Bitcoin analýza – první korekce proběhla. Kam dál?

Bitcoin po korekci opět roste - Rizika jsou stále vysoká

Máme za sebou první výraznější korekci od průrazu předchozího ATH z roku 2017. Korekce nicméně prozatím nenaplnila očekávání a byla v podstatě jen velmi mírná a krátká. bitcoin po korekci Jak je vidět na grafu, tak z úplného topu přišla korekce o téměř 28%. Standardní korekce v minulém bull marketu se pohybovaly okolo 40%. I tato relativně nízká korekce byla nicméně vnímána jako tzv. dip a tedy příležitost k nákupu.  Cena bitcoinu se tak rychle odrazila a ode dna korekce vzrostla o 28,4%. Jak je vidět na MACD, tak z krátkodobého hlediska je trend jasně stoupající. Mírnost korekce nicméně napovídá tomu, že se může jednat jen o první pohyb většího trendu.  Ačkoliv byla korekce u BTC relativně mírná, tak měla velký dopad na pozice s vysokou pákou. Trh se nachází stále v oblasti extrémní chamtivosti a tradeři se nebojí otevírat pozice s vysokou pákou. Během korekce totiž bylo zlikvidováno jen na Binance longů za 90 milionů dolarů během deseti minut.  Při pohledu na týdenní graf je nicméně jasné, že se prakticky vůbec nic nemění. Trh se nadále nachází v extrémně exponované fázi. Nyní je již velmi pravděpodobné, že za poslední část cenového růstu může příchod nových retail investorů.  BTC 20WMA týdenní graf Na týdenním grafu tak vidíme, že ačkoliv parabolický růst nyní zpomalil, tak se rozhodně nejedná o výraznou korekci v rámci týdenního časového rámce. Korekce se na týdenním grafu v bull marketu obvykle opíraly o 20 WMA (20-týdenní klouzavý průměr).  Hranice 20 WMA je na úrovni 18 500 USD. Relevantní variantou pro budoucí vývoj ceny je korekce k této úrovni. Pokud by nastala taková korekce nyní, tak by se jednalo o pokles o 50%. V případě nových investic tak stále panuje velmi nebezpečné období.  Pokud se investor dnes rozhoduje, jestli investovat finance právě do kryptoměn, tak ideálním řešením je DCA, dollar-cost averaging. Jedná se o metodu, kdy si investor rozloží určenou finanční částku a rozdělí ji na malé části, které postupně v průběhu času vkládá do dané investice.  Fear & Greed index bitcoin Dle Fear and Greed Indexu jsme stále v období extrémní chamtivosti, která nicméně mírně klesá. Opatrnost je nyní rozhodně na místě. 

Altcoiny zažily výraznější vzestup

Ačkoliv se cena BTC nyní motala mezi hranicemi 30 a 40 tisíc, tak altcoiny se vzedmuly k většímu vzestupu. Za tím stojí dva poměrně triviální mechanismy. Altcoiny si obecně nevedou příliš dobře při masivním vzestupu BTC.  Logika za tím je následující. Když si Bitcoin vede cenově velmi dobře, tak majitelé altcoinů spíše začnou naskakovat na rozjetý vlak Bitcoinu a své altcoiny spíše ignorují. Pokud nicméně růst BTC zpomalí, tak si alty začnou vést lépe právě proti BTC, což naláká investory k větším riskům a začnou zvyšovat své pozice v altech.  Druhým mechanismem za růstem ceny altcoinů je přísun nováčků. Nováčci se nebojí riskovat a hledají “levnější” alternativy k BTC, což nabízí právě altcoiny.  graf bitcoinové dominance Graf bitcoinové dominance ukazuje menší pokles. Větší roli nicméně hrají dva faktory. Jednak máme na grafu double top a u druhého vrcholu máme navíc tzv. blow-off top, což je svíce, která má velmi dlouhý knot směrem nahoru a prakticky žádné tělo.  Taková svíce často signalizuje lokální maxima. Převedeno do lidské řeči: Zisky z BTC části investorů stačily a zvyšují svá rizika investičními vstupy do altcoinů. Prozatím rostlo primárně Ethereum, ale nyní se přidávají jak velké, tak i malé projekty.  Polkadot týdenní graf Tento trend dobře ilustruje např. mince Polkadot (Smart-kontrakt platforma jako Ethereum postavená na Nominated Proof of Stake). Polkadot je jedním z největších konkurentů ETH a tudíž mnoho investorů sází na její růst. Za poslední tři týdny vzrostla její kapitalizace o 145%.  tržní kapitalizace altcoinů Na společném grafu kapitalizace všech altcoinů vidíme vzestup o 50% za poslední tři týdny. To ilustruje fakt, že se do jisté míry mezi alty láme chleba. Úspěšné projekty jako Polkadot, Cardano, Ethereum či Chainlink rostou. Naopak projekty jako XRP, Tron či EOS mírně ztrácí.  To je odvozeno z kvalit jednotlivých projektů. Investice do altcoinů tak vyžadují kvalitní znalost prostoru a fundamentální analýzu jednotlivých mincí. 

Spekulujete také na altcoinech?

Největší výběr a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při nové registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

On-chain analýza 

Díky transparentní podstatě blockchainů je možné sledovat jednotlivé trendy real-time a to na spolehlivých datech přímo v rámci on-chain analýzy (analýza konkrétního blockchainu).  Dle on-chain statistik jsme stále na cestě zdravého růstu ekosystému BTC. Nadále pokračuje trend v růstu počtu aktivních BTC adres, což znamená, že stále více lidí aktivně používá Bitcoin.  Při pohledu na metriku aSOPR ( Adjusted Spent Output Profit Ratio) zjistíme, že tlak na prodej je na vysokých hodnotách.  metrika aSOPR aSOPR z dílny Glassnode v podstatě ukazuje míru toho, kolik majitelů BTC nyní prodává se ziskem. Když je aSOPR vysoko, tak hrozí výrazná korekce, což odpovídá i tomu, že cena BTC je momentálně velmi vysoko bez větší korekce.  Posledním nástrojem, na který se podíváme, je indikátor NVT. NVT je poměr tržní kapitalizace a celkového objemu dolarové hodnoty přenesené na blockchainu za určitý čas. NVT se používá jako indikátor pro hledání finančních bublin u blockchain projektů.  Bitcoin NVT premium Indikátor NVT ukazuje, že momentálně se nenacházíme v teritoriu finanční bubliny. Ačkoliv je rozumné nyní čekat větší korekci, tak NVT napovídá, že se bude jednat o kratší korekci, která rozhodně nebude topem nynějšího cyklu. Pokud je NVT metrika na extrémně vysokých hodnotách, tak je pravděpodobné, že se blíží konec většího cyklického pohybu. 

Závěr

Cena BTC se stabilizovala mezi úrovněmi 30-40 tisíc dolarů. Mírná korekce byla rychle skoupena, nicméně riziko větší korekce je znatelné jak na grafu, tak i u on-chain analýzy.  Z dlouhodobého hlediska se nicméně stále nacházíme na počátku býčí fáze tržního cyklu, což indikuje i metrika NVT. Trh zažívá zároveň přísun nových retail investorů, kteří by měli logicky zvýšit volatilitu trhu.  Pro nové investice teď není nejlepší čas. Pokud chce investor vložit finance do bitcoinu či jiných kryptoměn, tak je rozumné zvolit strategii DCA (Dollar cost averaging). Altcoiny postupně zrychlují cenový růst, ale výrazná korekce u BTC je jisto jistě pošle opět do kolen.  Trh je nadále ve fázi extrémní chamtivosti a proto je nutné každou investici dobře rozmyslet a počítat s rizikem větší korekce, která může dosáhnout až 50% nynější ceny.  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.8/5 - (32 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.