Události z krypta – Twitter adopce, čínské zákazy a další zprávy

Máme za sebou další dva týdny dobrodružné investiční výpravy a jako obvykle v krypto světě nebylo o zajímavosti nouze…

Zkorumpovaný obchod s NFT

Absolutní znechucení NFT komunity bylo během posledních týdnů zažehnuto objevením peněženky jednoho z hlavních zaměstnanců platformy OpenSea. OpenSea je pro dnes naprostou většinu obchodníků nebo kolektorů NFT úhlavním místem, kam se pravidelně vydávají lovit nové avatary či unikátní umění. Jenomže, i v natolik pohádkovém světě jakým je NFT trh, kde se mnoho jedinců těší z jinde nevídaných finančních obratů, není vše tak růžové, jak se může zprvu zdát. Nate Chastain, jeden z vedoucích zaměstnanců OpenSea, byl nedávno přistižen u takzvaného “insider tradingu“, neboli obchodování zasvěcených osob. Obchodování s obrázky na Ethereum blockchainu zprvu možná vypadá nevinně, nicméně v základu se jedná o stále stejnou věc: obchodování s určitou komoditou za účelem zisku. To samé si hbitě uvědomil i Nate Chastain, který zjistil, že pokud předem ví, které z kolekcí budou během následujících dnů zvýrazněny na úvodní stránce webu OpenSea, potom může svou znalostí ostatní kolektory lehce předběhnout. Nate si tak zvykl běžně předkupovat cenné kousky z NFT kolekcí, které byly chystané na rapidní marketing, jež právě zobrazení na první stránce OpenSea zprostředkovává. Tímto způsobem si tak Nate pochutnal na masivních výdělcích. Jak uživatelé a obchodníci z NFT světa dobře ví, v této sféře není desetinásobné zhodnocení určitých kolekcí během pouhých pár dní či týdnů ničím neobvyklým. Jistě si dokážete představit, co by pro váš obnos znamenala znalost právě těch kryptoměn, které v následujícím týdnu “pumpnou“ o 1000 %. Takové výhody však dnes mají pouze majitelé centralizovaných platforem s obrovskou mírou adopce. Přesně tak tomu je i v případě NFT marketu OpenSea. Prozatímní reakce týmu OpenSea nevypadá nijak slibně, a kromě příslibu toho, že se podobné akce nebudou opakovat, jsme se v podstatě žádného pokroku nedočkali. Nejlepším řešením by pro OpenSea samozřejmě byl přechod na decentralizovanou komunitní platformu a airdrop tokenu OpenSea pro všechny uživatele, stejně jak v minulosti učinil například tým decentralizované burzy Uniswap. Na to, zdali zakladatelé OpenSea naberou dostatek kuráže k decentralizaci, si zřejmě budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Pro samotného Nathana celá věc vyústila ukončením práce u OpenSea, což je okamžitě zřejmé z pohledu na jeho Twitter profil. Zdali byl zbaven i svých výdělků z NFT se neví, o tom ale těžce pochybujeme. Nathan stejně jako všichni znalí ví, že sféra NFT je neregulovaný divoký západ, a podle toho celé situace taky náležitě využil.  

Twitter adoptuje Bitcoin a NFT!

Twitter je dnes celosvětově dominantní sociální platformou, a co se kryptoměnové komunity týče, Twitteru se nevyrovná zhola nic. Velmi příjemným, avšak již vcelku dlouze očekávaným oznámením ze strany Twitteru jsou novinky o možnosti používání a přeposílání BTC přímo v rámci aplikace. Plánovaná novinka má být oficiálně spuštěna pro všechny iOS zařízení. Škálovatelnost v tak obrovském měřítku, jakou sociální platforma Twitter je, bude zprostředkována díky technologii Lightning Network, tedy hlavní druhé, rychlé a levné vrstvě blockchainu Bitcoin. Nicméně jakoby možnost levného přeposílaní monetární hodnoty napříč celičkým světem v absenci bank a zprostředkovatelů mezinárodních plateb nebylo málo, Twitter plánuje rovněž oficiální verifikaci NFT obrázků. Co to znamená pro celý NFT trh by mělo všem znalým uživatelům být jasné okamžitě. Pokud některý z uživatelů na svém profilu zobrazuje jednoho z 10,000 unikátních Crypto Punků, potom budou všichni ostatní vědět, že je tento uživatel jeho oprávněným vlastníkem. V radikálně digitalizovaném světě jako je ten náš dnešní, kde se sociální měně a zdroji dopaminu může v porovnání s tisíci lajky na Facebooku či srdíček na Instagramu rovnat máloco. Právě zde nastupuje verifikované vlastnictví profilových avatarů z kolekcí jako je například Bored Ape Yacht Club či Crypto Punks, které statusu na sociálních platformách dávají zbrusu nový rozměr. Pokud bude Twitter v aplikaci NFT a krypto peněženek v rámci profilů úspěšný, lze bezpochyby předpokládat, že platformy jako je Instagram, Youtube či Facebook budou s radostí následovat.  

Hackerské útoky na kryptoměnové platformy v plném proudu

Během posledních dvou týdnů se výdrž nejnovějších blockchainových technologií otestovala v přímém boji s hackery. Investory i mnohým developery do nebes vychvalovaná platforma Solana v podání již legendárního Sama Altmana se nedávno ocitla pod útokem, který způsobil nenadálý nárůst transakcí na síti o natolik velkou míru, že musela být celá síť na 45 minut kompletně vypnuta. Celý incident se pochopitelně neobešel bez paniky investorů, kteří v tomto případě cenu coinu SOL poslali o 15 % níže.   Zhruba 6 hodin po začátku celého incidentu se napjatá komunita dočkala oficiálního prohlášení o tom, že „hlavní síť Solana byla po navýšení počtu transakcí na 400,000 za sekundu natolik přetížena, že došlo k přerušení jejího chodu,“. Krátce poté se údajně decentralizovaná komunita validátorů dohodla na tom, že bude muset dojít ke kompletnímu restartu sítě. Těžký den v tomto případě zažila i dlouze očekávaná druhá vrstva sítě Ethereum, Arbitrum. Takzvaný “Sequencer“, tedy technologie, která síti Arbitrum umožňuje přímé propojení s hlavním blockchainem Ethereum a zprostředkování levnějších a rychlejších transakcí, stejně jako tomu je v případě výše zmíněného Bitcoinu a vrstvy Lightning Network, byl po dobu 45 minut vyřazen z chodu. Vývojový tým Arbitrum se krátce na to nechal slyšet, že nedošlo k žádným ztrátám hodnot na straně uživatelů a vše opět běží tak jak má. Podobného útoku se téhož den dočkala dokonce i lety ověřená síť Ethereum, která však veškerý nátlak hackerů odrazila naprosto bez problémů.

ŠOK! Čína zakazuje krypto

Naprosto šokující zprávou posledního týdne bylo prohlášení Čínské lidové banky o tom, že od pátku 24. září 2021 jsou veškeré kryptoměnové aktivity přísně zakázány. Ve stejné větě se přitom Čína dušuje o to, že se chystá národní zpřísnění a dohled nad veškerými aktivitami zahrnující kryptoměny. Během tohoto zpřísnění dojde v Číně údajně k důslednějšímu dohledu nad veškerými osobami i finančními entitami a jejich aktivitou na blockchainových síti. Vše má být zprostředkováno vyspělejší technologií vyvíjenou právě k jednoduššímu nadhledu ze strany právních entit. Jak si všichni živě pamatujeme, poslední FUD ze strany Číny přišel v květnu tohoto roku, a to ve formě zákazu veškeré těžby kryptoměn. Zajímavé je, že je celá věc provázena čím dál větší snahou Číny o zavedení centrální digitální měny. Pro kryptoměnové veterány by tato situace samozřejmě neměla být překvapením, jelikož už dávno ví, že vznikem a postupující adopcí Bitcoinu byla zažehnuta globální měnová válka. O tom, na jakou stranu se postavíte, si samozřejmě v prozatím svobodném světě můžete rozhodnout sami.

Avalanche chystá masivní lavinu likvidity

Kdokoli může dnes “forknout“ a spustit nový blockchain. Jen málokdo však na svou stranu dokáže dostat armádu developerů. Přichystat pro start nového ekosystému miliardy dolarů likvidity dokáže opravdu minimum, avšak Avalanche je jedním z nich. Spolu s pomocí legendárního kryptoměnového fondu Three Arrows Capital či Polychain Capital a legendárních OG projektů jako je Aave či Curve se v pondělí 27.9. spustí lavina, takzvaně Avalanche Rush. Pokud se o celé věci chcete dozvědět více, určitě si pročtěte náš minulý článek Hra o Chainy 1: projekt Avalanche – AVAX“.

Evergrande jako strašák všech investorů

Evergrande Group je jednou z Fortune 500 společností v oblasti nemovitostí, sídlící ve městě Shenzhen, nacházejícím se v čínské provincii Guangdong. Společnost Evergrande, která se dnes objevuje na předních stránkách všech finančních plátků, byla založena roku 1996 a doposud dosáhla výdělků okolo 100 miliard dolarů. Ve svém jádru byla společnost Evergrand vždy budovatelskou firmou, poskytující vývoj a budování obytných staveb. Nicméně, s postupující expanzí společnosti se Evegrand začala rozdmýchávat a investovat do projektů zahrnujících internetové a mediální společnosti, fotbalové kluby či dokonce zábavní parky a další rozmanitosti. Rapidní expanze Evergrand si samozřejmě žádala masivní náklady. Kde na tyto náklady Evergrand jako firma vzala? Půjčovala si. A to ve velkém. Z Evergrand se postupem času stala nejhlouběji zadlužená vývojová společnost dosahující dluhu zhruba 400 miliard dolarů. I přesto, že se během celého procesu z firmy Evergrand stala oficiální součást seznamu Fortune 500, fungování na dluh bez dosažení výdělečného cíle vede pochopitelně ke katastrofálnímu konci. To samé můžeme vidět i na současné situaci Evergrande, její neschopnosti proplatit své dluhy a také následné nedůvěře investorů vůči celkovému stavu momentálního trhu, který se bezesporu nachází v uměle zprostředkovaném “pumpu“ a vše je doslova a do písmene na dluh.

Zdroje:

OpenSea 'requests And ACCEPTS' resignation of Exec involved In NFT Scandal: CoinMarketCap Haig, S. (2021, September 15). Solana and ARBITRUM knocked offline, while ethereum evades attack. Cointelegraph Browne, R. (2021, September 24). China's central bank says ALL CRYPTOCURRENCY-RELATED activities are ILLEGAL, vows harsh crackdown. CNBC. Thurman, A. (2021, September 16). Polychain capital, three ARROWS Lead $230M investment in Avalanche Ecosystem. CoinDesk Latest Headlines RSS [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.9/5 - (18 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.