První věc koupená za bitcoiny byl obrázek, ne pizza

Na Twitteru se před pár dny objevil příspěvek od nezávislého bitcoinového vývojáře Udiho Wertheimera, který dokládá první obchod za bitcoiny před slavným nákupem pizzy. Jednalo se o obrázek, který se uživatel pokusil prodat za bitcoiny a dokonce mu při prodeji údajně radil Satoshi Nakamoto. Uživatel s přezdívkou Sabunir totiž vznesl dotaz, zda může poslat transakci s 0 bitcoiny a připojenou url na originální obrázek případnému kupci. Není ale bohužel jasné, zda se obchod nakonec opravdu uskutečnil.

Pizza zřejmě nebyla první věc koupená za bitcoiny

Dne 14. května se na Twitteru rozhořela diskuse ohledně prvního skutečného nákupu za bitcoiny. Nejedná se o pizzu ale o obrázek, který se uživatel pokusil prodat za bitcoiny. Na tento obchod upozornil bitcoinový vývojář Udi Wertheimer a sdílel screenshot, který ukazuje zprávu na fóru Bitcointalk. Uživatel Sabunir zde píše, že by rád prodal obrázek za 500 bitcoinů, aby si vyzkoušel, zda je možné za bitcoin něco koupit. Uživatel dále sdílel daný obrázek v nízké kvalitě a svou adresu peněženky, na kterou mají případní zájemci odeslat prostředky. Kupující by následně získal daný obrázek v rozlišení 1280x960. Může se tedy jednat o první NFT prodané za bitcoiny s tím rozdílem, že obrázek nebyl zapsán v blockchainu. S trochou fantazie ale můžeme považovat tento obrázek za první NFT spojené s Bitcoinem.

Screenshot ukazuje příspěvek z 24. ledna 2010, což je celé čtyři měsíce před nákupem pizzy. Tehdy vývojář Laszlo Hanyecz zaplatil 10 000 bitcoinů za dvě pizzy, což je všeobecně považováno za první skutečný nákup provedený pomocí bitcoinové sítě. V době, kdy se uživatel Sabunir pokusil prodat obrázek za 500 bitcoinů se pohybovala cena jednoho bitcoinu okolo 1 dolaru. Do obchodu se měl dokonce zapojit také Satoshi Nakamoto, který měl pomáhat s uskutečněním prodeje. Krátce po zveřejnění tweetu Udim Wertheimerem se ale do diskuze zapojil profesionální pokerový hráč Mike McDonald. Ten doložil další screenshoty, které ukazují, že autor obrázků sdílel další příspěvky s se svou adresou. V těch už ale mluvil pouze o příspěvku na své umění, což může znamenat, že obrázek nebyl ve skutečnosti nikdy prodán v přímé transakci bitcoin za obrázek.

Nakonec vše zůstává záhadou

Přestože se nejedná o zlomovou informaci z bitcoinového světa, pojďme se podívat, jak to celé dopadlo. Ve svém následujícím tweetu Wertheimer připustil, že se nemusí jednat o opravdovou transakci, při které byly bitcoiny vyměněny za obrázek. Přestože uživatel Sabunir nabízel obrázek za 500 bitcoinů a na jeho peněžence se po měsíci opravdu objevilo 500 bitcoinů, nemusí se jednat o tento konkrétní nákup. Je totiž možné, že 500 bitcoinů přijatých měsíc od nabídky obrázku mohl Sabunir obdržet úplně za něco jiného a prodej se nikdy neuskutečnil. Bez potvrzení ze strany Sabunira se nikdy nedozvíme, zda obrázek opravdu za 500 bitcoinů prodal nebo byla transakce s 500 bitcoiny přijata v jiné souvislosti. 

V současnosti by prodej obrázků nezůstal záhadou, protože díky novému protokolu Bitcoin Ordinals by byla transakce i obrázek zapsány v blockchainu. Pomocí BRC-20 bylo v posledních měsících vytvořeno více než 6 milionů obrázků, videí a tokenů, které byly zapsány do blockchainu. Vývojář Udi Wertheimer je od počátku vytvoření Ordinals zastáncem NFT na Bitcoinu. Protokol Ordinals představil Casey Rodamor 21. ledna tohoto roku a umožnil uživatelům zapisovat do blockchainu další informace v podobě obrázků, zvukových stop nebo videí. Wertheimer od té doby propaguje projekt Taproot Wizards, který nese název podle softwarového forku Taproot, který umožnil vytvoření protokolu Ordinals. Řada uživatelů ale nový protokol odsuzuje, protože Bitcoin byl vytvořen jako čistá a decentralizovaná monetární síť. Obrázky a BRC-20 tokeny pouze zaplavují mempool zbytečnými transakcemi, zatěžují síť a způsobují nadměrný růst transakčních poplatků. 

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.