Týden v kryptu – aktuální přehled zpráv a novinek

Týden v kryptu: Musk a Bitcoiny, Saylor kupuje dip za 500 mil., New York vítá těžbu BTC a další

.

Tesla opět přijme BTC - pod jednou podmínkou

Elon svými tweedovými skandály během posledního měsíce upoutal nejen pozornost celé krypto scény, ale dost možná celého světa a rovnou i Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC). Během února tohoto roku vyšlo najevo, že Tesla nakoupila vcelku tučný objem bitcoinů, v tu dobu hodnocený okolo 1,5 miliardy dolarů. Zároveň se automobilka rozhodla oblíbenou kryptoměnu začít přijímat jako platební médium. Vystřízlivění z prvotního nadšení kryptoměnového trhu však přišlo o dva měsíce později, kdy Musk vyjádřil obavy z negativních enviromentálních dopadů těžby Bitcoinu a zároveň prohlásil, že z tohoto důvodu Tesla přestane bitcoiny akceptovat. Během tohoto týdne se však Musk znovu ozval v reakci na tweet Magdy Wierzycky, vedoucí finanční společnosti Sygnia Ltd v Jižní Africe. Wierzycka se na Twitteru nechala slyšet, že Muskovo chování je obyčejnou tržní manipulací, a že se mu zásah ze strany SEC nevyhne. Na výroky Wierzycky však Musk svižně odpověděl, že Tesla pouze prodala 10 % své alokace v Bitcoinu za účelem otestování reálné likvidity Bitcoinu. Dále z tweetů vyšlo najevo, že Tesla začne bitcoiny jako platidlo znovu přijímat v moment, kdy se prokáže, že je minimálně 50 % BTC těženo za použití obnovitelné energie. Jak se dekarbonizace těžby reálně prokáže a jaký systém k tomuto účelu pomůže již tušíme. Vy ostatně taky, protože jste dozajista četli náš minulý článek “Energy Web: Zelená budoucnost na blockchainu“. .

Paul Tudor investuje do Bitcoinu

Legendární manažer hedgeových fondů Paul Tudor tento týden prohlásil, že pokud bude Federální reserva USA pokračovat ve zvyšování spotřebitelských cen, půjde “all-in“ do proti-inflačních investic. Nejenže se Tudor rozhodl investovat minimálně 5 % svého diversifikačního portfolia do Bitcoinu, rovnou řekl, že investice do Bitcoinu je „čistá matematika“ a dal tak najevo, že mít finance v BTC je v podstatě sázkou na jistotu. „Matematika tady byla a bude tisíce let, dvě plus dvě se vždy bude rovnat čtyřem, a to se nezmění ani za dalších 2,000 let,“ vysvětluje Tudor. „Tím pádem mě velmi zajímá investice do něčeho, co je spolehlivé, konsistentní, upřímné a na 100 % jisté.“ Na otázku, zdali se Tudorovi zamlouvá momentální cena Bitcoinu, odpověděl následovně: „Jediné, čím jsem si momentálně jistý je, že chci mít alespoň 5 % v Bitcoinu, 5 % v hotovosti, 5 % ve zlatě a 5 % v komoditách. Co udělám ze zbylými 80 % prozatím netuším a rozhodnu se až podle toho, co udělá FED, protože jejich monetární strategie bude mít na všechno zdaleka největší dopad.“ Jako obvykle je zajímavé pozorovat staré finanční veterány a jejich “bullish“ přístup k Bitcoinu zrovna v dobu, kdy se většina retailových obchodníků potácí ve strachu nebo z trhu rovnou odchází. .

Afrika celosvětově vede v peer-to-peer obchodu

Jack Dorsey, CEO Twitteru a dnes již známý podpůrce Bitcoinu během týdne ukázal palec nahoru Africe, která dle momentálních statistik dosavadně naprosto vede využití peer-to-peer technologií. . Co se Afriky týče, v budoucnu se dost možná nebude jednat pouze o Bitcoin. Zajímavé aplikace blockchainové technologie zde plánuje i projekt Cardano. O identitě na veřejném blockchainu Cardano a její aplikaci na státní úrovni v Etiopii si můžete počíst v nedávném článku Jaromíra Tesaře, „Cardano v Africe – identita na veřejném blockchainu“. Pokud Vás dále zajímá detailní statistika celosvětového využití peer-to-peer technologií, mrkněte na web Usefultulips.com. .

New York vítá těžbu Bitcoinu

Odborová unie přezdívaná jako Bratrstvo elektrikářů (Brotherhood of Electrical Workers) se během tohoto týdne zasloužila o odmítnutí zákona, který by přímo znemožnil těžbu Bitcoinu za užití běžně dostupných zdrojů elektřiny. Jedna z hlavních členek unie Addie A.E. Jenne v průběhu slyšení souhlasila, že by návrh zákona podpořil enviromentální cíle, avšak zároveň oponovala, že by zákon „znemožňoval běh daného byznysu na základě toho, jaký typ energie využívá a cíleně podnikatele nutil využívat zákonem navrhovaný zdroj energie“. Zákon navrhnutý Seanem Kevinem S. Parkem během roku 2019 byl součástí nového Zákona o ochraně komunit a životního prostředí. Výsledkem schválení by bylo znemožnění běhu většiny nových těžebních operací v New Yorku v případě, že by nedodržely předepsané požadavky na využití povolených typů energie. Zajímavostí je fakt, že i přes odmítnutí zákona se například známá New Yorská těžební skupina Greenidge nadále snaží o přechod na karbon neutrální typy paliv. .

Nový Zéland bude přemýšlet o uznání Bitcoinu jako měny

O zábavu měla tento týden postaráno i premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardnernová, když jí na stůl přistál dopis od neziskovky Lobby New Zealand. Nezávislá organizace Lobby New Zealand v dopisu premiérku žádá, aby Bitcoin co nejrychleji uznala jako běžnou měnu. „… je důležité, aby se Nový Zéland držel svých obligací jakožto spojence všech svobodných zemí. V moment, kdy bude obnoveno veškeré mezinárodní cestování, tedy jak se předpokládá stane 7. září 2021, je rozumné předpovídat, že mnoho občanů Nového Zélandu a El Salvadoru začne země navzájem navštěvovat. Pro ty, kteří přistanou na území Nového Zélandu, bude záměna bitcoinů za novozélandský dolar zdanitelnou událostí. My, jako Lobby New Zealand věříme, že je tato skutečnost hrubě nespravedlivá jak k občanům El Salvadoru, tak i Nového Zélandu.“ Je možné, že by se i premiérka Nového Zélandu rozhodla bitcoiny uzákonit jako měnu? Pokud ano, virus bitcoinové adopce dozajista příjemně posílí. .

Taproot – dlouho očekávaný upgrade Bitcoinu přichází

Taproot je již dlouho očekáváným upgradem bitcoinové sítě, která mimo jiné umožní funkce jako multisig peněženky, privátní transakce, zvýšení bezpečnosti a také lepší škálovatelnost celého systému. Bitcoin je ohromně decentralizovaná globální síť. Jako takovou ji je možné změnit pouze po rozsáhlém hlasování a signalizaci většiny zúčastněných, že se změnami souhlasí. Právě proto je Bitcoin jako systém velmi těžké, a hlavně pomalé jakkoli změnit či upgradovat. Očekávaný upgrade Taproot byl však nyní odsouhlasen opravdu výraznou většinou těžařů, a to celými 99 %. Na rozsáhlé vylepšení se tedy Bitcoin již sebejistě těší. Velké nadšení probíhá zejména okolo implementace komplexních smart kontraktů, za jejichž použití by se Bitcoin svými funkcemi mohl konečně alespoň trochu přiblížit funkcím sítě Ethereum. Co myslíte, má Ethereum šanci přežít i v případě, že se na Bitcoin začne přesouvat DeFi a bitcoinovou sítí zabezpečené smart kontrakty? Mohl by pravým “Ethereum killerem“ nakonec být sám král Bitcoin? .

Michael Saylor kupuje dip ve velkém

Z Michaela Saylora se během tohoto bull runu stal nový John Mcafee, oblíbenec všech bitcoinových maximalistů, mnohými zvaný “degen“, který kupuje nejen dip, ale rovnou i top, ale v poslední době taky nepopiratelný génius, který si na dip umí vydělat mazaně a ve velkém. Jeho poslední akce se týká rovnou 500 milionů dolarů, za které plánuje postupně nakoupit další bitcoiny, které si přihodí ke své již tak objemné kupce čítající 92,079 bitcoinů držených pod svou nově založenou dceřinou společností MacroStrategy LLC. Geniálnost tohoto tahu však spočívá v Michaelově zacílení na penzijní fondy. Penzijní fondy mají automaticky poptávku po co nejlépe vyplácejících dluhopisech. Zatímco běžně dostupné dluhopisy dnes v USA vyplácejí okolo 2 %, na dluhopisech MacroStrategy LLC si fondy jako je BlackRock či Vanguard pošmáknou na šťavnatých 6 %. Michael si uvědomuje, že penzijní fondy by chtěly být vystaveny přímému vlastnictví BTC, ale jediné, co si zákonně mohou dovolit, je nákup s ním spojených dluhopisů. Michael tak úspěšně krmí hladové fondy, což je vidno i z faktu, že jeho prodej byl přeplacen celkem 3x.
Jak řekl @JasonYanowitz ve svém tweetu

„Tohle je jako živě sledovat Picassa během práce, kdyby byl finančním inženýrem.“

.
.

ZDROJE:

Thompson, C. (2021, June 14). New York Crypto Mining Bill Dies in Assembly. CoinDesk Paul Tudor Jones Likes Bitcoin as Portfolio Diversifier. Blockworks. (2021, June 14) Harkin, C. (2021, June 14). Locked In: Bitcoin's Taproot Upgrade Gets Its 90% Mandate. CoinDesk MicroStrategy Completes $500 Million Offering of 6.125% Senior Secured Notes Due 2028 with Bitcoin Use of Proceeds. MicroStrategy. (n.d.) [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (7 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.