Bitcoin opět na vzestupu
Bitcoin se po krátkém propadu opět vydal na vzestup výše. Prozatím je to velmi opatrné. V době psaní analýzy cena bitcoinu bojuje s hodnotou předchozího ATH na úrovni 58 000 dolarů za bitcoin.
Na týdenním grafu můžeme vidět, že se nadále nacházíme ve stejné pozici. Cena BTC je pořád velmi vysoko vůči technickým indikátorům. Klíčová bull market hranice 20 WMA je na cca 38 000 USD. Z technického hlediska tak stále hrozí propad k této hranici. To by bylo v bull marketu běžné. Nicméně nynější bull market má jinou dynamiku, než bull markety předchozí.
Za změnou dynamiky trhu stojí primárně změna ve složení investorů. Mezi retail investory totiž nově přibývá investorů institucionálních, a právě ti s vysokou pravděpodobností stojí za počátkem bull marketu. Retail investoři prozatím nehrají tak výraznou roli.
Prozatím se zdá, že hranice 20 WMA ztrácí relevanci a ta je z krátkodobého hlediska nahrazena hranicí 50 DMA (50 denní klouzavý průměr). Jak je vidět, tak 50 DMA funguje v posledních měsících jako hranice pro support ceny. I poslední cenový odraz přišel právě od této hladiny.
Důležitou dynamiku na trhu s BTC tvoří také mezi tradery oblíbený futures market, což se ukázalo i během psaní článku. Cena během jedné hodiny propadla o 5%. To je opět způsobeno chamtivostí na trhu. Hned jak tradeři vycítí vzestup, začínají otevírat silné pákové pozice, což vede následně k jejich likvidacím, kdy si chytřejší obchodníci v podstatě dojdou pro jejich peníze.
Jak je vidět při posledním propadu, tak za hodinu klesla cena o 5% a podle prozatímních zpráv se jednalo o likvidace Longů za 600 milionů dolarů napříč burzami.
Ethereum se chystá na útok na 2 000 dolarů
Ethereum je ve velmi podobné situaci jako Bitcoin. V posledních týdnech v podstatě totálně kopíruje vývoj BTC. Ethereum je nicméně v odlišné pozici. Jako představitel altcoinů totiž bude předznamenávat tzv. altseason, která začíná s větším přílivem nových retail investorů.
Jak je vidět na grafu, tak cena ETH se pohybuje již pěkných pár týdnů pod hranicí 2000 dolarů za minci. To je také poslední ATH, kterého Ethereum dosáhlo. A právě tato psychologická hranice dělí Ether od otevření cesty k volnému vzestupu.
Ethereum má za sebou kritickou zprávu, která přišla ze strany společnosti VISA. Ta nově umožňuje používání stablecoinu USDC z dílny Coinbase. Tento stablecoin existuje primárně právě na síti ETH a díky přijetí ze strany platebního giganta se tak ukazuje, že Ethereum může být černým koněm kryptoměn (v porovnání s BTC).
On-chain analýza
U stablecoinů zůstaneme i nadále. Masivní expanzi kryptoměnového trhu dobře ilustruje vzestup počtu stablecoinů.
Na konci měsíce března totiž celková kapitalizace stablecoinů přesáhla hodnotu 50 miliard dolarů. Jak je vidět na grafu, tak růst stablecoinů koresponduje s bull marketem. Stablecoiny navíc indikují pokračující institucionální vstupy. Jsou to právě instituce, díky kterým se stablecoiny do oběhu dostávají.
Mezi stablecoiny nadále vede Tether s kapitalizací přes 40 miliard dolarů a hned za ním je výše zmíněný USDC coin, který má nyní kapitalizaci nad 10 miliard dolarů.
Další graf nám ukazuje, jak se z nově nakupujících stávají hodleři. HODL Waves graf v podstatě ukazuje mince, které se v posledních 6 měsících pohnuly a přesunuly se na nové peněženky, kde již zůstávají. Na grafu je tak vidět jednak fakt, že se tak z nově nakupujících stávají noví hodleři. Mince, které jsou bez pohybu déle než 6 měsíců, lze charakterizovat jako hodlované.
Trend, kdy BTC mince mizí z burz, nadále pokračuje i na těchto hodnotách. To opět koresponduje s faktem, že z nových investorů se stávají hodleři. Krize likvidity se tak dále prohlubuje. To opět ukazuje na to, že bull market má ještě dostatek sil. Díky tomu, že klesá nabídka a poptávka neustává, můžeme logicky předpokládat pokračování vzestupu cen.
Kompletní obrázek nynější situace získáme z grafu ukazujícího na chování hodlerů z předchozích cyklů. Zatímco při prvotním vzestupu nad předchozí ATH z roku 2017 se hodleři rozhodli prodávat, tak nynější aktivita prodejů se vrací k hodnotám z bear marketu. To opět indikuje, že opravdu dlouhodobí hodleři se prozatím nechystají prodávat ani na nynějších hodnotách.
Růst poptávky, pokles nabídky, vstupy institucí a HODLerská mentalita tak společně tvoří kombinaci faktorů, které s nejvyšší pravděpodobností opět povede k vzestupu cen. S tím se pojí růst mediálního zájmu o kryptoměny. Postupující technologie a adopce tak vytváří kombinaci, která povede k naprostému šílenství na trhu, až dorazí větší skupiny retail investorů. To se promítne primárně do cen altcoinů, protože noví investoři budou více riskovat díky neznalosti prostředí kryptoměn.
[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]
Obchodujete na burze? Chytáte také altcoin sezónu?
Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!
[/feature_box]
Entity-Adjusted Liveliness ukazuje na zpomalení trendu v distribuci mincí, což opět značí, že hodleři přestávají prodávat a v podstatě se tak nacházíme v době “malé tržní přestávky”. Trend kryptoměn je nadále vzestupný a pokračujeme dál v bull marketu.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]