Zimbabwe bojuje proti inflaci zlatem krytou kryptoměnou

Centrální banka Zimbabwe oznámila zajímavý plán na vytvoření digitální měny podložené zlatem. Informovaly o tom noviny The Sunday Mail. Zimbabwe je jednou ze známějších zemí Jižní Afriky a leží mezi řekami Zambezi a Limpopo. Přestože se s digitálními měnami nejrůznějších států roztrhl pytel a jsou přijímány spíše se velkou skepcí, je třeba pokus Zimbabwe brát trochu jinak. Nemělo by se jednat o běžné CBDC, u kterého většina kryptoměnových uživatelů očekává větší kontrolu státu nad penězi a jejich uživateli. Zimbabwe se snaží vytvořit digitální zlato, které by mohli bezpečně držet všichni obyvatelé této země a využít jej jako ochranu proti inflaci. Ta je dlouhodobě v Zimbabwe na velmi vysokých úrovních.

Digitální zlato jako ochrana proti inflaci

Tokeny vydané centrální bankou Zimbabwe budou podložené zlatem a budou vydány v zemi, která již dlouhou dobu bojuje s vysokou inflací. Od té doby, co Zimbabwe zažilo v roce 2008 velkou hyperinflaci se země potýká s opravdu vysokou inflací. V posledním roce se roční inflace zřídkakdy snížila pod 90 % a zimbabwský dolar prudce klesl vůči ostatním měnám. Vzhledem k těmto skutečnostem se tamní vláda rozhodla vytvořit měnu, kterou budou moci obyvatelé země směnit za zimbabwské dolary a získat digitální zlato. To má být hlavním způsobem ochrany pro inflaci a volatilním směnným kurzům tamní měny. Úřadům se díky tomu zase podaří odebrat část tamní měny z oběhu a možná také snížit inflaci.

Samotné zlato ale zůstane v držení vydávající autority, tedy centrální banky Zimbabwe. Guvernér této banky Dr. Mangudya uvedl, že centrální banka zvažuje také vydání fyzických zlatých mincí. S cílem razantně snížit inflaci použijí zasoby zlata k ražení fyzických mincí i vydání zlatem kryté kryptoměny. Věří, že tyto kroky pomohou stáhnout zimbabwský dolar z oběhu v takové míře, že se podaří snížit inflaci. Dr. Mangudya dále uvádí, že v současnosti se místní pokouší uložit si hodnotu svých peněz do cizích měn. Nejčastěji se samozřejmě jedná o americký dolar, který má dlouhodobě vysoký kurz oproti zimbabwské měně. Svým obyvatelům tedy chtějí nabídnout vlastní alternativu, aby nebylo nutné pro zachování hodnoty nakupovat cizí měny. 

Zlaté tokeny již existují

Za poslední roky, kdy kryptoměnový trh zažívá poměrně velký boom, vznikla již řada projektů podkládající své tokeny zlatem. Mezi ty nejznámější patří například Gold Coin nebo Meld Gold na blockchainu Algorand. Tyto tokeny vytvořily velké kryptoměnové společnosti a nabízejí alternativu, jak investovat do zlata bez nutnosti jej fyzicky držet. Zlaté tokeny ale najdeme téměř na každém blockchainu, včetně Etherea nebo Stellar Network. I zde můžete koupit tokeny, jejichž cena odpovídá nejčastějí jedné unci zlata. Ne všechny tyto tokeny jsou ale opravdu podloženy zlatem a vydávající společnost nedrží nikde žádné zásoby zlata. To by měl být hlavní rozdíl mezi běžnými zlatými tokeny a digitálním zlatem v Zimbabwe. 

Tokenizace zlata může v zemi, jako je Zimbabwe, znamenat velké výhody pro jejich obyvatele. Kromě přenesení odpovědnosti za skladování na centrální autority, umožňuje tokenizované zlato také daleko snazší nákup ve větších částkách. Zimbabwe rozhodně není zemí, kde by si lidé své úspory nechávali v podobě zlatých cihliček doma. Otázkou tedy je, zda zlatý token centrální banky Zimbabwe získá dostatečnou důvěru u svých obyvatel. Pokud lidé nebudou věřit, že tento token zachrání jejich úspory, nebude jej nikdo nakupovat a token zanikne. Přestože bude mít stále stejnou cenu závislou na zlatě, bez zájmu lidí nemá žádnou budoucnost. 

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.