Bitcoin analýza – dva scénáře na léto a konec roku

Je tady opravdu bear market?

V posledních týdnech se v kryptoprostoru dokola opakuje jedna klíčová otázka, na kterou se dnes podíváme podrobně. Jedná se samozřejmě o otázku, zda jsme svědky přechodu z bull marketu na bear market.  K hlubšímu pochopení tržní situace je potřeba kombinace 3 různých faktorů. V první řadě se podíváme na technickou analýzu, následovat bude on-chain analýza a na závěr přijde komplexní zhodnocení nynějšího trhu v kontextu předchozích kryptoměnových cyklů. 

Technická analýza má jasno

Propad ceny bitcoinu z úplného topu 64 tisíc dolarů za bitcoin byl poměrně bolestivý a radikální. To se projevilo i v rámci technické analýzy a zprávy z této oblasti jsou v podstatě všechny negativní.  Nejprve se podíváme do minulosti, jak vypadal bull market v roce 2017 a hlavně, jak vypadal konec tehdejšího býčího trendu.  graf btc konec býka Cenový graf výše ukazuje denní časový rámec se dvěma klíčovými klouzavými průměry. Jedná se o 50 (modrá) a 200 (zelená) denní klouzavé průměry. Jak je vidět na grafu, tak předchozí bull market byl poměrně jasně definován těmito průměry.  Zatímco 50-day moving average víceméně fungovalo jako support rostoucí ceny, tak 200 day moving average pak signalizovalo přechod do bear marketu. Po překřížení těchto hladin (tzv. death cross) následoval protáhlý bear market.  Po death crossu se z 200-day moving average stala silná rezistence, před kterou se cena BTC po dlouhou dobu nepřehoupla. V podobné situaci se nacházíme nyní, což je vidět na následujícím grafu.  bitcoin death cross Na konci denního grafu již z nynější fáze trhu je vidět, že máme za sebou death cross. A to je bohužel velmi špatná zpráva. Pokud by se měla opakovat situace z roku 2017/18, tak se jedná o první indikátor vstupu do bear marketu.  Jenže na trzích obvykle není nic úplně jednoznačné. Červeně vyznačená zóna na grafu ukazuje, že v roce 2019 a 2020 jsem byli svědky hned několika protnutí mezi klíčovými klouzavými průměry.  A to je z pohledu technické analýzy momentálně největší naděje kryptoměnových býků. Z tohoto úhlu pohledu se jeví jako pravděpodobné dva scénáře. První jsme již popsali a tím je vstup do dlouhodobého bear marketu. To je černější scénář ze dvou pravděpodobných variant.  Pozitivnější scénář by byl, kdyby se opakovala podobná situace jako na přelomu let 2019/20. Pokud by se cena na delší dobu (řádově měsíce) ustálila na úrovních mezi 30-40 tisíci dolary, tak bychom mohli vidět několik crossů, které by v podstatě signalizovaly druhé období akumulace.  50-week average bitcoin Při pohledu na týdenní graf a 50-Week moving average vidíme, že se nacházíme na hranici, kde se tzv. láme chleba. Po průrazu této hodnoty následoval dlouhodobější bear market. Tomu by napovídala i modrá zóna vyznačená na indikátoru MACD.  MACD patří mezi indikátory síly trendu. A právě MACD i přes mírné známky ochlazení nadále napovídá, že trend v propadu je velmi silný.  Z čistě technického hlediska tak stojíme na úplné kraji propasti před pokračujícím propadem. Ačkoliv zde existuje relevantní varianta pro pokračující akumulaci, tak logický výstup z technických dat je ten, že nás čeká delší bear market. 

On-chain analýza

On-chain analýza nepřekvapivě ukazuje velmi podobný obrázek jako analýza technická. Za tím stojí poměrně triviální mechanismus lidské mysli. Prakticky každý účastník na trhu na sobě jistě pocítil stejné emoce. Strach, zmar, nejistotu a to vše eventuálně vyústí v nezájem. A právě nezájem můžeme sledovat napříč celým trhem.  bitcoin propad aktivních adres Na prvním grafu můžeme vidět masivní pokles v počtu aktivních adres na BTC síti, který přesně koresponduje s tržním propadem. V podstatě se děje to, že investoři v padajícím trhu utlumují svou aktivitu na síti. Ze strachu ze ztrát majitelé kryptoměn spíše nic nedělají, aby nic nezkazili.  Graf počtu aktivních adres tak ukazuje identický obrázek jako technická analýza a stejně tak je vidět, že i propad z roku 2018 měl velmi podobné charakteristiky. bitcoin nové adresy graf Na grafu počtu nových BTC adres vidíme velmi podobnou situaci. Je zde ovšem jeden rozdíl a tím je, že v této metrice nebylo překročeno ATH z roku 2017, což symbolizuje zajímavý fakt. Tím je skutečnost, že tento bull run nebyl provázen tak silným přírůstkem nových uživatelů jako předchozí býčí trh. To indikuje důležitý fakt, protože logika by radila, že každý následující přísun uživatelů bude vyšší než ten předchozí díky postupující adopci a rozvoji kryptoměn. Jedná se tak o vlastně pozitivní známku ve vztahu k potenciálnímu pokračování bull marketu.  btc vývoj počtu nových adres I kdyby nás nyní čekal medvědí trh, tak máme stále jednoznačnou tendenci v podobě adopce kryptoměn, což ukazuje pohled na dlouhodobý vývoj počtu aktivní adres. Není tak na místě se bát o budoucnost kryptoměn, ale spíše o střednědobý cenový výhled. bitcoin poměr zisků a ztrát A právě v tom je jádro pudla, jak ukazuje graf realizovaného zisku/ztrát. To, co jsme v minulých týdnech zažili, byla extrémní panika mezi investory, což se také promítlo do realizovaných ztrát, které byly bolestivé obzvláště pro nově příchozí, které nyní trh velmi silně spálil.  Tuto statistiku je nicméně nutné brát s mírnou rezervou, protože jak roste cena BTC, tak i realizované zisky/ztráty jsou poměrově vyšší.  bitcoin mining pokles obtížnosti V neposlední řadě za sebou máme největší změnu nastavení náročnosti těžby v historii BTC sítě, která byla způsobena exodem těžařů z Číny. Jedná se o jednu z největších historických změn v rámci těžby nejznámější kryptoměny.  Právě exodus těžařů pravděpodobně vytvářel tlak na silnější prodeje. Jednak těžaři z Číny byli nuceni realizovat zisky, protože je čeká období nejistoty a druhak se výrazně snížil počet vytěžených BTC, což kladlo tlak na ostatní těžaře k větším prodejům pro zajištění pokračování těžebních operací. 

Něco pro optimisty - velryby akumulují, bitcoiny mizí z burz

Ačkoliv na trhu ubývá velryb, tak ty, které zůstávají, navyšují celkový počet BTC držený největšími velrybami. To indikuje, že majetní hráči s důvěrou v BTC nyní pokračují v akumulaci v očekávání rostoucích cen.  bitcoin velryby akumulace bitcoin úbytek z burz Máme zde také pokračování trendu úbytku BTC z burz. Zatímco při silném propadu se Bitcoiny opět vracely na burzy, aby se staly likvidními, tak nyní vidíme, že BTC z burz opět mizí. To je další známka akumulace.  bitcoin otc trhy v grafu Podobně jsou na tom také OTC trhy pro velké hráče, kde postupně mizí BTC z nabídky. Tento fakt opět ukazuje na akumulaci ze strany velkých hráčů.  stablecoiny na trhu graf To vše se děje v kontextu masivního množství stablecoinů na trhu. Jejich množství ukazuje, že nákupní síla připravená ve světě kryptoměn je stále extrémně silná a obnova rostoucího trendu tak není vůbec mimo realitu.  bitcoiny etf fondy akumulace Stejný obrázek ukazuje i kanadské ETF od společnosti Purpose, kdy vidíme, že i v rámci ETF přibývá BTC. To v podstatě znamená, že další institucionální hráči nakupují na těchto cenách. 

Fundamentální pohled na současný trh + osobní názor

Otázka nyní je, co se doopravdy děje na trhu. Můj osobní názor je takový, že trh nyní přepálil start bull marketu. To se stalo z jednoduchých důvodů. Tento bull market má kvalitativně odlišné vlastnosti díky tomu, že se mění struktura investorů.  Bull market měl příliš rychlý start. To bylo dáno jednoduchým faktem, že na trh vstoupilo výrazné množství institucionálních hráčů. Právě velké společnosti a investiční fondy o chvíli později doplnili také malí investoři, neboli retail. Za růstem ceny tak najednou stály dva silné motory. Velké instituce a masivní skupina malých investorů.  Jenže pro instituce (což ukazuje negativní prémium u Grayscale) ceny rostly moc rychle na to, aby nakupovaly na cenách nad 40 tisíc dolarů za BTC a naopak velká část z nich začala realizovat zisky, stejně jako long-term hodleři. Nově příchozích malých investorů nebylo dost, aby daný trend zvrátili a naopak je ovládla panika, protože velká část nových investorů šla rovnou do mínusu.  Grayscale premium negativ Celá situace vyústila v masivní cenový propad, před kterým jsme na těchto stránkách dlouhodobě varovali. 

Co očekávat v příštích týdnech a měsících? 

V následujících týdnech a měsících nás bude čekat rozhodující období, které určí, zda bull market bude nebo nebude pokračovat. To záleží primárně na tom, jak se k nynější situaci na trhu postaví institucionální hráči.  Pokud bude chuť institucionálních hráčů nakupovat velká, tak je pravděpodobné, že zažijeme sekundární období akumulace, které by z technického hlediska vypadalo podobně jako na přelomu 2019/2020.  Do karet kryptoměn hrají 3 hlavní faktory. Adopční křivka s rostoucí tendencí, kdy adopce kryptoměn pokračuje v podstatě bez přestání. Inflační tlaky na fiat měny po celém světě a nakonec vstupy velkých institucionálních hráčů.  Temný scénář by nastal v případě, že tlak na prodej bude moc velký a ani zájem velkých hráčů jej nedokáže zastavit. Hodleři by vybrali poslední zisky. Nováčci se ztrátou prodali poslední kryptoměny a najednou máme na trhu bear market, který by byl způsoben právě radikalitou prvotního propadu, která spálila dostatek hráčů na trhu.  V následujících týdnech je tak kruciální sledovat obzvláště to, co dělají velcí hráči a jestli rychlost akumulace bude akcelerovat nebo upadat. Osobně se spíše kloním k variantě sekundární akumulace na těchto hladinách (rychlejší akumulace, jak se budeme blížit ke 20k v případě propadu). Varování: Pro majitelé altcoinů existuje ještě podstatně větší prostor k propadu a při sekundární akumulaci nejspíše altcoiny ještě zažijí větší propady a naopak jako logická varianta by se jevila růst BTC dominance. 

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Obchodujete na burze? Chystáte se na altcoin sezónu?

Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (8 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.