Bitcoin analýza – nové ATH, ale korekce může zabolet

Nic neroste do nebe. Kdy přijde korekce?

Bitcoin nadále pokračuje ve vzestupném trendu. To potvrdil i nejnovějším průrazem nad předchozí ATH. Cena bitcoinu tak pokračuje v parabolickém růstu, který získal na tempu po překročení ATH z roku 2017.  bitcoin nové ath 4h graf Při pohledu na 4H graf tak vidíme, že bitcoin krátce překonal předchozí rezistenci vytvořenou u minulého ATH. Rychlé překonávání jednotlivých ATH za sebou svědčí o tom, že trh je stále ochoten nakupovat a to na těchto cenách.  bitcoin na týdenním grafu Na týdenním grafu zůstává vše při starém. Cena se nachází v exponované fázi. Obvyklým indikátorem je metrika 20WMA (20 týdenní klouzavý průměr). V bullmarketu má bitcoin tendenci se od 20WMA odrážet.  Pokud by nyní přišla výrazná korekce ceny, tak bude 20WMA sloužit jako základní hodnota, ke které se cena bitcoinu pravděpodobně podívá. 20WMA se nyní nachází na hodnotě 17 000 dolarů. korekce na 20 WMA Případná korekce by nyní byla velmi bolestivá. Propad k hranici 20WMA by znamenal korekci o 51% nynější ceny BTC. Čím déle se nicméně bude cena bitcoinu držet na vysokých hodnotách, tím rychleji bude stoupat také hodnota 20WMA. Zá několik týdnů by tak již korekce k 20WMA nemusela být tak radikální.  Bull market z roku 2017 byl nicméně charakterizován právě silnými a relativně krátkými korekcemi (dip), které měly obvykle velikost mezi 30-40% ceny. 

Strach vs. Chamtivost

Trhy jsou ovládány lidskými emocemi, což se projevuje následně na ceně. Klasickým indikátorem je Fear and Greed Index. Ten se již od počátku listopadu drží v hodnotách extrémní chamtivosti.  crypto fear and greed index Jak je vidět na grafu, tak trh je v období extrémní chamtivosti již dva měsíce. Jedná se tak o další indikátor, který v nynějších tržních podmínkách ukazuje na možnost výraznější korekce a ochlazení trhu.  V období chamtivosti jsou investoři náchylní k tomu více riskovat. Naopak v období ovládaném strachem se investoři bojí riskovat a ceny mají tak spíše klesající charakter.  Měření Fear and Greed indexu začalo teprve na počátku roku 2018 a historicky jsme tak ještě nikdy nebyli svědky tak dlouhého období extrémní chamtivosti. Bitcoin má nicméně schopnost udržet se dlouhodobě na extrémních hodnotách, čehož jsme nyní svědky.

Altcoiny se konečně probudily

Altcoiny proti bitcoinu od překročení 20 000 hranice spíše ztrácely, což se ukázalo na grafu BTC dominance. Tento trend se nyní mění a zdá se, že altcoiny se konečně probraly do nové reality. Reality, kdy bitcoin vstoupil do nového býčího cyklu.  dominance BTC na CMC Bitcoinová dominance měla od překročení ATH jasnou vzestupnou tendenci. Dominance bitcoinu prorazila nad kanál ustanovený v minulém roce. Na grafu se nám vytvořila situace, kdy je k vidění tzv. double top. To by indikovalo, že Bitcoinová dominance dosáhla lokálního topu.  obrat bitcoin dominance Obrat trendu u BTC dominance naznačuje také předposlední svíce. Dlouhý knot v podstatě indikuje, že jsme dosáhli lokálního maxima a nyní se nacházíme v korekci po dlouhém růstu BTC dominance.  tržní kapitalizace altcoinů Při pohledu na tržní kapitalizaci samotných altcoinů (na Tradingview jako TOTAL2) vidíme, že růst kopíruje pohyby bitcoinu. Pro dosažení ATH musí kapitalizace altcoinů vzrůst o 50%. Minulý top se nacházel na celkové hodnotě 475 miliard dolarů.  Altcoiny tak kopírují trend bitcoinu a nyní se dostáváme do situace, kdy je růst u altcoinů silnější než u bitcoinu, což se projevuje v mírném poklesu BTC dominance. 

Spekulujete na altcoinech?

Největší výběr a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při nové registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

On-chain analýza

Pohled na on-chain analýzu ukazuje, že bullish nálada na trzích je podložena fundamentálním základem. On-chain statistiky setrvávají na velmi pozitivních hodnotách. nenulové bitcoin adresy Na předchozím grafu vidíme celkový počet nenulových BTC adres. Od propadu z let 2018 a 2019 jsou nenulové adresy na konstantním vzestupu a jejich počet dosahuje pravidelně nových výšin.  Momentálně existuje přes 33 milionů nenulových adres. Růst počtu nenulových adres indikuje růst komunity hodlerů, kteří místo držení mincí na burzách volí vlastní peněženky. Zároveň je to reprezentace celkové adopce kryptoměn.  nově vznikající bitcion adresy Při pohledu na počet nově vznikajících vidíme, že přísun nových uživatelů se postupně dostává k předchozí maximální hodnotě, které jsme byli svědky v roce 2017. Po prasknutí bubliny došlo k výraznému útlumu v počtu nových adres. S rostoucí cenou tak roste i zájem ze strany investorů.  bitcoiny držené na burzách Poslední rok se nesl v trendu poklesu množství BTC na burzách. Momentálně vidíme, že pokles se zastavil, což analytická společnost Glassnode interpretuje jako příchod retail investorů. Rostoucí počet BTC na krypto burzách značí, že roste zájem o prodej.  roste počet nelikvidních bitcoinů Bitcoin nicméně i tak čelí krizi likvidity. Většina investorů si ukládá BTC na dlouhou dobu. Takové bitcoiny jsou označeny jako nelikvidní. Počet nelikvidních BTC je na dlouhodobém vzestupu, což ukazuje na růst počtu hodlerů. Naopak likvidní zásoby BTC jsou na poklesu. Celkově tak před sebou máme obrázek, kdy ani hodnota 35 tisíc za BTC není dostatečná proto, aby větší skupiny hodlerů začaly prodávat své bitcoiny. 

Závěr

Cena bitcoinu překonává další a další maxima. Altcoiny se postupně vzpamatovávají a jejich růst postupně překonává i bitcoin. To se následně projevuje v poklesu bitcoinové dominance.  On-chain analýza nadále signalizuje zdravý růst ekosystému a z dlouhodobého hlediska jsme tak na pokračující cestě za vyššími cenami. To ovšem neznamená, že nepřijde radikální propad.  Kryptoměnové trhy se dlouhou dobu drží na naprosto extrémních hodnotách chamtivosti. To značí, že již brzy může přijít silnější korekce. Ta bude bolestivá pro první větší vlnu retail investorů, kteří momentálně nově přichází na trh. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.6/5 - (32 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.