Těžař samotář vytěžil celý blok a získal odměnu 3 500 000 Kč

Před třemi dny se podařilo sólovému těžaři vyhrát závod s ostatními obrovskými pooly a sám vytěžil celý blok s číslem 780 112. Tento těžař použil službu Solo CK Pool pro vytvoření samostatného poolu, pomocí kterého se mu podařilo trefit správné Nonce a získat odměnu 6,25 bitcoinů jen pro sebe.

Šťastlivec, který to trefil

Moc často se nestává, aby sólový těžař trefil Nonce dříve, než velké pooly. Čas od času se takový šťastlivec ale objeví a přijde si na opravdu hezkou odměnu. Těžař používající službu Solo CK Pool trefil platný hash a získal odměnu za vytěžení bloku v hodnotě 6,25 bitcoinů, navíc si mohl ponechat také všechny poplatky za transakce, které představovaly 0,63 bitcoinu. Těžař si tak za vytěžení jediného bloku vydělal bezmála 3 500 000 Kč. Všechny informace o tomto bloku jsou dostupné online. Krátce po vytěžení se objevilo spoustu překvapených lidí, kteří začali ověřovat pravděpodobnost takového úspěchu. Vzhledem k výpočetní síle, kterou sólový těžař používal, mělo vytěžení bloku jen malou šanci na úspěch. Těžař s podobným hashratem by totiž měl šanci vytěžit jeden blok asi jednou za 10 měsíců. Tento šťastlivec ale těžil pouze dva dny a měl tedy obrovské štěstí. https://twitter.com/ckpooldev/status/1634105823139082240   Pro lepší představu o velkém štěstí tohoto těžaře uvedeme několik zajímavých čísel. Podle dostupných informací ze serveru Solo CK Pool pracoval těžař průměrně s hashovací silou 6,7 PH/s. V době, kdy byl vytěžen nový blok, byla celková hashovací síla Bitcoinu přibližně 308 262 PH/s. Znamená to tedy, že tento těžař měl k dispozici pouze 0,002 % celkového hashratu bitcoinové sítě. Těžař se pak přihlásil na fóru bitcointalk o své zásluhy a prozradil, že si pronajal extra výkon na méně než jeden den pomocí služby Nicehash. Sám označil vytěžení bloku za obrovské štěstí. Doplnil také, že jeho těžící stroje běžně dosahují výkonu 270 TH/s, ale minulý čtvrtek si pronajal výkon o velikosti 5 PH/s od služby Nicehash. Blok obsahoval 3 220 transakcí o hodnotě přibližně 17 000 bitcoinů.

Vytěžení bloku jedním těžařem není ojedinělé

Aktuálně je náročnost těžby bitcoinu tak vysoká, že se těžaři sdružují do mining poolů. Spojují tak výpočetní sílu více těžařů, aby zvýšili šanci na vytěžení nového bloku. Technicky je ale možné, že čas od času bude mít štěstí sólový těžař, který vytěží blok úplně sám jednoduše proto, že trefil správný Nonce. Největší těžební pool světa BTC.com uvedl, že jeho aktuální výpočetní síla zastupuje 34 % celkové hashovací síly bitcoinové sítě. Tento pool běžně těží s výkonem 107 EH/s, zatímco šťastlivec těžil s výkonem pouze 6,7 PH/S. Vytěžil tedy blok dříve, než největší těžební půl světa, který má k dispozici 15 970 krát větší výpočetní výkon, než samotný těžař. Není to ale poprvé, co někdo trefil správný Nonce při sólové těžbě. Stejné štěstí měl jiný těžař již v lednu tohoto roku. 22. ledna se podařilo těžaři s výkonem pouhých 10 TH/s vytěžit blok 772 793. V době, kdy byl tento blok vytěžen byl celkový hashrate bitcoinové sítě okolo 269 EH/s. To znamená, že tento šťastlivec trefil správné Nonce s výkonem pouhých 0,000000037 % bitcoinového hashratu. I v lednu získal těžař celých 6,25 bitcoinů jako odměnu za vytěžení bloku a navíc ještě 0,1 bitcoinu v poplatcích.
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.