Týden v kryptu – víkendové zprávy a komentáře 12.9.2021

Týden v kryptu 12.9.: Slavnostní „Bitcoin Day“ v El Salvadoru, Panama a Ukrajina adoptuje krypto, Coinbase pod tlakem SEC a další…

Další týden je za námi a jako obvykle se toho v kryptu udála hromada. Pojďme si shrnout to nejdůležitější. Trpěliví čtenáři se na konci článku dočkají i zajímavé perličky…

Bitcoin se 7. září 2021 stal oficiální měnou El Salvadoru

Kontroverzní lídr malé středoamerické země El Salvadoru, Naib Bukele, provedl něco, na co by si některé z modernějších zemí zdaleka netroufly. Poté, co před třemi měsíci místním parlamentem úspěšně prošel takzvaný Bitcoinový Zákon, se z BTC oficiálně stala legální měna země. 7. září 2021 tak oficiálně proběhl první “Den Bitcoinu“. Implementace měny napříč obyvatelstvem však rozhodně neproběhne bez zádrhelů. Hned ze startu bylo nutné obyvatelům dočasně vypnout přístup k předem nachystaným peněženkám Chivo, jejichž servery nezvládly kapacitu uživatelů. Večera téhož dne již však Naib obyvatelům oznámil, že vše funguje, a že si mohou peněženky z App Storu znovu stáhnout. Krátce po vyřešení trable s peněženkami se prezident Nayib nechal slyšet na svém Twitterovém účtu, kde prohlásil, že:

„Jako veškeré inovace i proces implementace Bitcoinu v El Salvadoru bude provázet prudká edukační křivka. Každá cesta do budoucnosti je cestou učení, a jinak tomu není ani zde. Musíme prolomit paradigmata minulosti. El Salvador má právo postoupit mezi země prvního světa.“

Pro nás jakožto pro držitele Bitcoinu a fanoušky implementace kryptoměn a decentralizace zastaralých světových systémů, jsou události v El Salvadoru příjemným pokrokem a, dá se říct, něčím nevyhnutelným. Nicméně, v samotných ulicích země vše neprobíhá tak růžově, jak to může z úst prezidenta Bukeleho zprvu znít. Hned první národní “Den Bitcoinu“ byl provázen protesty místního obyvatelstva, kterým se zavedení BTC jakožto lokální měny zásadně nezamlouvá. Jednou z hlavních obav lokálů je údajně strach z možné finanční nestability způsobené nevypočitatelnou volatilitou ceny bitcoinu. Ostatně, pro “nevěřící“ byl den 7. září pouhým potvrzením vlastní teorie. O likvidacích onoho dne se dočtete více dále. Další obavou je údajně strach z finanční manipulace a nezákonných plateb zprostředkovaným Bitcoinem. Zde je vidět, že je stále třeba edukovat, jelikož jedna z nejstarších propagand ohledně kryptoměn stále brázdí myslí mnohých nováčků. Jednou z nich je pochopitelně tvrzení, že Bitcoin je měnou kriminálníků a mafiánů, kteří si BTC mohou anonymně posílat. Klasický omyl zde vyvrací fakt, že Bitcoin je ve skutečnosti otevřenou knihou a transakce si zde může prohlédnout kdokoli a kdykoli, na rozdíl od použití “špinavých papírovek“. Problematickou se ukázala i nepřipravenost obchodní infrastruktury. Napříč zákonu kázajícího o povinnosti obchodníků přijímat BTC jako platidlo se i některé z moderních kamenných obchodů, jako například Apple, nebyly schopné včas připravit a BTC tak jednoduše prozatím nejsou schopny akceptovat. Zavedení BTC jako legálního platidla pro celou zemi rozhodně není jednoduchým oříškem. Doufejme, že se v tomto ohledu bude El Salvadoru dařit, jelikož se jedná o historicky nejvýznamnější pokus o implementaci kryptoměny do infrastruktury celé země. El Salvadorský experiment a jeho výsledek se nezvratitelně otiskne do historie kryptoměn jakožto událost, na kterou se budou odvolávat jak odpůrci, tak příznivci Bitcoinu. Doufejme, že celá věc nenahraje do karet právě zarytým odpůrcům a zejména regulátorům finančního systému.

Panama a Ukrajina se vydává cestou El Salvadoru

Vypadá to, že revolučními kroky El Salvadoru byly inspirovány rovněž vlády Panamy i Ukrajiny. Hned den po oficiálním zavedením Bitcoinového Zákona El Salvadoru se ukrajinská vláda nechala slyšet, že navrhuje vlastní kryptoměnový zákon, který by měl ve výsledku zlegalizovat všechny kryptoměny a přivítat tak moderní vlnu podniků a investorů z oblasti krypta a blockchainu. Téhož dne oznámil podobný krok kongresman Panamské vlády, Gabriel Silva. Nově představený zákon se zde bude nazývat ‘Kryptoměnový zákon: Vytvoření verze Panamy kompatibilní s novou digitální ekonomikou, blockchainovou technologií a internetem‘. Vypadá to, že adopční závod vskutku odstartoval. Slovy legendárního Edwarda Snowdena:
„Mnohé konkurující země jsou nyní pod tlakem adoptovat Bitcoin co nejrychleji, a to i pokud se bude jednat pouze přidání Bitcoinu do státních reserv, protože samotný design Bitcoinu přímo odměňuje ty, kteří přijdou a adoptují jako první.“

“Den Bitcoinu“ protrhl rekord v počtu likvidací

7. září proběhl nejen oficiální El Salvadorský “Den Bitcoinu“, ale také naprostý masakr napříč účty obchodníků, kteří jsou trhu vystaveni na finanční páku. Veteráni nejsou překvapeni, jelikož velká událost znamená prostě a jednoduše velké “Sell the news". Maržovým obchodníkům se však tento slavný den do paměti neotiskne zrovna příjemně. Během pádu ceny BTC z 52,920 až na 42,843 USD, tedy poklesu o 10,000 USD během 24 hodin, došlo k totálnímu masakru cen altcoinů, během kterého došlo k likvidacím mnohdy i zdánlivě chytře otevřených pozic i téměř měsíc zpátky. Některé z altů si po likvidacích sáhly opravdu hluboko a o pozice tak často přišli i zkušení obchodníci. Během tohoto pro mnohé traumatického dne došlo k likvidacím dosahujících celkem 3.55 miliard dolarů. Méně zkušení investoři by si možná pomysleli, že se takový pohyb ceny týká i celkového stavu bull runu, a že se jednalo o velryby, které “něco tuší“ a ve velkém prodávají. Nicméně, mezi likvidacemi obchodníků a přemýšlením velryb je značný rozdíl, o čemž svědčí i on-chain analýza pro nás velmi přínosného analytika Willy Woo.
„Napříč běžnému názoru nebyla oblast tohoto cenového poklesu pro velryby důvodem k prodeji, právě naopak. Pro velryby byl tento region signifikantní oblastí pro nákup.“
Vypadá to tedy, že stará dobrá pohádka vesele pokračuje. Netrpěliví obchodníci se snaží „přechytračit trh“ a trpělivé velryby následně schlamstnou jejich coiny. Jako dobré vodítko se zde nabízí sledovat páku trhu. Jednoduše, pokud je naprostá většina zúčastněných long a páky je v trhu přehnaně moc, nevyhnutelně dojde k restartu a trh vše “smázne“ zpět.

Coinbase pod tlakem regulátorů z SEC

Známý CEO Coinbase, Brian Armstrong, si během týdne postěžoval na zvláštní chování ze strany regulační agentury SEC vůči jejich nově chystané funkci burzy, pomocí které by si uživatelé mohli začít půjčovat a vracet kryptoměny, podobně jako kapitál v bance.
„Čas na malý příběh… Máme tady dost zvláštní chování ze strany SEC. Miliony krypto uživatelů si nyní běžně užívají vyplácení úroků na své pozice, které se rozhodli půjčit. Dává to naprostý smysl: pokud se rozhodnete své krypto vypůjčit, zasloužíte si úrokovou sazbu. Všichni jsou spokojeni. Mnoho z dnešních společností poskytujících služby pro uživatele kryptoměn má tyto funkce implementováno již dávno. Agentuře SEC jsme předem podali zprávu tak, aby se o námi plánovaném produktu zavčas dozvěděli. Překvapením pro nás byla jejich odpověď, že se bohužel jedná o cenný papír.“
Jak je možné funkci jako je půjčování kryptoměn a možnost získávat úroky považovat za cenný papír? Vcelku zajímavé chování ze strany SEC, nemyslíte?
„Navíc, SEC nám odmítá vysvětlit, proč je dle jejich názor náš produkt cenným papírem. Nedostalo se nám absolutně žádného vysvětlení, proč by náš produkt měl být cenným papírem ani jakým způsobem se této klasifikaci vyhnout.“
vysvětluje Brian dále na svém Twitteru... SEC je regulační agenturou, jejíž zájmem by měla být ochrana investorů a eradikace neférových hráčů, kteří by své klienty mohli vystavit neznámému riziku, nebo přímo podvodu. Fakt, že se zde SEC snaží zabránit uživatelům krypta, aby si na svých těžce vydělaných kryptoměnách mohli dále přivydělat, je doslova prazvláštní. Jediné, koho zde SEC chrání, jsou očividně banky a bankovní produkty, které mnozí uživatelé v honbě za vyššími zisky masově opouští.

Uniswap implementuje technologii Flashbots?

Pozorní čtenáři si pamatují na náš článek o decentralizované burze MistX a zde nově implementované technologii Flashbost. Flashbots je technologií z dílny developerů projektu Alchemist, která zabraňuje parazitickým frontrunning robotům předbíhat vámi zadané transakce a ve výsledku vás obrat o kus pozice. V minulém článku se dočtete, jak burzu používat a jak se stát poskytovatelem likvidity a získat NFT kámen mudrců, pomocí kterého máte nárok na část poplatků ze všech transakcí burzy. Nyní se k nám dostává velmi zajímavá spekulace pocházející z německé strany vývojářů Uniswapu v podobě uniklého screenshotu nové verze burzy, na kterém můžeme v dolní části vidět nápis „Vaše transakce jsou chráněny technologií Flashbots.“ Je třeba zdůraznit, že se jedná o pouhou spekulaci. Nicméně, pokud se predikce vydaří a Uniswap doopravdy implementuje technologii Flashbots, na jejíž poplatky mají nárok všichni vlastníci NFT kamene mudrců, potom se z mnoha držitelů stanou dost možná velmi movití jedinci. Představte si ostatně, že byste měli možnost pobírat část poplatků celého Uniswapu…

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Spekulujete? Kupujete dole a prodáváte nahoře?

Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.3/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.