Analýza trhu 21.11., Makro a výhled do budoucna

Startem týdne se jako obvykle mrkneme na detailní analýzu krypto trhu, zejména BTC a Callisto Network (CLO), ale také indexů S&P 500 a vývoj USD (DXY), tedy grafy, které jsou s naším oblíbeným krypto trhem obzvláště tento rok úzce spojené. V druhé části si shrneme pohled na makro situaci světových trhů, podíváme se, co nás tento měsíc čeká ze směru FEDu a nakonec se podíváme hned na několik zajímavých událostí posledního týdne. I přesto, že jsme v hlubinách medvědího trhu, neusínáme. Naopak, bedlivým sledováním dění zjistíme, kdy se nám naskytnou ty nejvýhodnější příležitosti.

BTC, SPX, DXY a CLO: technická analýza

Hned ze startu navážeme na analýzu zkušeného obchodníka Tradera. Pokud jste minuli náš předchozí článek, rozhodně si ho nezapomeňte pročíst: „Analýza trhu 14.11., FTX Špína a další zprávy“.

Nejdříve se pojďme podívat, v jakém stavu je král trhu BTC: 

V tomto denním Bitcoin grafu názorně vidíme, že po minulém propadu se BTC nachází v nové, malé cenové zóně. Pokud dojde k propadu pod tuto zónu a negativnímu otestování podpory zespodu, lze očekávat, že se vydáme směrem k cenovému cíli okolo 14,000$, kde se rovněž nachází tržní likvidita (viz. níže). Dále, dvouhodinový 2H graf poukazuje na jasné negativní prolomení krátkodobého vzestupného trendu, který jsme pozorovali od 9.11. Bitcoin měl šanci vydat se nad cenu 17,000$ a ze středové zóny vytvořit podporu, nicméně nyní cena jasně míří dolů. 
„Namísto překonání střední cenové zóny 17K$ jsme se propadli pod trend a navíc na vysoký prodejní objem (volume). Nyní se tedy rýsuje plán na short. Ideální short vstup by zde byl, pokud cena zespodu otestuje FVG okolo ceny 15,500$ s tím, že stop loss zadáme na 17,000$. Cíl shortu je zde cena 14K$. Pokud se BTC podaří překonat 17K$ a vytvořit zde podporu, budeme mířit směrem k vrchnímu cíli 18,800$, což je zároveň FVG (Fair Value Gap) a také gap footstep target.“ (viz. graf likvidity, vyznačeno níže). 
Trader „Jak vidíme, první oblast horní likvidity se nachází právě okolo 18,700$, tedy tam, kde se schází gap (mezera) a oblast FVG. Pokud se vydáme směrem dolů, největší likvidita se nachází mezi 13K$ a 15K$, s objemem více než 10K BTC, a to pouze na Binance.“ Jasný obrázek nám Trader narýsoval i v případě indexu S&P 500 (SPX). Jak víme, korelace mezi Bitcoinem i zbytkem krypto trhu a indexy, zejména potom SPX, je během posledního roku velmi silná: „Na dvanáctihodinovém 12H grafu SPX vidíme, že cena vytvořila cenovou zónu, kterou se následně pokusila proměnit v podporu a vydat se výše. Nicméně, vytvořila se pouze deviace ve formě cenového vztlaku (UT - upthrust) a cena se propadla. Pokud se zóna zásoby (supply) udrží, bude dalším cílem střed vyznačené cenové zóny (Range Mid), kde se rovněž nachází FVG. Pokud SPX směrem dolů prorazí i střed cenové zóny, lze očekávat, že dojde k ukončení lokální vzestupného trendu a úplnému prolomení cenové zóny, včetně spodní podpory (Range Low).“ Všimněte si, že Trader vyznačil také snižující se tržní objem (Lacko of Buyers) během stoupajícího trendu a jak víme, tento vztah je běžným ukazatelem pro blížící se konec uptrendu. Nakonec se podívejme na výhled síly dolaru (DXY). Jak víme, klesající DXY během posledních týdnů poskytl mnoho prostoru pro nádech indexům a akciím. Krypto ze slábnoucího dolaru bohužel nic moc nevytěžilo, jelikož jsme se v tu samou dobu museli potýkat s krachem FTX. Tak jako tak to vypadá, že se blíží minimálně krátkodobý bounce DXY, což pochopitelně přihraje k šancím na výše zmíněné negativní scénáře:  DXY šlape jako hodinky přesně podle našich vyznačených zón. Propad ze supply zóny a následné otestování FVG níže, kde vidíme silnou reakci. Momentální první cíl pro DXY bude 110. Abychom na 110 dosáhli, musíme zároveň prolomit minulou zónu propadu (BOS) a otestovat ji z vrchu jako podporu, což nám cíl 110 potvrdí.“ Zde jasně vidíme, že se nacházíme v poněkud prekérní situaci: indexu SPX začíná docházet pára, DXY se dost možná chystá výše a krypto trh zužuje mnoho negativních zpráv. 

Technická analýza CLO 

Nyní navažme na analýzu vývoje ceny nativního tokenu velmi slibného projektu Callisto Network, CLO, kterou jsme s vámi a Traderem začali sledovat od minulého týdne: Nejdříve se podíváme na dlouhodobý graf CLO v 3denním časovém měřítku:  „Během pohledu na dlouhodobý cenový vývoj CLO vidíme zejména silnou reakci v oblasti BOS během února 2022. Po propadu z topu a ukončení lokálního vzestupu (BOS ‘Local Wave‘) jsme se propadli a vytvořili BREAKER, tedy proražení ceny směrem dolů včetně spodní BOS okolo ceny 0.0038$. Následně vidíme konsolidaci pod BOS, naskočení zpátky nad BOS a potvrzení deviace, kterou následovala silná cenová akce a výstup až na horní oblast cenové zóny (Range high).  Nyní, po opětovném odmítnutí ceny z horní oblasti očekáváme konsolidaci v dolní vyznačené oblasti (Breaker). Tuto oblast považujeme za solidní nákupní zónu, ve které budeme nakupovat CLO s dlouhodobým výhledem. O vývoji v této oblasti vám budeme nadále informovat.“ Stejně jako ostatní grafy je CLO pochopitelně pod tlakem celkově negativního tržního sentimentu. Nicméně, dlouhodobý graf napovídá, že se rýsuje konstruktivní cenová akce, přičemž obzvláště dolní vyznačená oblast se jeví jako velmi dobrý nákupní prostor pro dlouhodobé investory. 

Makro situace, FED meetingy pro listopad a dlouhodobý výhled pro krypto

I přesto, že se akciové a indexové trhy během posledních pár týdnů radovaly z malinkého snížení inflace v USA a také ústupu v grafu dolaru (viz. DXY výše), stále se nacházíme v nelibé makro situaci a je třeba pamatovat na to, že se dočkáme ještě několika navýšení úrokových sazeb. Navíc je třeba myslet na to, že konečný cíl FEDu ve snížení inflace v USA na 2 % je stále hodně daleko. Tento měsíc se dočkáme zejména dvou významných událostí ze strany Federální reservy. Ve středu se bude jednat o FOMC meeting, během kterého lze očekávat opět jestřábí projev Jeremyho Powella, kterým šéf FEDu dost možná utne krátkodobé tržní radovánky.  Díky momentálnímu vzestupu indexů a ústupu dolaru mnoho účastníků trhu zapomnělo na důležitou pointu minulého FED meetingu, během kterého Powell potvrdil, že úrokové sazby bude třeba nejen nadále zvyšovat, ale také po delší dobu a s vyšším terminálním cílem sazeb. FED bere inflaci v USA velmi vážně a lze očekávat, že pouze minimální snížení inflace nebude mít na tvrdý jestřábí přístup vliv. Kompletní obrat v přístupu FEDu, tedy přechod z kvantitativního utahování (QT) zpět na uvolňování (QE) je s největší pravděpodobností ještě hodně daleko a mnoho zkušených makro analytiků zmiňuje období až 2 let. Fakt, že se nacházíme teprve v druhé fázi tvrdého inflačního medvědího trhu podporují také grafy zmíněné obchodníkem TraderXO: https://twitter.com/TradingJoker/status/1594454322192211969 Z těcht grafů lze jasně vidět, že pokud nezískáme zpět proražení poslední podpory, chystáme se na dlouhodobý výlet směrem níže, což může pro mnoho altcoinů znamenat další tvrdý pokles až o dalších 85 %.  Krypto market je nemilosrdný a často se chová nepředpověditelně oběma směry. Nicméně, pokud se krypto rozhodne konsolidovat níže, bude se podle našeho názoru jednat o brilantní šance získat kvalitní projekty za velmi výhodné ceny a vytvořit tak kvalitní pozice s nízkým rizikem a dlouhodobým výhledem. Recese na obzoru!  Výše zmíněným výhledům a pro některém děsivým cenovým cílům pro rok 2023 a dále nahrává i momentální vývoj výnosových křivek státních dluhopisů USA, které poukazují na blížící se silnou recesi: „Výnosové křivky dluhopisů se oficiálně obrátily naruby: 
  • Výnos 1měsíčních dluhopisů – 3.93 %
  • Výnos 30letých dluhopisů – 3.89 %
Kdy se tohle stalo naposledy? Před startem dvou posledních recesí: 
  • Srpen-září 2019 (recese začala března 2020)
  • Srpen 2006 – srpen 2007 (recese začala ledna 2008)“
https://twitter.com/charliebilello/status/1593461033913532418 Coinbase varuje: „Pokud zkrachujeme, zákazníci přijdou o všechno“ Po událostech posledních pár týdnů a naprosté katastrofě, během které přišlo miliony zákazníků FTX o veškerá aktiva začíná být jasné, že centralizované burzy v žádném případě nelze považovat za bezpečné místo, kde se o své kryptoměny nemusíte bát.  Věděli jste například, že i jedna z doposud nejbezpečnějších centralizovaných burz, Coinbase, během května tohoto roku do podmínek přidala sekci, která vysloveně potvrzuje, že v moment krachu Coinbase se vaše kryptoměny stanou vlastnictvím burzy? Samozřejmě nemáme v plánu strašit nebo jakkoli tvrdit, že se Coinbase nachází v insolvenci. Nicméně, zejména po krachu FTX je naprosto jasné, že na centralizovaných burzách nikdy není bezpečno.  https://twitter.com/c3_nik/status/1594422556886450176 Prodeje hardware peněženek dosahují ATH Vypadá, že nebezpečí plynoucí z dlouhodobého držení kryptoměn na burzách si neuvědomujeme pouze my. Všechno zlé je k něčemu dobré a krach FTX probudil naprosto celý krypto trh k dlouhodobě opakovanému faktu i přísloví „Nevlastníš své klíče – nevlastníš své coiny“. Nyní lze pozorovat, že prodeje hardwarových peněženek jako je Ledger, Trezor a další, se nachází v rapidním růstu a dosahují největších prodejů vůbec.  https://twitter.com/nichanank/status/1592877008182480896 Tento vývoj lze považovat za velmi pozitivní, jelikož pravé vlastnictví svých hodnotných aktiv je jednou z největších vymožeností technologie kryptoměn, díky které máme možnost zbavit se potřeby pro centralizované třetí strany a služby, jako jsou právě burzy a banky. Zdroje: Canales, K. (n.d.). Coinbase warns users could lose their crypto holdings if the company goes bankrupt. Business Insider. Retrieved November 21, 2022, from https://www.businessinsider.com/coinbase-warning-users-could-lose-crypto-bankruptcy-earnings-2022-5    [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
4.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.