Bitcoinoví smolaři, špatně napsaný kód a miliony dolarů ztracené v bitcoinech

S příchodem moderních hardwarových peněženek a ověřeného softwaru je nákup a držení bitcoinů hračkou. V minulosti by se ale bitcoinová komunita dala přirovnat k Divokému západu, kde vám nebyla odpuštěna žádná chyba. Historie Bitcoinu je plná lidského pochybení, špatně napsaného softwaru a krádeží, přesně jako na Divokém západě.

Vytvoření 92 miliard bitcoinů

V srpnu 2010 se na fóru ozval vývojář Bitcoinu Jeff Garzik, aby upozornil své kolegy, že jeden z bloků vypadá opravdu podivně. Nedávno jsme psali o přetečení proměnné a chybě, která způsobila, že se do oběhu najednou dostalo téměř 200 miliard bitcoinů. Oprava této chyby byla ekvivalentem umření ve videohře, kdy hráči načtou poslední uloženou pozici. Jednalo se o jeden z největších problémů v bitcoinové síti. Jednalo se ale o jeden ze dvou velkých problémů, které Bitcoin na své cestě musel překonat. Více o této zajímavé události se dozvíte v článku: Víte, že v roce 2010 omylem vytěžilo 184 miliard bitcoinů?

Velké problémy Mt. Gox

Tato burza, která vznikla k internetového obchodu s herními kartami, dnes již neexistuje a je k tomu dobrý důvod. Už od začátku si celou burzu programoval sám Francouz Mark Karpeles. Tomu také odpovídala kvalita kódu, který nikdy s nikým nekonzultoval ani neudělal audit. Výsledkem bylo napadení hackery v roce 2011, kdy útočníci srazili cenu bitcoinu na pouhé centy z předchozích 30 dolarů. To samozřejmě vedlo k masovým prodejům bitcoinů na této adrese a Mt. Gox si tak vyzkoušel první kryptoměnový bank run. Zanedlouho poté bylo z burzy ukradeno 340 milionů dolarů v kryptoměnách a Mt. Gox se zhroutila. V té době mnoho lidí věřilo, že burza nebyla napadena hackery, ale že všechny kryptoměny ukradl sám Mark Karpeles. Do dnešního dne ale nebyl jeho vina dokázána a tak to vypadá, že kryptoměny opravdu ukradli hackeři.Je Willy Karpeles?

Aukce bitcoinů ze Silk Road

Na rozdíl od zabavených drog se americké úřady rozhodly vydražit bitcoiny zabavené na Silk Road. I tuto aukci ale provázela jedna smolná událost za druhou. Před aukcí vláda omylem rozeslala potenciálním účastníkům zvací e-mail, u kterého ale zapomněla skrýt adresy ostatních příjemců. Každý, kdo e-mail obržel tedy mohl vidět ostatní účastníky aukce. Nakonec se tato jména samozřejmě dostala na internet. Jeden z pozvaných a vývojář Bitcoinu jménem Amir Takki provozoval britskou burzu Intersango. Když se v jeho zemi zjistilo, že spolupracuje s vládou jiné země byla jeho burza zavřena v roce 2012. Jedním z adresátů emailu byl také Sam Lee z bitcoinového fondu Bitcoins Reserve. Ten nakonec udělal tu nejzákladnější chybu uživatele internetu. Kvůli zveřejnému e-mailu se stal rychle cílem podvodníků, kteří se z něj snažili vymámit kryptoměny. Lee obržel email tvrdící, že pochází od mediální společnosti. Přiloženy dokument měl být seznam otázek pro rozhovor. Ve skutečnosti ale odkazoval na podvodnou webovou stránku, do které Lee zadal své heslo. Když to udělal, útočník převzal jeho e-mail a požádal CTO společnosti o převod 100 bitcoinů. Podvodníkovi to vyšlo a Bitcoin Reserve byl chudší o 100 bitcoinů.

Nejsnadnější sociální inženýrství v historii

Čas od času se objeví sofistikované útoky hackerů, kteří útočí na burzy i jednotlivce. Tento případ je ale tou nejsnadnější loupeží v historii Bitcoinu, útočník o bitcoiny prostě požádat a také je dostal. Kanadská firma Rogers Data Centra (v té době v procesu fúze se společností Granite Networks). Hackerovi se podařilo ukrást 149 bitcoinů tak, že poslal zprávu společnosti Rogers Data Centre a požádat o přístup k bitcoinům. Tak snadné to měl. Hacker se vydával za generálního ředitele této společnosti a jednoduše napsal, že se jmenuje James Grant a potřebuje přístup k serverům, kde jsou uložené bitcoiny.

Auroracoin na Islandu

Islandská finanční krize v roce 2008 vznikla v důsledku nadměrného financování úvěrů a vysokou zadlužeností domácností. Během celosvětové finanční krize, při které prudce vzrostly úroky z mezibankovních úvěrů, na Islandu zkolabovaly tři největší banky. V tu dobu se na Islandu objevuje zaručeně skvělé řešení v podobě kryptoměny se jménem Auroracoin. Ta byla navržena jako národní měna pro Island. Chytré hlavy vymysleli, že bude nejlepší tuto národní měnu rozdat všem registrovaným obyvatelům. Na konci března 2008 tedy každý občan dostal 31,á auroracoinu. Většina lidí ale plánovalo, že zdarma získané kryptoměny ihned prodají a tak se také stalo. Islandská kryptoměna zkolabovala hned první den, kdy byla v oběhu, protože většina obyvatel ji hned prodala. Auroracoin také nebyl vůbec bezpečný, protože těžaři v této síti dostávali jen velice malou odměnu a po pádu hned v první den fungování přestala většina lidí těžit. Cena už se nikdy nevrátila na hodnotu při vydání. V den vydání stál auroracoin 2000 Kč, aktuálně stojí jen 50 haléřů.

Bitcoiny na smetišti

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na nejslavnějšího bitcoinového smolaře všech dob. James Howell z Walesu vyhodil do koše svůj pevný disk, na kterém byly uložené privátní klíče k 7 500 bitcoinům. V dobách, kdy komunita okolo Bitcoinu ještě připomínala Divoký západ, vznikaly pro každou transakci soubory na disku. Každá jednotlivá transakce vytvořila novou peněženku a tu uložila na pevný disk jako soubor obsahující privátní klíče. Přístup k takto uloženým bitcoinům je tedy možný pouze v případě, že stále máte tento soubor. James Howell si svou chybu uvědomil ve chvíli, kdy na internetu začala kolovat zpráva o doktoru Kristofferovi Kochovi. Ten se pochlubil, že si koupil dům za bitcoiny, které v roce 2009 nakoupil za pouhých 27 dolarů. Nešťastníků, kteří vyhodili své bitcoiny do koše je v historii hned několik. Podobná situace byla k vidění také v seriálu Teorie velkého třesku, kde hlavní hrdinové hledají notebook s vytěženými bitcoiny, aby nakonec zjistili, že byly uložené na flash disku, který je dávno ztracený. James Howell, smolař z Wallesu, své bitcoiny ale nikdy nenašel, přestože strávil několik let svého života hledáním na městské skládce. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.