je např. DCA - dollar cost average metoda. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.8/5 - (6 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.