Největší polská bitcoinová směnárna Bitcurex úspěšně odrazila hackerský útok

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Hackeři se pokusili ukrást bitcoiny

V pátek 14.3.2014 si hackeři dali za cíl vyzkoušet bezpečnostní opatření největší polské bitcoinové směnárny Bitcurex. Vše začalo poměrně nevinně náhlým odstavením provozu.

Polská burza a hackeři

Majitelé v dopoledních hodinách vypnuli stránky a na Facebooku oznámili probíhající údržbu... Vypadalo to podobně, jako v mnoha případech DDoS útoků, kterých jsme byli svědky v posledních dnech.

Na bitcoinových diskusních fórech se ihned objevila i možná varianta útoku - údajně se někdo pokusil "jako" vložit do databáze směnárny 100 milionů zlotých a následně za ně vykoupit všechny dostupné bitcoiny. A dlouho nebylo jasné, nakolik byl tento pokus úspěšný.

Již ve večerních hodinách však Bitcurex vydal prohlášení, které by mělo jejich zákazníky uklidnit.

"Úspěšně jsme zablokovali pokus o hackerský útok na Bitcurex a předešli jsme masivní krádeži BTC prostředků našich klientů. Díky automatickým bezpečnostním procesům se útočníkům podařila defraudace velmi malého množství bitcoinů, uložených v operační "hot" BTC peněžence. Většina finančních prostředků z této peněženky, stejně jako všechny bitcoiny  v off-line úložišti zůstaly nedotčeny."

V prohlášení se dále píše o postupných údržbových činnostech, které mají vést k obnovení činnosti v celém rozsahu. Stejně tak je zároveň prováděn externí audit všech procesů. Příčina problému a "bezpečnostní díra" byla včas objevena a odstraněna.

Zdá se, že podobných útoků může v budoucnu přibývat. Zároveň je také dobře vidět, jakou snahu a bezpečnostní opatření vyvíjejí burzy a směnárny, které se snad poučily  z krachu kdysi největšího MtGox. Většina z nich posiluje důvěru svých zákazníků nejen zvýšením všech technických opatření k předcházení podobných incidentů. Jedním z důležitých kroků jsou právě bezpečnostní a účetní audity, jako byl např. poslední u největší burzy BITSTAMP, o kterém jsem psal v tomto článku.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.