Kurz bitcoinu pokořil předchozí maximum a opět se tak nacházíme v období hledání ceny (Price discovery). To v podstatě znamená, že se cena bitcoinu pohybuje v oblasti, kde nejsou žádné předchozí rezistence, což umožňuje větší cenový rozlet a zvyšuje volatilitu BTC.
Při pohledu na týdenní graf vidíme, že předchozí maximum na úrovni 42 000 USD bylo překonáno silným cenovým pohybem. Nové maximum je momentálně na hranici 49 000 dolarů za Bitcoin. Vše momentálně nasvědčuje faktu, že krátká korekce je u konce a na trhu je dostatek nakupujících pro pokračující cenový vzestup.
Z fundamentálního hlediska je tento postup způsoben primárně třemi faktory. Pokračují vstupy institucionálních investorů, kteří se snaží rychle dokoupit BTC, což je vidět na číslech nákupů u největšího kryptoměnového fondu Grayscale.
Druhým důvodem je samotný nákup BTC ze strany Tesly. Díky dosahu Elona Muska se Bitcoin dostal do celosvětové debaty. 1.5 miliardy dolarů je totiž i na Teslu poměrně velká investice. A právě společenský dosah hraje enormní roli, protože se kryptoměny dostaly do všech světových zpravodajství, což přitáhne další retail investory a jejich příchod na trhy probíhá právě nyní.
MACD indikátor (Indikátor trendu) ukazuje, že jsme opět ve vzestupné tendenci a větší korekce se tak prozatím odkládá.
Na denním grafu je pak vidět, že cena prorazila předchozí ATH opravdu důrazně. To bylo způsobeno zprávou o nákupu BTC ze strany Tesly. Celý bull market budou nicméně ve hře korekce k úrovni 20 WMA. To by nyní znamenalo korekci o 50%.
Nicméně se to v krátkodobém hledisku jeví jako nepravděpodobné. Trh je v manické fázi, kdy se na trh hrnou noví investoři i instituce. Je tak těžké si nyní představit větší korekci. Ta ovšem do budoucna přijde téměř jistě. Proto je potřeba mít na paměti riziko.
Manická fáze kryptoměnového růstu je symbolizována v podobě fear and greed indexu. Ten je opět na maximálních hodnotách a trh nadále ovládá extrémní chamtivost. Z fundamentálního hlediska jsou k tomu nicméně rozumné důvody a je pravděpodobné, že ještě nějakou dobu budeme svědky extrémní chamtivosti.
První pravá Altseason
Altcoinová scéna zažila fantastický měsíc, který vyvrcholil extrémním růstem v posledním týdnu. Většina altcoinů bez rozdílu rostla, což je symptomem “pravé altseason”. Altseason znamená, že většina altcoinů roste podstatně rychleji než Bitcoin.
Za vznikem tzv. altseason stojí jednoduchá mechanika. Majitelé BTC, kteří v nedávné době zažili masivní růst, diverzifikují do dalších měn. Díky tomu, že bitcoin extrémně rostl, tak se enormně zvýšila nákupní síla hodlerů. Diverzifikace do altcoinů je v podstatě způsob zvýšení rizika.
Zároveň na trh přichází noví retail investoři, kteří nerozumí blockchain technologii a investují tak prakticky do všeho ve víře, že trefí “další Bitcoin”. Proto bez rozdílu rostou dobré i špatné projekty. Určitá míra racionality je nicméně stále k vidění a čím lepší fundament, tím lepší pozice při vzestupu.
Při pohledu na čísla za poslední měsíc jsou vidět tři trendy. Prvním je růst Defi projektů. Aave, Curve, Uniswap či Fantom (růst po oznamení integrace defi projektů). Druhý trend je sázka na nové technologie. Smart kontrakt platformy jako Fantom, Avalanche či Elrond si vedou až překvapivě dobře.
[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]
Obchodujete na burze? Chytáte také altcoin sezónu?
Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!
[/feature_box]
Třetím trendem je pak Pump and Dump, který je pro šílenství altseason charakteristický. Tímto obdobím momentálně prochází komediální mince Dogecoin. Investoři, kteří nechápou důležitost tržní kapitalizace, vidí možnost nakoupit “hodně” jednotek a to je pro neznalé lákavé.
Růst altcoinů dobře reprezentuje pokles dominance o 15%. To je opravdu masivní pohyb, který se na ceně altcoinů projevil enormně. Pokles u BTC dominance je vidět primárně ve chvíli, kdy trh ovládá chamtivost, která následně vede ke zvyšování rizik, což je do kryptoměnového jazyka přeloženo jako sázka na altcoiny oproti Bitcoinu.
On-chain analýza
On-chain analýza je nadále bullish. Pravděpodobně nejdůležitějším indikátorem je počet bitcoinů na burzách. Takové BTC je bráno jako vysoce likvidní a ukazuje, že investoři mají chuť prodávat.
Celkový počet BTC na burzách nicméně nadále klesá. Pokračování tohoto trendu způsobuje tzv. krizi likvidity. To znamená, že prostě není dostatek bitcoinů a cena raketově roste. Ani na těchto cenách není většina investorů ochotna prodávat a drží své bitcoiny u sebe v peněženkách.
Vstupující instituce mají BTC také na dlouhodobější držení a stahují bitcoiny z burz. Celkově tak před sebou máme pokračující obrázek, kdy se mnoho investorů snaží rychle ukořistit bitcoiny za ještě “přijatelné” ceny.
Negativní zprávou pro BTC býky byly prodeje těžařů. Těžaři poslední rok akumulovali bitcoiny a na ceně mezi 30-40k již byli ochotni opět prodávat. Přes prodejní tlak ze strany těžařů nicméně cena nadále roste, což ukazuje, že ani prodeje těžařů nemají momentálně sílu zastavit růstovou tendenci.
Poslední graf v rámci on-chain analýzy nám ukazuje růstovou tendenci velryb. Bitcoin nadále akumulují velcí hráči a díky tomu vzniká více a více adres s majetkem přes 1000 BTC. Velryby obvykle začnou prodávat BTC až ve chvíli, kdy je nápor retail investorů tak velký, že se blíží konec ekonomické bubliny.
Závěr
Musk a Tesla dokázali pohnout cenou BTC směrem nahoru. Hype tak nadále pokračuje a dokonce narůstá. Bitcoin se stal součástí prakticky každých večerních zpráv po celém světě. To je předstupeň příchodu mas.
On-chain analýza i přes prodeje ze strany těžařů nadále ukazuje, že jsme ve vysoce bulish teritoriu. Bitcoin z burz mizí a velryby nám rostou jako houby po dešti.
Altcoiny zažívají také překotný růst. To vše dohromady tvoří mix, který ukazuje na manickou fázi bull runu. Ta je charakterizována ohromnou chamtivostí. Bull run je stále v začátcích, ale jeho rozjezd je opravdu velmi silný.
Noví investoři by tak nadále měli používat metodu DCA a ti zkušení by zase měli postupně lockovat svoje zisky, aby jim při korekci nezůstaly oči pro pláč.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]