Bitcoin a právo – začíná série přednášek v Paralelní Polis

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Skupina právníků zahájí v listopadu v Paralelní Polis v rámci Bitcoin meetupů přednášky zaměřené na aktuální praktické otázky právní úpravy kryptoměn, specifik smluvních a jiných obdobných vztahů souvisejících s užíváním kryptoměn, státní regulace atd. Jejich cílem je zvýšit povědomí o obsahu právních pravidel, které dopadají na běžné i méně obvyklé transakce s kryptoměnami, ale stejně tak poukázat na možnosti tyto pravidla v rámci stávajícího právního řádu nově vytvářet – bez nutnosti jakéhokoliv zásahu státu.

Právní normy pro kryptoměny zatím v podstatě neexistují

Ačkoliv bitcoin k dnešnímu dni zemřel již cca 112 krát, pokaždé našel sílu vrátit se mezi živé a nezdá se, že by měl v plánu nás v budoucnu opustit. Naopak, jeho hodnota dlouhodobě roste a s ní i zájem o kryptoměny uvnitř i mimo IT komunitu.

Předpokladem pro masivní rozšíření kryptoměn je a ještě dlouhou dobu bude vyřešení mnoha stávajících problémů a prozatím nezodpovězených otázek. Ne všechny jsou přitom technické povahy. Jednou z oblastí, ve kterých lze nalézt více otázek než odpovědí, je právní úprava, a to jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. V současnosti totiž v podstatě neexistují právní normy, které by se kryptoměnami adekvátně jejich podstatě zabývaly. Ačkoliv je možné v aktuálních návrzích právních předpisů nalézt zmínky o kryptoměnách a vysledovat snahu států o jejich regulaci, téměř výhradně se jedná o oblast tzv. veřejnoprávní úpravy, zejména opatření proti praní špinavých peněz a regulace platebních služeb.

Ve skutečnosti se však při využívání kryptoměn většina právních vztahů odehrává v  rovině soukromého práva, a to mezi osobami vstupujícími do jednotlivých transakcí - koncoví uživatelé, poskytovatelé peněženek, burzy/směnárny nebo tzv. „těžaři“ (provozovatelé sítě). Kryptoměny v současném pojetí pak v naprosté většině nebyly navrženy tak, aby zohledňovaly účast třetích stran, zejména pak přítomnost regulátora. Právní vztahy, které mezi soukromými osobami při využívání kryptoměn vznikají, přitom neexistují ve vzduchoprázdnu, vně současné právní úpravy. Naopak se na ně aktuální předpisy použijí, přestože při vzniku těchto předpisů zákonodárce jen stěží s existencí kategorie kryptoměn počítal.

Začíná cyklus přednášek o tématech právní úpravy kryptoměn

Lze předpokládat, že kryptoměny čeká rozkvět a jejich používání v relativně blízké budoucnosti bude běžné i mezi širší veřejností. Abychom k tomuto výsledku sami přispěli, rozhodli jsme se některými otázkami právní úpravy kryptoměn (na které dříve nebo později uživatelé kryptoměn budou hledat odpověď) podrobněji zabývat a nabídnout Vám možné odpovědi a řešení.

bitcoin a zákony

V rámci skupiny několika nadšených advokátů a právníků proto za podpory Paralelní Polis uspořádáme cyklus přednášek o tématech právní úpravy kryptoměn (především bitcoinu), a to se zaměřením na praktické aspekty jejich užívání. Podíváme se na srovnání české úpravy se zahraničím, otázky ochrany vlastnického práva ke kryptoměnám, smluvní úpravu a odpovědnostní vztahy při používání kryptoměn (včetně známých poskytovatelů peněženek, burz a směnáren, nebo i prosté půjčky mezi dvěma koncovými uživateli), daňové a účetní otázky užívání kryptoměn, veřejnoprávní úpravu typu AML/KYC, jakož i možnosti dalšího využití kryptoměn k neplatebním účelům.

První část - "Úvod do právních aspektů kryptoměn"

Pokud Vás tyto otázky a hlavně odpovědi na ně zajímají, zveme Vás na první přednášku, která se uskuteční dne 15. 11. 2016 od 18:30 v Paralelní Polis, a to na téma Úvod do právních aspektů kryptoměn.

Z přednášky se mimo jiné dozvíte:

  • jak lze na kryptoměny nahlížet z hlediska soukromého práva v České republice a  jiných státech (včetně probíhajících a ukončených soudních sporů);
  • zda kryptoměny v České republice můžete vlastnit jako váš jiný majetek;
  • je-li možné uvažovat o kryptoměnách jako penězích ve smyslu soukromého práva (a jaký by to mělo dopad); nebo
  • zda a jakou roli při užívání kryptoměn hraje mezinárodní právo soukromé upravující kolize různých v úvahu přicházejících právních řádů.

Budeme-li živí a zdraví, na tuto přednášku budou v následujících týdnech a měsících navazovat další, a to s cílem postupného představení jednotlivých oblastí právní úpravy užívání kryptoměn.

Těšíme se na vás.

Radim Kozub, advokát

Martin Leskovjan, právník

Pavol Trávník, právník

Pavel Urbaczka, advokát

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.