2 divné strategie, které fungují i v bear marketu

Tento měsíc byl kryptoměnovou komunitu velmi náročný. Téměř všechny kryptoměny spadly na své hodnotě a ačkoliv v současnou chvíli testujeme nové dno, stále ještě nemáme vyhráno. Samotný bitcoin propadl na své hodnotě o 55% oproti začátku letošního roku. Chcete-li i nadále vydělávat na kryptoměnách, i přestože celý trh padá, existují možnosti, jak toho dosáhnout. Dnes si ukážeme jednu techniku, kterou můžete v současném medvědím trhu využít. Existuje několik strategií, díky kterým lze profitovat i přes pád trhu. Jednou z těchto strategií je tzv. grid trading. K využívání této strategie je vhodné, když si pořídíte bota, protože sedět celé dny před burzou nikdo nechce (ani nemůže). Tato strategie spočívá v nákupu na předem určené hodnotě po každém poklesu. Aby vše fungovalo, je nutné, aby jste systém správně nastavili. Pojďme se nyní podívat na nejdůležitější body, které jsou podstatné, pokud chcete tuto strategii využít.
  • Vstupní kapitál musíte držet na účtu a musí být připraven k použití a zafixován. Využijete-li vstupní kapitál např. 5000 USD, tak i po několika letech, bude-li systém stále v provozu, musí být tato částka na burze k dispozici.
  • Vstupy musí být nastaveny rovnoměrně a optimálně tak, aby byl poslední nákup na co nejnižší úrovni. Tato nejnižší úroveň může být u BTC okolo 10 000 USD.
  • Ideální je mít pro tento systém připraveného trading bota, který bude automaticky nakupovat při každém poklesu a po růstu odprodávat.

A jak tedy systém funguje?

Celý systém musíte nastavit tak, aby rovnoměrně nakupoval na stanovených cenových úrovních. Ve chvíli, kdy cena klesá, robot bude postupně z vkladu 5000 USD dělat nákupy a ve chvíli růstu bude prodávat. Ve chvíli, kdy vykoupíte a prodáte veškeré úrovně, získáte zajímavé zhodnocení. Dlouhodobě tento systém může vydělat, bez ohledu na náladu na trhu, roční zisky okolo 10 - 50%. Jedná se o poměrně spolehlivou strategii, kterou mohou využívat i nováčci. Jen je nutné být důsledný a ze stanovené strategie neuhýbat.

V čem je háček?

Jediné podstatné riziko tohoto systému je nízká volatilita. Aby systém fungoval, trh se musí hýbat směrem dolů, nebo nahoru, směr do strany systém paralyzuje a nebudou se realizovat žádné obchody. Pokud ovšem dojde k překotnému pádu na velmi nízkou hladinu a cena zůstane v této hladině několik let, může to být pro fungování strategie problém. Toto riziko je reálné, ovšem vzhledem k fungování Bitcoinu není příliš pravděpodobné. Je nutné počítat i s tím, že při této strategii můžeme být delší dobu ve ztrátě, protože dokupujeme stále za nižší ceny a naše předchozí nákupy jsou tím pádem v nerealizované ztrátě. Avšak ve chvíli kdy se trend obrátí, veškeré pozice se prodají a my realizujeme zisk. Je nutné ovšem dodržovat několik pravidel - mít uzamčený vstupní vklad a rozložené nákupy až po co nejnižší vstupní cenu.

Druhá strategie

Další strategií je již notoricky známá metoda postupného pravidelného nakupování, tzv. DCA (dollar cost average). Systém funguje na principu pravidelného nakupování za předem definovanou částku (např. jednou měsíčně, nebo jednou týdně). Ve chvíli kdy trh klesá, nemusíme investovat velké částky a bát se, že bude pokles pokračovat. Je jedno, jestli trh jde nahoru nebo dolů, naši pravidelnou investici vložíme do aktiva tak jako tak. Díky tomu vítáme poklesy jako skvělé nákupní příležitosti, rovněž zvýšení ceny oslavujeme jako zhodnocení našich předchozích investic. Pravidelným nakupováním se nám průměruje cena, díky čemuž se obvykle vyhneme strachu a obavám při poklesu ceny, když do aktiva vložíme jednorázově vysokou částku. Uveďme si to na příkladu. Za předpokladu, že bychom od začátku roku každý měsíc investovali do BTC 100 USD, naše celková investice by činila 600 USD. Hodnota našeho portfolia by byla ve ztrátě cca 120 dolarů. Pokud bychom však investovali 600 USD do BTC na začátku roku, hodnota našeho portfolia by byla mnohem níž. V tuto chvíli bychom měli radost, protože cena je nízká a při otočení trendu dojde k násobnému zhodnocení naší investice.

Jak to vypadá na trhu?

Kryptoměny, akcie i komodity přešly do medvědího trhu. Index S&P 500 potvrdil medvědí trend a v brzké době lze očekávat další poklesy, protože veškeré makroekonomické fundamenty nevypadají zrovna pozitivně. Avšak existují hypotézy, že kryptoměny může čekat oživení a že začnou brzy opět růst. Instituce V předchozím býčím cyklu vstoupili do hry instituce, které zásadním způsobem přispěly k růstu ceny. Oproti předchozímu cyklu v roce 2018, kdy se na růstu ceny podíleli zejména retailový investoři, to byli právě velké finanční instituce, které způsobily poslední bullrun.
„Nejenže několik finančních institucí a korporací získalo expozici vůči této třídě aktiv, ale rozběhl se i příliv kapitálu z nových a stávajících investičních nástrojů zaměřených na kryptografii.“
  • Zpráva z Kraken.com 2021
Korporace jako Tesla, či MicroStrategy dokázaly zásadním způsobem ovlivňovat cenu i přes negativní makroekonomické fundamenty. Vzpomínáte si na ohlášení Elona Muska, který se rozhodl přijímat platby v BTC za Teslu? Mimojiné i tato zpráva zapříčinila raketový růst BTC na 64 000 USD i přes to, že ve světě zuřila pandemie covidu. Právě tyto případy jasně poukazují na to, že velké zprávy mohou cenu Bitcoinu zásadně ovlivnit. Bitcoin je stále droboučký nástroj a pár zpráv může s cenou zásadně zahýbat. Podle zpráv některých ekonomů a analytiků BTC nedosáhlo vytoužené částky 100 000 USD hlavně z toho důvodu, že to bylo příliš očekávané. Zatímco malé ryby (retail) nyní se ztrátou prodávají, instituce i nadále nakupují, protože zásoby kryptoměn na burzách jsou menší a menší. Dead Bounce efekt Bitcoin je nyní na cenové hladině, při které se obchodoval naposledy v roce 2020. Stále více se ovšem ozývají obavy, že cena klesne až na 12 000 USD. Pokud bude tato náladu na trhu přetrvávat, může nastat jev, který se nazývá Dead Cat Bounce. Podle definice z portálu Investopedia jde o:
„dočasné, krátkodobé zotavení cen aktiv z dlouhodobého poklesu nebo medvědího trhu, po kterém následuje pokračování klesajícího trendu. Často jsou klesající trendy přerušovány krátkými obdobími oživení – nebo malými rally – během kterých ceny dočasně rostou.“
V případě, že velcí investoři uvidí, že rostou shorty na páce od malých investorů, může dojít k tomuto jevu. Trh nakrátko naroste, pozice retailu se zničí a následně klesne cena ještě níže. V případě, že obchodujete, snažte se jít proti všeobecnému sentimentu na trhu, protože ten jde proti vám. V kryptoměnách platí zlaté pravidlo: Dělejte opak toho, co dělá trh. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Nakupujte a prodávejte kryptoměny na největší kryptoburze Binance!

Nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.