Polovina jaderného programu Severní Koreje je financováno z ukradených kryptoměn

Bílý dům v úterý tento týden informoval o tom, že téměř polovina jaderného programu Severní Koreje je financována kryptoměnami z hackerských útoků. O této skutečnosti jsme informovali již v článku Hackeři jsou stále aktivnější, chraňte si své kryptoměny a nakonec se prokázalo, že je tomu skutečně tak. Vypadá to, že řada severokorejských hackerů, v čele se skupinou Lazarus Group, opravdu pomáhá tamní vládě financovat jaderný program pomocí kyberútoků na nejrůznější kryptoměnové platformy. Informace o severokorejském jaderném programu získala americká vláda během rozsáhlého vyšetřování, během kterého se vyšetřovatelé snažili objasnit, jak může země jako Severní Korea být natolik aktivní v jaderném vyzbrojování.

Severokorejští hackeři poskytují peníze tamní vládě

Zástupkyně národního bezpečnostního poradce pro kybernetickou a novou technologii uvedla, že Bílý dům se dlouho snažil porozumět tomu, jak může země jako Severní Korea být natolik aktivní v oblasti jaderných zbraní. Neubergerová během svého vystoupení dále uvedla, že administrativa prezidenta Bidena věnuje mnoho prostředků a času americké zpravodajské agentury na identifikaci severokorejských špionů a hackerů. Prozradila také, že americké ministerstvo financí intenzivně sleduje kryptoměny odcizené během hackerských útoků. Jedná se o velice zajímavou informaci, protože navenek se americké úřady tváří, jakoby je kryptoměny téměř nezajímaly a řeší pouze jejich zákazy. Ukazuje se ale, že existuje celé oddělení na ministerstvu financí, které bedlivě sleduje svět kryptoměn a hlavně toky ukradených prostředků severokorejskými a jinými hackery. Možná právě to je důvod, proč se Spojené státy snaží kryptoměny znehodnotit. Díky tomu by totiž výrazně oslabily finanční prostředky, které Severní Korea využívá k jadernému vyzbrojování.

Data ukazují, že severokorejští hackeři jsou zřejmě zodpovědní až za jednu třetinu hackerských útoků na kryptoměny. Prvenství drží výše zmiňovaná hackerská skupina Lazarus, která byla v minulosti spojována s řadou hackerských útoků nebo se k nim dokonce sama přihlásila. Jedním z největších známých útoků Lazarus Group je vykradení Horizon Bridge protokolu Harmony. Celkově se může jednat až o jednu miliardu dolarů, kterou skupina Lazarus získala pro severokorejskou vládu. Další zprávy Organizace spojených národů a jiných soukromých firem naznačují, že hackerské útoky představují klíčový zdroj příjmů pro diktátorský režim Kim Čong-una. Americké úřady zřejmě již dlouhou dobu sledují kryptoměny putující do Severní Koreji a pozorují, jak z nich tamní diktátorský režim financuje rozvoj jaderných a dalších zbraní. Spojené státy již dříve upozorňovaly, že Severní Korea pravděpodobně financuje jaderný program pomocí kryptoměn. Až nyní ale doplnily informaci o prostředcích z hackerských útoků a jejich celkové výši.

Zřejmě nejlepší hackeři světa bohužel pracují pro Severní Koreu

Pokud je nějaká hackerská skupina notoricky známá v kryptoměnovém světě, je to právě Lazarus Group. Skupina operuje převážně ze Severní Koreje a stojí za největšími hackerskými útoky už řadu let. Útoky skupiny zahrnují průniky do bankovních systémů, ransomware útoky a také krádeže kryptoměn nebo špionážní činnost. Lazarus Group se stala velice známou díky svým vydařeným útokům, které se rychle staly velice známé v mediálním prostoru. Jedním z nejvíce zmiňovaných případů je útok na Harmony Bridge, ze kterého byly ukradeny kryptoměny ve výši 100 milionů dolarů. Lazarus Group ale operuje již řadu letu. Mezi jejich nejvýznamnější útoky mimo kryptoměnový sektor patří například útok na Sony Pictures v roce 2014. Během útoku byly odcizeny citlivé informace o společnosti a zveřejněny na internetu. Útok byl údajně odplatou za film The Interview, který se týkal fiktivního atentátu na severokorejského vůdce Kim Čong-una. 

Tito hackeři dále napadli Bank of Bangladesh v roce 2016 a pokusili se ukrást jednu miliardu dolarů prostřednictvím platebního systému SWIFT. Přestože většina pokusů byla neúspěšná, podařilo se jim získat přibližně 81 milionů dolarů. Za zmínku stojí také ransomware WannaCry, který zasáhl počítačové systému po celém světě a požadoval výkupné v bitcoinech. Cílem WannaCry se stali jednotlivci, nemocnice i některé vládní instituce. Lazarus Group je i nadále aktivní a stále je považována za jednu nejnebezpečnějších hackerských organizací. Vzhledem k napojení hackerské skupiny na režim Severní Koreje není divu, že je přísně sledována bezpečnostními agenturami vlád po celém světě. S masivním rozšířením kryptoměn v posledních letech je navíc skupina daleko častěji v médiích. Dosud se ale nepodařilo zjistit, kdo za skupinou stojí nebo kdo jsou její členové. Stále ale platí, že se jedná o nejúspěšnější hackerskou skupinu v oblasti kryptoměn a finančních kybernetických útoků.

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.