Bitcoin – analýza: Podzimní návrat do zelených svíček

BTC - První test máme za sebou

Pomalu končí léto a investoři se opět hrnou zpět na trhy, což se projevuje i u Bitcoinu a kryptoměn obecně. Oživení trhu zažilo první klíčový retest hladin důležitých pro bull market a prozatím lze konstatovat, že se jedná o pozitivní zprávu.  bitcoin graf týden 20WMA Na týdenním grafu BTC můžeme vidět, že po překročení 20 WMA došlo k mírnému propadu, který se dá počítat jako prozatímní retest 20 WMA hladiny. V době psaní článku cena BTC roste a tudíž se prozatím test 20 WMA jeví jako spíše úspěšný. Pro potvrzení vzestupného trendu se tak jako následující laťka jeví překročení předchozího ATH na 64 000 USD za bitcoin.  bitcoin 200 day moving average V menším časovém rámci denního grafu můžeme vidět, že se cena bitcoinu nyní opírá o 200 Day moving average. Tato hladina není ani zdaleka tolik signifikantní jako 20 WMA, ale v posledních týdnech hraje výraznou roli.  Bitcoin se momentálně nachází podle všeho na počátku pokračování bullish trendu, což budou v následujících řádcích potvrzovat i on-chain data. Na týdenním grafu stejnou logiku potvrzuje i návrat do zelených “čísel” u trendového indikátoru MACD.  dominance bitcoinu týdenní graf Důležitý obrázek o stavu trhu nám také momentálně poskytuje vývoj BTC dominance. Jak je vidět na grafu, tak BTC dominance je v poměrně stálém poklesu. Absolutní low BTC dominance bylo na počátku roku 2018 35%. Stále jsme tedy ještě 6% od absolutně nejnižší hodnoty.  BTC dominance nakrátko obrátila trend v silném propadu, kdy se investoři báli a ukrývaly své zisky z altcoinů právě do BTC, a samozřejmě BTC také padal pomaleji oproti ostatním altcoinům.  Trh s altcoiny nicméně velmi rychle ožil a opět podává lepší cenové výkony, než je tomu u Bitcoinu. Obecně platí pravidlo v bull marketu, že pokud cena roste, tak si altcoiny vedou podstatně lépe a při korekcích naopak dochází k výraznějšímu růstu BTC dominance. Klesající tendence opět napovídá spíše k pokračování bull marketu a dá se očekávat, že předchozí nejnižší hodnota bude proražena v případě pokračování bull marketu.  Ethereum graf týdenní Tomu opět odpovídá i cenový graf Etherea, které ukazuje větší sílu, než kterou můžeme nyní vidět u Bitcoinu. Ethereum se tak s předstihem připravuje na útok na předchozí ATH. 

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Spekulujete na altcoinech?

Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

On-chain analýza

Předchozí týdny se nesly v duchu tzv. Long Squeezu. Pozitivní nálada traderů se promítnula v rostoucích long pozicích (sázka na vzestup). To se dá vyčíst z grafu tzv. funding rates, které ukazují, jestli je více longů nebo shortů.  bitcoin růst funding rates Graf výše ukazuje nárůst funding rates, kdy longy platily na perpetual futures shortům a tedy bylo otevřeno podstatně více long pozic než short pozic. Tato pohádka má velmi často podobný konce v podobě squeezu na jednu či druhou stranu. Nárazový propad tak zničil velké množství long pozic a z grafu nyní můžeme vidět, že nerovnováha na futures se opět vyrovnala a v posledních dnech se dokonce i přetočila ve prospěch shortů, což indikuje možnost opačného squeezu a tedy short squeezu, který by zapříčinil vzestup ceny.  funding rates napříč burzami Funding rates jsou napříč burzami momentálně v negativních hodnotách a tudíž je pravděpodobnější vzestup ceny ve velmi krátkodobém hledisku, ale jak jistě čtenáři vědí, tak předpověď krátkodobých pohybů u kryptoměn je spíše pro věštce, než pro běžné analytiky.  bitcoin likvidace longů graf ethereum likvidace longů graf Likvidace byly velmi divoké jak na Bitcoinu, tak i na Ethereu. Na obou sítích se zlikvidovalo přes 200 milionů dolarů. Celkové likvidace ( přibližný odhad napříč všemi kryptoměnami) dosáhly až na úroveň 2.5 miliardy dolarů, takže naprostou většinu likvidací tvořily altcoiny a Bitcoin byl zasažen spíše jemně, což opět ukazuje na to, že velká část investorů se již přeorientovala na obchodování altcoinů.  bitcoin futures graf open interest Série likvidací se také projevila u Open Interestu, kdy většina likvidací proběhla v řádu jedné hodiny. Díky navrácení se k rovnováze na futures burzách je tak nyní otevřena cesta pro pokračující růst a přemíra shortů k tomuto růstu přímo vybízí.  bitcoin vzestup volume na burzách Známka obnovení trhu také přichází ze strany celkového volume na všech burzách. To má již od července stoupající tendenci. Vzestup volume společně s cenou tak ukazuje na přirozený a organický růst trhu a to je jedině dobře pro cenu kryptoměn.  akumulace bitcoinu na burzách A nyní se podíváme na nejdůležitější graf, který ukazuje, že akumulace BTC je v plném proudu. Momentálně vlastní 70% BTC dlouhodobí hodleři, což je nejvíce v historii. Nedávný propad tak otřelí hráči na trhu využili jako příležitost pro nákup dalších mincí. Tyto hladiny korespondují s koncem bear marketu a blížící se fází distribuce mezi nově příchozí investory.  bitcoin struktura akumulace Rychlost, s jakou long-term hodleři akumulují, je překvapivá. Za měsíc se momentálně do k long-term hodlerům přesune přes 400 tisíc BTC. Na grafu je také možné vidět velmi odlišnou strukturu akumulace, než která následovala po konci bull runu v roce 2017. Zdá se, že nynější bull run tak bude mít možná dva a nebo více topů. 

Závěr

Cenový vývoj se drží scénáře pro pokračování v bull runu. Tomu napovídají v podstatě všechna data, která jsou momentálně dostupná. Nedávný long-squeeze uvolnil přepákované futures kontrakty a díky tomu je nyní otevřena cesta směrem nahoru a naopak je i podpořena mírně negativními funding rates.  Akumulace probíhá velmi rychle na úrovni long-term hodlerů, ale snad nejvíce pozitivní zprávou je fakt, že i když počet velryb (1000 a více BTC) mírně klesá, tak rychlost akumulace u velryb roste. Respektive poslední propad největší hráči opět jednoznačně využili k dalšímu nákupu BTC, což je extrémně bullish znamení.  bitcoin velryby rychlost akumulace Ceny rostou, velryby akumulují, hodleři akumulují a dá se očekávat, že postupný příval nových retail investorů bude na spadnutí. Zdá se, že jsme pár krůčků od globálního šílenství, kdy budou kryptoměny opět plnit přední stránky novin a televizí. To spustí masivní vlnu nových investic ze strany retail investorů, kteří si nechtějí nechat ujet vlak. Tato situace eventuálně povede až k prasknutí kryptoměnové bubliny a návratu do bear marketu.  Ačkoliv je prostor vysoce bullish, tak je na místě si připomenout, že krátkodobý vývoj ceny lze opravdu spíše jen věštit z křišťálové koule a proto je potřeba být opatrný na pákové pozice a pro nově příchozí je důležité kontrolovat rizika, kterým se na trzích vystavují. Nyní už není čas na prodeje domů a braní si hypoték, ale spíše na to, naučit se spekulovat s kapitálem, o který si může nový investor dovolit přijít.  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (10 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.