Přestože americké úřady poměrně agersivně bojují proti kryptoměnovým společnostem, ty které krytpoměny drží zatím nechávají v klidu podnikat. Také některé světoznámé značky si z regulací ve Spojených státech nic nedělají a pomalu přicházejí s nejrůznějšími nápady na zapojení jejich značky do krypta a Web3 průmyslu. Mezi velké značky zkoumající kryptoměnové odvětví patří například Toyota, Pfizer, Samsung nebo Nike. Nejznámější veřejně obchodovanou společností držící velký počet bitcoinů je například firma MicroStrategy, která podle posledních zpráv drží až 140 000 tisíc bitcoinů. Zatímco americké úřady stále více bojují proti kryptoměnám, některé firmy si zřejmě myslí, že se jedná o zajímavou investici, jež může do budoucna vylepšit pozici společnosti na trhu. Bitcoiny vlastní i některé nadnárodní společnosti a možná budete překvapeni některými značkami chystající vlastní NFT kolekce nebo ukládání dat o jejich výrobcích do blockchainu.
Přední světové firmy stále více koketují s kryptem a Web3
Zpravodajská platforma Axios vydala svůj každoroční průzkum s názvem Axios Harris Poll 100, který ukazuje reputaci velkých světových značek. Ve Spojených státech se každoročně dotazuje tamních občanů na oblíbenost a povědomí o velkých značkách. Letos se průzkumu zúčastnilo 16 310 Američanů, kteří měli označit své oblíbené firmy a určit, jak moc je mají rádi. Letos se na prvním místě umístila firma Patagonia vyrábějící outdoorové vybavení. Na posledním stém místě se umístila firma Donalda Trumpa a Bitcoin je na 93. místě. Druhou nejméně oblíbenou značkou je FTX, zkracovaná burza, která připravila řadu investorů o jejich prostředky. Přestože samotný Bitcoin a burza FTX (z pochopitelných důvodů) neumístili vůbec dobře, řada značek na prvních místech otevřeně přiznává vlastnictví kryptoměn nebo jsou alespoň známy pozitivním přístupem k tomuto odvětví. Zatímco o Trumpových NFT zřejmě slyšel každý, kdo se alespoň trochu zajímá o kryptoměny, ani firmy na předních příčkách oblíbenosti nejsou v investicích do kryptoměn a blockchainu pozadu.
Například Chick-Fil-A, firma vlastnící jeden z největších řetězců rychlého občerstvení v zemi, která se umístila na 5. místě, projevila zájem o kryptoměnové a Web3 projekty. Společnost v minulosti podala několik žádostí o registraci ochranných zámek, ve kterých lze jasně vidět zájem o NFT a metaverse projekty. Zprávy o registraci ochranných známek jsou sice již rok staré, nic ale nenasvědčuje tomu, že by firma svůj NFT projekt ukončila. Hned za Chick-Fil-A se na 6. místě umístila Toyota, která je dlouhodobě známá svým pozitivním přístupem k blockchainovým technologiím. Toyota dokonce provozuje společnost Toyota Blockchain Lab, která se zabývá ukládáním dat do blockchainu. Automobilka dokonce v roce 2019 uvedla, že v době, kdy budou všechny předměty a služby propojeny online očekává, že blockchain se stane jednou ze základních technologií v tomto odvětví. U automobilů se samozřejmě nabízí možnost ukládat informace o vozidle do blockchainu, kde budou vždy ověřitelné. Na automobilový průmysl si posvítil také portál Yahoo! Finance a vydal zprávu, která analyzuje příležitosti v prostoru Web3, NFT, blockchainu a dalších digitálních aktiv. Zpráva zmiňuje například BMW, Mercedes Benz, Porsche, Subaru či Jaguar. Nesmíme také zapomenout na metaverzum automobilky Škoda, ve kterém si zákazníci budou moci vyzkoušet nové modely aut.
Kromě Chick-Fil-A existují také další společnosti zabývající se jídlem, které se zabývají projekty založené na technologii blockchainu nebo vytvořily vlastní NFT. Jednou z nich je například společnost Kellogg Company, která se umístila na 26. místě v průzkumu Axios Harris Poll a která se ponořila do Web3 her prostřednictvím svých svačinek Pop Tarts. Společnost se spojila s vývojářskou firmou Mythical Games a vytvořila NFT avatary založené právě na těchto cereálních svačinkách ve hře Blankos Block Party. Jedná se o free-to-play hru, ve které se objevují postavičky nazývané Blankos. Hra krátce po vydání zaznamenala více než jeden milion hráčů a do teď je dostupná na platformě Epic Games. Blankos Block Party je oblíbená hra především pro své poutavé party hry, které si nejvíce užívají děti. Společnost vyrábějící cereální svačinky chtěla do hry zapojit hlavně generaci Z, které jsou online hry velice blízké. Přestože sběratelé postaviček Blankos pomalu ubývají, hra je stále poměrně hraným titulem.
Kryptoměny začínají zajímat také nadnárodní korporace
V minulosti jsme psali o tom, jak může být technologie blockchainu využita ve zdravotnictví a jednou ze zmiňovaných firem byl také farmaceutický gigant Pfizer. V žebříčku Axios Harris Poll se nachází přesně uprostřed na 50. místě a také zkouší využít kryptoměny a blockchain. Investiční divize Pfizeru s názvem Pfizer Ventures nedávno investovala nemalé prostředky do projektu VitaDAO, který hodlá komunitně investovat do vědy. Do tohoto projektu investovaly také firmy Shine Capital nebo L1 Digital. Mezi investory se zapsal například také Balaji Srinivasan, který se v posledních měsících proslavil hlavně sázkou o milion dolarů. Tvrdil že bitcoin bude stát 1 milionů dolarů tři měsíce od sázky. Pfizer také vyvíjí vlastní blockchainovou technologii, která by měla pomoci s řízením dodavatelského řetězce. Také další notoricky známé nadnárodní společnosti se pouští do kryptoměnových nebo blockchainových projektů.
Každý jistě zná značku Sony vyrábějící elektroniku a herní konzoli Playstation. Ta se umístila v žebříčku Axios Harris Poll na 12. místě a zrovna letos požádala o nový patent související s NFT projektem. Může se jednat o další projekt v oblasti Web3 ve spojení právě s konzolí PlayStation. Do NFT se zapojil také další technologický gigant Samsung. Ten se v žebříčku oblíbenosti umístil na 7. místě a oznámil patent na novou chytrou televizi umožňující uživatelům nákup NFT z gauče. Zakoupené NFT budou následně dostupné v aplikaci přímo v televizoru. Do NFT světa se chystá také značka Nike, která je v žebříčku oblíbenosti na 21. místě a právě spouští NFT kolekci s jejich produkty s názvem Our Force 1 na síti Polygon. Na 30. místě je společnost IBM vlastnící a provozující kryptoměnovou síť Stellar, která si klade za cíl rychlé a levné platby dostupné po celém světě. Sama společnost IBM používá Stellar k převodu prostředků mezi vlastními pobočkami po celém světě.
Také další společnosti ze žebříčku, které se bohužel umístily na posledních příčkách, otevřeně podporují nebo pracují s kryptoměnami a Web3. Nesmíme zapomenout například na Twitter, který je na 97. místě a jehož majitel otevřeně komentuje dění na kryptoměnové scéně a k nelibosti všech investorů ovlivňuje cenu Dogecoinu. Na 96. místě je Meta, která také neuspěšně vyzkoušela zapojit Web3 technologie a kryptoměny do svých platforem. Možná si ještě vzpomenete na token Libra, který měl být nativním platidlem pro Facebook nebo test NFT na Instagramu. Oba projekty ale rychle skončily a Meta (tehdy ještě Facebook) na nich obrovsky tratila. Na 62. místě v žebříčku je společnost Tesla Motors, která patří Elonu Muskovi, jež pravidelně tweetuje o kryptoměnách a jehož firma přijímala chvíli kryptoměny jako platbu za automobily Tesla.
Veřejně obchodované společnosti také vlastní bitcoiny
Kromě společností, které zakládají vlastní projekty a NFT kolekce, existuje také řada veřejně obchodovaných firem otevřeně vlastnící kryptoměny. To vše navzdory přísným regulacím, které Spojené státy aplikují na kryptoměny a Web3. Tou nejznámější je samozřejmě MicroStrategy Michaela Saylora, jež je aktuálně největším držitelem bitcoinů, tedy hned po Spojených státech. Ty totiž drží přes 200 tisíc bitcoinů zabavených při nejrůznějších policejních akcích. MicroStrategy je aktuálně firmou držící největší počet bitcoinů se 140 tisíci bitcoiny v hodnotě okolo 4 miliard dolarů. Jejich kryptoměnové portfolio je nyní ve velké ztrátě, protože bitcoiny nakupují již dlouho. Šéf společnosti Michael Saylor je ale přesvědčený, že cena nadále poroste a nerealizovanou ztrátu nebere jako selhání. Naopak věří, že v budoucnu se tato investice vyplatí. Můžeme také zmínit, že jedna akcie MicroStrategy se na burze Nasdaq obchoduje v přepočtu za 0,00394 bitcoinu.
Další v řadě veřejně obchodovaných společností je kryptoměnová těžařská společnost Marathon Digital Holding. Ta aktuálně drží přibližně 10 000 bitcoinů, které pořídila za 150 milionů dolarů. Aktuálně má jejich bitcoinové portfolio hodnotu 225 milionů dolarů a je tedy v zisku více než 70 milionů dolarů. Zmínit musíme také Coinbase Global Inc. vlastnící 9 000 bitcoinů s pořizovací hodnotou 173 milionů dolarů a aktuální hodnotou 200 milionů dolarů. Mezi tyto bitcoiny se samozřejměn nepočítají prostředky uživatelů burzy Coinbase. Kvůli regulacím ze strany Spojených států ale aktuálně Coinbase uvažuje o přesunu do jiné země. Mezi významné bitcoinové investory patřil také Voyager Digital, který ale v březnu 2023 zbankrotoval po pádu některých amerických bank. V té doby držela společnost 1239 bitcoinů v tehdejší hodnotě 27,7 milionů dolarů.
Úplně nakonec musíme mezi největší držitele bitcoinů zařadit také Satoshiho Nakamota, který po spuštění kryptoměny zmizel z veřejného prostoru. Do této chvíle ale drží na svých peněženkách přibližně jeden milion bitcoinů. Ty se ale od zmizení Nakamota z internetu nepohnuly a vypadá to, že se tak nikdy už nestane. Někteří si myslí, že Nakamoto je již dávno mrtvý a i kdyby nebyl, převod tak velkého množství prostředků by vzbudil pozornost. Navíc by mohl vést k odhalení Nakamota v případě, že by se rozhodl své bitcoiny převést do dolaru nebo jiné měny. Celý jeden milion bitcoinů na jeho peněženkách tedy zřejmě zůstane. Je každopádně pozitivním znamením, že velké společnosti nadále investují do kryptoměn, Web3 a blockchainových projektů. Navzdory přísným regulacím ze strany amerických úřadů velké společnosti nejspíše stále věří v návratnost těchto investic.