Zatímco El Salvador buduje bitcoinovou infrastrukturu, v Indonésii se za používání kryptoměn zatýká

Postoje ke kryptoměnám a jejich legitimitě jsou v zemích po celém světě velmi rozdílné. Důkazem toho mohou být dvě události, které se odehrály během několika posledních dnů ve dvou různých zemích. Demonstrují rozdíly ve vnímání kryptoměn a pohled na jejich legitimitu. Zatímco v El Salvadoru dále budují stát používající kryptoměny ke svému prospěchu, na druhé straně Tichého oceánu jsou obchodníci zatýkáni za jejich používání. Známá bitcoinová země El Salvador totiž přijala na post poradce Národního bitcoinového úřadu autora knihy The Bitcoin Standard. Zajímavé je už to, že má El Salvador zvláštní skupinu, která se stará o státní kryptoměny. Na Bali mezitím vláda doporučuje obchodníkům, aby nepřijímali kryptoměny, jestliže se chtějí vyhnout problémům. V indonéské provincii byl zatčen majitel firmy půjčující auta. Za své služby totiž přijímal od některých zákazníků kryptoměny, což označila před pár dny tamní vláda za nezákonné.

Autor Bitcoinového standardu bude radit El Salvadoru zdarma

Začněme tou pozitivnější zprávou, která se týká země s nejvyšší mírou adopce bitcoinu. Ta včera jmenovala na pozici ekonomického poradce Národního bicoinového úřadu autora knihy The Bitcoin Standard Dr. Saifedeana Ammouse. Úřad to oznámily 30. května s tím, že se Dr. Ammous připojí k týmu jako poradce pro záležitosti v oblasti kryptoměn. Dr. Ammous krátce poté napsal na Twitteru, že je z nové pozice nadšený a je rád, že bude pracovat v zemi, která jako první přijala bitcoinový standard. Nově zvoleného poradce zpovídala také média a Dr. Ammous bitcoin opravdu důkladně vychválil. 

„Dokud stát vlastní peníze, které se časem znehodnocují nemá smysl je šetřit a je logické zadlužovat se. Pokud bude El Salvador akumulovat bitcoiny dalších pět let, je dobrá šance, že El Salvador bude jednou z mála zemí bez dluhů.“

Dr. Ammous se představil v El Salvadoru již dříve jako přednášející v programu CUBO+ zabývající se vývojem bitcoinu a Lightning Network. Místním obyvatelům představil nejrůznější koncepty projektů na bitcoinu a Lightning Network, ty zdatnější učil také programovat. Dr. Ammous se tehdy setkal také s prezidentem Nayibem Bukelem, aby společně sdíleli své nadšení z bitcoinu a výhody politiky ekonomické svobody. Dr. Ammous navíc odmítl jakoukoliv odměnu za práci poradce a zajímá ho pouze podpora bitcoinové politiky El Salvadoru. Jedná se o poměrně častý úkaz v bitcoinové komunitě, kde řada vzdělaných bitcoinerů radí nejrůznějším firmám zdarma, pouze za účelem zvýšení adopce bitcoinu.

Součástí týmu pro kryptoměnové záležitosti El Salvadoru je také americký ekonom a moderátor několika pořadů o financích Max Keiser a televizní moderátorka Stacy Herbertová. Přínos Dr. Ammouse bude ale zdaleka největší, protože právě jeho kniha Bitcoinový standard přesvědčila řadu lidí, včetně zakladatele společnosti MicroStrategy Michaela Saylora, k nákupu bitcoinů. El Salvador tímto krokem znovu přesvědčuje celý svět, že svému rozhodnutí používat bitcoin jako zákonné platidlo věří a hodlá se dále v tomto směru rozvíjet.

Na druhé straně Tichého oceánu se za platbu kryptoměnami zatýká

Zatímco v El Salvadoru bitcoinový standard přijali za svůj, v Indonésii je to přesně naopak. Na Bali byl totiž zatčen majitel půjčovny aut přímo ve své firmě poté, co bylo potvrzeno, že za své služby přijímá kryptoměny. Jedná se o zajímavý případ ukazující, jak některé země stále bezhlavě bojují s každým, kdo by chtěl používat jinou měnu, než tu státní. Ze zprávy indonéského deníku Kompas není zřejmé, zda majitel na přijaté prostředky vystavoval doklady, policie ale jako důvod zatčení uvádí pouze přijetí platby. Tak či tak se jedná o poměrně agresivní zakročení proti uživateli kryptoměn. Řada investorů má své prostředky na burze a jejich zdanění řeší až ve chvíli, kdy se rozhodne realizovat zisk a jednotlivé platby vůbec neřeší.

V tomto konkrétním případě byl ale podnikatel zatčen za to, že přijal platbu v kryptoměně. Tu na něj nastražila dokonce tajná policie, která se připojila k telegramovému chatu podnikatele a objednala si zapůjčení auta. Platbu policisté provedli prostřednictvím kryptoměn a ve smluvený čas namísto zapůjčení auta zatkli majitele firmy. Pokud bude shledán vinným, může mu za tento prohřešek hrozit až jeden rok vězení a pokuta ve výši 300 000 Kč. K případu uvedla policie zatím jen to, že vyzývají všechny, aby používali indonéskou rupii, protože se jedná o jedinou povolenou měnu v indii. Celý případ se navíc odehrál jen pár dní poté, co Bali oficiálně zakázalo platby kryptoměnami k nelibosti řady turistů. Zákaz uvedl guvernér Wayan Koster 28. května během tiskové konference k rozvoji cestovního ruchu. V zemi tak zůstalo legální obchodování s kryptoměnami, jejich používání jako platebního prostředku je ale nezákonné.

 

Průzkumy ukazují, že 28 % příjmů Bali tvoří právě peníze turistů a je tedy logické, že se tamním úřadům nelíbí používání nezávislého bitcoinu a dalších kryptoměn. Z obchodu provedeného prostřednictvím kryptoměn totiž země nezíská žádnou daň z nejpříjmovějšího sektoru. Země navíc povolila zatčení obchodníka za přijetí platby v kryptoměnách, zatímco sama chystá vlastní kryptoměnovou burzu. Indonéská národní kryptoměnová burza měla být spuštěna již v roce 2021, její provoz byl ale odložen. Pokud by Indonésie spustila burzu nyní, porušovala by vlastní zákon, protože by přijímala platby za služby v kryptoměnách. V Indonésii můžeme jasně vidět zajímavý kontrast, kdy je možné a legální kryptoměny kupovat, není již s nimi ale povoleno platit. Za platbu kryptoměnami zřejmě může být považována také platba kamarádovi za pivo, nad kterou se kdekoliv jinde ani nezamyslíte.

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.