[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
Horská dráha - propad ceny bitcoinu o 40% od začátku roku
Bitcoin vstupoval do nového roku 2015 na ceně 320 USD, dnes se pohybuje kolem 190 dolarů - a to byl ještě o něco níž, až na hranici 150 USD/1BTC na začátku tohoto týdne.
Co se to děje? Bude loňský sestupný trend ceny bitcoinu pokračovat a současný propad je jen úvodem k něčemu horšímu? Nebo je to naopak příležitost koupit "na dně" a čekat na světlejší zítřky? Spekulací se vyrojilo požehnaně. Odhadnout, jak se bude situace vyvíjet, bude čím dál těžší, stejně jako je těžké zjistit, kde je pravá příčina současného pádu.
Pokusím se alespoň naznačit některé důvody, které můžou stát za současnými turbulencemi.
Pokles důvěry v Bitstamp a následný výprodej
I když udělal Bitstamp po úspěšném hackerském útoku, kdy byl okraden o téměř 19.000 BTC maximum, aby co nejdříve obnovil provoz a dokonce odpustil na týden poplatky za směnu, nemusí to stačit. Pokud se nedůvěra dotkne jedné největších a nejznámějších směnáren, bude návrat na výsluní těžký (nikoliv nemožný). Bitstamp překonal krizi se ctí a srovnávat jej s MtGoxem bylo skutečně předčasné. Spekulanti jsou už ale poučení a nabídka je na směnárenském trhu poměrně široká.
Podle toho, jak se vyvíjely objemy obchodů v posledních dnech a také podle rozdílu v kurzech mezi Bitstampem a dalšími burzami je možné, že dochází k rychlému prodeji BTC a výběru dolarových účtů. Je to ovšem jen spekulace, do účetnictví Bitstampu nevidíme a potvrdit či vyvrátit to mohou až následující týdny.
I když je možné, že se na trh dostala část ukradených bitcoinů, nemohlo by to zřejmě k vzhledem k posledním objemům samo o sobě způsobit takový pád kurzu. Souvislost tu ale být může - spustit paniku může i menší impulz.
Rusko zakázalo přístup k bitcoinovým webům
Rusko je v poslední době k bitcoinu ve svých vyjádřeních poměrně nepřátelské. Jako by nemělo dost starostí s rublem a klesající cenou ropy... Posledním krokem je zablokování několika ruskojazyčných webových stránek, které se věnují problematice kryptoměn. Následovaly také důležité mezinárodní zdroje - bitcoin.org, bitcoin wiki a další.
Zákony, které mají odsunout nakládání s kryptoměnami do ilegality, jsou údajně na spadnutí. Rusko dosud na bitcoinové scéně nehrálo nijak důležitou roli - až na množství hackerů a spamerů, kterými je tato země proslulá a kterým bitcoinová příležitost samozřejmě nemohla uniknout. Pokud je však bitcoin jedním ze způsobů, jak se ochránit proti padajícímu rublu a zároveň dostat peníze bohatých Rusů ze země, mohou i takovéto kroky establishmentu silně podlomit důvěru v kryptoměny.
Nemyslím si ale, že je to jedna z hlavních příčin pádu kurzu, spíš kamínek do mozaiky.
Nerentabilní těžba, konec cloud miningu a Ponzi
Tady začíná přihořívat. Rusko a Bitstamp mohou být jen trochu divočejší spekulace, pokles zájmu o mining se už ale nedá ignorovat.
Stálý a dlouhodobý pokles ceny nutí velkou část těžařů k prodeji bitcoinů, který alespoň zčásti pokryje náklady na těžbu. Pokud jde o jednotlivce, těží hlavně ti, kteří mají zdroj levnější elektřiny, další zkoušejí štěstí u altcoinů, nebo se soustředí jen na nákup a hardwaru se zbavují.. Velká část těžby se proto přesunuje do firemní sféry, ani tam se však nedrží bitcoiny jen tak, ze sentimentu. Elektřinu i úvěry na technologii prostě někdo zaplatit musí.
Problém rentability se začal dotýkat také cloud miningu - jednotlivec "těží" bez hardwaru, formou investice a dlouhodobého kontraktu s firmou, která má vlastní mining farmu. Jedna z největších - CEX.IO (provozuje také GHash.IO pool) nyní oznámila, že cloud mining prozatím pozastavuje, v souladu s obchodními podmínkami. Důvodem je právě nízká cena bitcoinu, kdy náklady na mining převyšují výnosy.
Pak už je jen krůček k tomu, aby se i klienti cloud miningu začali hromadně zbavovat coinů, u kterých tuší další propad. Cesta k prodejnímu tlaku a panickému výprodeji je otevřená.
A to jsem zatím nezmínil "služby", které si na cloud mining jen hrají a investování do nich je házení peněz do kanálu - posledním příkladem je nedávno "zmizelý" hasprofit.com. Šikovný marketing, systém referralů a chamtivost spojená s neopatrností a nepoučitelností dokáže své. Do této kategorie patří i naprosto zjevné Ponzi projekty - za všechny uvádím cryptodouble.com a jejich slib 100% zisku za 100 hodin. Bohužel i tento způsob podnikání podkopává důvěru v kryptoměny, i když jej nechci dávat přímo do souvislosti s pádem ceny btc.
Přehnaná očekávání vs. pragmatismus
Je opravdu těžké říct, jestli má současná situace jednu, nebo více konkrétních příčin. Pozvolný pokles trvá už dlouho, navzdory mnoha pozitivním zprávám, přílivu venture kapitálu a stále se rozšiřující akceptaci bitcoinu jako platební metody - a to i velkými a respektovanými firmami.
Propad ceny, které nyní mnohé šokoval, určitě souvisí také s celkovým pesimismem a přehnanými očekáváními těch, kteří se původně chtěli svézt na "milionářské vlně". Stejní lidé, kteří nakupovali za 600, nebo 900 dolarů, když šel kurz před více než rokem vzhůru, teď ještě rychlejším tempem prodávají. Jsme na svobodném, otevřeném trhu. Peníze se přesouvají od nezkušených k pragmatikům. Burzy, na kterých lze shortovat (vsadit na pokles) zažívají zlaté časy.
Dělat však z poklesu o desítky procent závěry ve stylu "bitcoin je mrtvý" je přehnané a pošetilé. Od začátku obchodování s bitcoinem bylo podobných situací víc než dost. V závěru r. 2011 spadla cena z 32 na pouhé 2 dolary a málokdo čekal, že by se mohla ještě vzpamatovat. Stejně jako když v r. 2013 vyrostl kurz z 13 USD během pár týdnů na 266 a vzápětí spadl na 50. To už si mnozí pamatují víc - a ti co přestali věřit, si o pár měsíců později trhali vlasy...
Důležité je, že je cena bitcoinu veličina, která přímo nesouvisí s jeho užitečností, hodnotou a přínosem, jež si zatím většina lidí neuvědomuje. Ano, graf s padající cenovou křivkou je mediálně zajímavý. Určitě víc, než stále rostoucí počet transakcí, akceptačních míst, či uživatelů. Ale právě na těchto ukazatelích je založen budoucí úspěch bitcoinu.
[caption id="attachment_2666" align="aligncenter" width="488"]
Co myslíte, v jaké fázi jsme teď ?[/caption]
Bitcoin je převratná, transformační technologie. Zároveň je to však také otevřený systém, který podléhá jak euforii, tak vystřízlivění a následné panice, která čas od času zachvátí i běžné finanční trhy. Může to být někdy depresivní, ale je to normální.
Predikce a předpovědi
Teď už jen krátce. Samozřejmě, že se vyrojilo množství lidí, kteří podobnou situaci už dávno předpovídali. Někteří se na to i těšili - není ale zajímavé, že má někdo zájem koupit bitcoin za pár šupů, kdyby mu ve skutečnosti nevěřil?
A jsme u toho. Jsem optimista a bitcoinový entuziasta. Nejsem finanční poradce a nedávám investiční rady. Ale pokud bych měl predikovat, tak to shrnu do několika málo bodů:
- bitcoin se s velkou pravděpodobností poměrně brzy dostane i pod 100 dolarů
- rok 2015 bude jedním z nejvíce volatilních a spekulanti budou mít žně
- i v současné době se vyplatí dokupovat, držet a přemýšlet dlouhodobě
- do jednoho až dvou let bude cena bitcoinu minimálně 3 tisíce dolarů
Abych se však stále nemotal jen kolem ceny, vyslovím ještě jednu předpověď, která souvisí právě s posledním bodem. Pokud bude pokračovat příliv kapitálu do rozvoje bitcoinových technologií a start up společností, dočkáme se brzy aplikací a služeb, které výrazně zjednoduší používání kryptoměn a také jejich bezpečnost. Objem transakcí se zněkolikanásobí. Bitcoin a další kryptoměny, altcoiny a appcoiny přinesou nové možnosti nejen ve finančním sektoru. Optimismus je namístě, ne že ne :-)
Foto: Wikipedia
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]