Padá bitcoin, něco si přejte. V panice ale neprodávejte

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. 600, 500, 400, 300 ? Kde je ta hranice? Kam až může spadnout kurz bitcoinu? Mám prodat, nebo nakoupit? A je vůbec bitcoin dobrá investice? Takové otázky si především v posledních týdnech pokládá hodně lidí z bitcoinové komunity. A názory na to, co způsobuje setrvalý pád a jestli je to pro bitcoin dobře, nebo špatně, se různí...

Volný pád

Nechci se dnes pouštět do analýz vývoje kurzu. Jednak si už nějakou dobu myslím, že malovat čáry do grafu ztrácí smysl a technická analýza nemůže zahrnout všechny aspekty, které určují cenu bitcoinu. A podíváte-li se na predikce analytiků, jejich závěry se často radikálně liší.

[caption id="attachment_1928" align="aligncenter" width="662"]vývoj kurzu bitcoinu Vývoj kurzu bitcoinu za poslední 3 měsíce (Bitstamp - BTC/USD)[/caption]

Co je jisté, že jsme k dnešnímu dni na méně než polovině ceny, za kterou se dal bitcoin pořídit před třemi měsíci. Hrůza? Ale také jsme na více než dvojnásobku, než loni touto dobou! Super!

Co si z toho tedy vybrat? Vsadit na to, že bude pád pokračovat a zbavit se bitcoinů - s nadějí, že brzy koupíme více a levněji? Nebo přichází obrat a za pár týdnů můžeme takového rozhodnutí litovat?

Neprodávejte v panice

Pokud budeme hledat nějaký fundamentální důvod, proč kurz bitcoinu stále klesá, bude to těžké. Pozitivních zpráv je dnes daleko více, než dříve, zásadně negativní se prakticky neobjevují. Nejpravděpodobnější je to, že se v krátkém čase sešlo více faktorů, o kterých jsem psal nedávno. Toho obratně využívají "medvědi", což při malých objemech obchodů není zase tak těžké.

Nebudu nikoho přesvědčovat, že jsme nyní na cenovém dně a bitcoin už nemůže více spadnout. Může - klidně i pod 250, výjimkou nejsou ani názory, že dno je někde pod 200 dolary.

Pokud však držíte bitcoiny, ať už jste je vytěžili, nebo nakoupili, dal bych si pozor právě na "panický výprodej". Moje rada teď nesměřuje k traderům, kteří mají spekulace v popisu práce a nekupují bitcoiny jen z entuziazmu. Ti mají nastavené svoje strategie a krátkodobě využívají jak nárůstů, tak propadů.

Pokud však bitcoin berete jako nástroj, který změní systém plateb,držte bitcoin chápete jeho roli decentralizované měny, věříte mu jako fenoménu a vidíte v něm budoucnost, držte... Pokud jste koupili s vidinou budoucích zisků (i když v době, kdy byl na vrcholu), držte. Vím, že to je těžké. Nakoupili jste bitcoin třeba za 600 dolarů a vidíte "znehodnocení" své investice o 50%. Jakou roli však pro vás hrají 3 měsíce?

Mnozí pamatují loňské jarní šílenství, odstartované Kyprem, které vyhnalo cenu z pár desítek dolarů během několika týdnů na více než 260 USD. Po následujícím prudkém pádu pod stovku (minimum kolem 50 dolarů) bitcoin většina odepsala a "realizovala" krvavé ztráty. Jaký asi musel být jejich pocit, kdy burzy o pár měsíců později překonaly jarní "hype" cenu více než 4x ?

Chcete takový pocit zažít? Určitě ne. Masy kupují většinou vysoko a v panice prodávají. Bohatí v tom vidí příležitost - při pádu nakupují. Případně "dokoupí" za volné peníze, i když předtím koupili draho a nepodařilo se jim včas vystoupit z vlaku.

Bitcoin nekončí, je na začátku

Viděl jsem už hodně grafů a analýz, které předpovídaly bitcoinu hodnotu několika tisíc dolarů do konce letošního roku, 10.000 USD během pár let, podle některých už jsme na této ceně měli být teď...

Není tedy divu, že mezi mnoha "bitcoin entuziasty" vládne rozčarování, deprese a v současné chvíli možná i panika. Není ale třeba věšet hlavu. Pokud jste do kryptoměn nedali všechny své úspory (proti všem doporučením), dívejte se na současnou situaci jako na příležitost.

O důvodech poklesu bylo teď i dříve řečeno a napsáno dost. Jednou větou - bitcoin zřejmě potřebuje, aby se všichni vzpamatovali z loňského nárůstu, který byl v mnoha ohledech příliš rychlý a nepřirozený. Jakkoliv nikdo nemůže vyloučit jeho opakování, bitcoin si teď hledá svoji novou výchozí cenu.

Celkově však všechno pracuje pro bitcoin a jeho čím dál pevnější pozici v obchodním světě. Nezávisle na ceně. Jeho rozšíření mezi stále větší počet obchodníků a "adopce" velkými společnostmi, jako je Expedia, Overstock, Dell - a nyní i PayPal a další je jen jedním ze znaků jeho úspěchu. Současného i budoucího. O dalším rozvoji bitcoin ekosystému, zájmu investorů, start-up projektech vyvíjejících nové technologie, bezpečné peněženky atd. jsem už také psal mnohokrát. Bitcoin je na začátku, rozhodně ne na konci...

Bitcoin je vynález - už tady prostě je a nemůže být "odvynalezen". Může se vyvíjet, získávat nové funkce, měnit hodnotu. Ale příchod digitálních měn je obecně něco, co tady dosud chybělo a co čeká další a pro mnohé nepředstavitelný rozvoj.

Nikdo netvrdil, že půjde od začátku všechno hladce. Bitcoin si prošel mnoha těžkými obdobími a jeho vstup do mainstreamu se neobejde od dalších těžkých zkoušek. Kolapsů i bublin.

Nemyslete jen na cenu, současný, nebo minulý kurz. Bitcoin je mnohem víc. Pokud si to uvědomujete, nemůžete prodělat s žádnou investicí.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.9/5 - (17 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.