MistX a Flashbots vás ochrání před DEX parazitickými roboty

mistX – Ochrana proti parazitům v temných lesích DEXů

Během posledního roku se masivně rozrostla obliba decentralizovaných burz. Výprava do zákoutí DEXů, jako je nejznámější Uniswap běžící na blockchainu Ethereum, nebo levnější (a riskantnější) Pancakeswap vlastněný burzou Binance obnáší pro mnoho zúčastněných neznámé nástrahy. Za nejčastější lze považovat parazity v podobě frontrunning botů. Pojďme si vysvětlit, co jsou tihle parazitičtí roboti zač, čím nás ohrožují a jak se proti nim nejlépe chránit. Vypadá to totiž, že nám na trh přistál prozatím nejúčinnější repelent v podobě DEX agregátoru mistX z dílny dnes již vcelku proslulých alchemiků a autorů projektu Alchemist.

MEV a nástrahy temného lesa

MEV, „Miner extractable value“, neboli po našem něco jako těžařem extrahovatelná hodnota, znamená všeobecně způsob, jakým si těžaři daného blockchainu mohou přivydělat. Vy, jakožto uživatelé decentralizovaných burz, se nejčastěji stáváte obětmi takzvaného frontrunningu. Zde se dostáváme k našemu nepříteli. Pokud chceme jakéhokoli nepřítele porazit, musíte se s ním nejprve seznámit. Za prvé musíme vědět, kde na nás nepřítel číhá. V tomto případě je jeho domovem blockchainový “temný les“, neboli takzvaný mempool. Veškeré transakce zadané na decentralizované burze, například Uniswapu, jsou ve výsledku nezaměnitelně zapsány do trvalé a necenzurovatelné databáze Ethereum. Ovšem, ještě než se taková transakce do Etherea navždy vtiskne, čeká na přijetí v mempoolu. Právě zde na nás zákeřní boti číhají. Dále je dobré si uvědomit, jakým způsobem nás boti okrádají. Jak jsme zmínili, ještě než se finální transakce vtiskne do blockchainu, probíhá souboj v temném lese – mempoolu. Souboj vyhraje ta transakce, kterou si jako první vyberou a validují těžaři. Těžaři si samozřejmě vyberou tu, za kterou dostanou nejlépe zaplaceno. Často se tak stane, že na vaši transakci někde za stromem předem číhá lačný bot, který vaši transakci vypočítavě předběhne (podplacením těžaře), vyžene cenu kupovaného tokenu nahoru, vy ho koupíte draho, vyženete cenu ještě výš a bot token okamžitě nato prodá za vyšší cenu, než jej koupil. Tím pádem vysaje vámi přidanou hodnotu svižně provedeným frontrunem. Na burze jako je Uniswap se proti botům můžete chránit jedině tím, že snížíte povolený procentuální skluz u dané transakce a zároveň si připlatíte za gas. I tak se však můžete dostat do problémů. Zde nastupuje na scénu novinka zvaná mistX.

mistX + Flashbots = "bezplynová“ decentralizovaná burza nové generace

Dne 26. května 2021 proběhlo spuštění zbrusu nové burzy mistX v základech postavené na technologii Flashbots. Hlavní motivací developerů mistX je zde zabránění výše popsaných problémů způsobených metodami MEV, které by dříve nebo později mohly vést k rozsáhlé krizi napříč celým blockchainem Ethereum.

„Jedním z nejdůležitějších problémů sítě Ethereum a obzvláště DeFi je škoda způsobená frontrunning boty a s nimi asociovanou MEV krizí, která se již teď rovná ztrátám uživatelů čítajícím miliony a miliony dolarů.

Hlavními postiženými jsou zde přitom běžní a technicky neznalí uživatelé decentralizovaných burz jako je Uniswap, Sushiswap a dalších AMM (automated market maker), kteří se stávají obětmi předem nachystaných frontrunning botů.

Burza mistX je první v historii vývoje Ethereum, kde se technologie Flashbots dostává do rukou běžného uživatele a umožňuje mu mimo jiné využití systému ‘žádný úspěch, žádný poplatek‘“.

mistX

Mnohým z vás se již určitě stalo, že vám transakce na Uniswapu neprošla. Během nedávného období, kdy jedna transakce často stála přes 100 USD, se platit za nezdařené transakce mírně řečeno znatelně prodražilo. S mistX vám tohle nehrozí. Jednou z vymožeností mistX je vám dostupné využití “bundle“ neboli řekněme balíkových transakcí. Balíkové transakce je nyní možné využívat díky výše zmíněné technologii Flashbots, mimo jiné vyvinuté známým developerem vystupujícím pod nickem thegostep a zároveň předním vývojářem projektu Alchemist. Jak takové transakce fungují a proč jsou výhodné? Zjednodušeně řečeno, Flashbots umožňuje vzít mnoho transakcí naráz, za které by se normálně platil individuální poplatek, udělat z nich balík v jednom z bloků a nechat je projít až bude daný blok vytěžen a zapsán do blockchainu spolu se všemi v bloku zadanými transakcemi. Během tohoto procesu se navíc vaše transakce schová spolu s dalšími v ochranném balíku a nemusí samotná procházet temným lesem. Ve výsledku se tak veškeré transakce zaslané skrze Flashbots schovají před lačnými boty. Za zmínku stojí i fakt, že spolu se stoupajícím využitím technologie Flashbots se nejen zvyšuje ochrana uživatelů, ale rovněž snižuje zátěž celého blockchainu. Ve výsledku tedy ušetří všichni zúčastnění. flashbots flashbots gas war

Flashbots Transparency report March 2021

Zde se konečně dostáváme k posílání transakcí přes burzu mistX, která je automaticky vyřídí jako součást balíkových transakci Flashbots. První věcí, kterou si je třeba uvědomit je, že na mistX ve vaší peněžence již nemusíte mít k provedení transakce ETH navíc. To však neznamená, že bude transakce zadarmo. Váš poplatek však není potřeba platit z přidaného plynu, jeho hodnota se odečte z celé hodnoty dané krypto transakce. Tento poplatek je převeden jako výplata těžaře daného bloku. Zároveň, pokud v dané bundle transakci dojde k jakékoli chybě, vše se vrátí do původního stavu před transakcí, a to bez ztráty poplatku. Během používání a záměny tokenů na platformě mistX tedy dochází k jednomu ze dvou možných scénářů: Scénář 1: Uživatel provede transakci, během které je jako vstup či výstup zadáno ETH. Tedy ETH > Token nebo Token > ETH. V tomto případě těžaře podplatíme automaticky z hodnoty celé transakce. V tomto případě není zapotřebí držet na peněžence ETH k poplatku navíc. Scénář 2: Uživatel provede transakci z tokenu do tokenu, z nichž ani jeden není ETH. V tomto případě je již třeba v peněžence mít určitý počet ETH, kterým se zaplatí dýško těžaři. No, a nakonec jako bonus, pokud se na poslední chvíli rozhodnete transakci zrušit, můžete jednoduše kliknout na tlačítko “cancel transaction“ a užít si změnu rozhodnutí zadarmo.

Vytvořte si NFT kámen mudrců

Parazitické MEV a “boti předbíhači“ se během posledního půl roku rozšířili natolik rapidně, že by celá věc mohla vést k totální krizi, zasekání a předražení celého Ethereum blockchainu. Od té doby, co byly do systému vypuštěni pro nás přínosní Flashbots, se uživatelům i síti dostalo jisté úlevy. Technologie Flashbots tak z trhu v nejbližší době rozhodně nezmizí. Pokud si myslíte, že bude mít burza mistX vysokou adopci, můžete se stát poskytovatelem likvidity a pobírat část poplatků za veškeré provedené transakce. Na webu Alchemist si po připojení své peněženky můžete vytvořit speciální kámen mudrců ve formě NFT zvaného Crucible. Jelikož je hlavním tokenem burzy mistX token MIST, před vytisknutím svého NFT je třeba na běžném Uniswap poolu přidat likviditu ve formě MIST a ETH běžně v poměru 50:50. Poté se již stačí vrátit na web Alchemist a za danou likviditu nechat vytisknout váš NFT kámen mudrců. NFT kámen mudrců Zajímavostí je, že vaši likviditu v podobě kamene mudrců si můžete libovolně přeposílat z peněženky na peněženku. Developeři projektu Alchemist navíc do budoucna plánují další utility, které budou držitelům kamene mudrců přinášet další hodnotu. Navíc, před několika dny se začalo spekulovat o tom, že je celý projekt napojený také na burzu Carbonswap a tedy i projekt Energy Web, o kterém jsme psali v minulém článku „Energy Web: Zelená budoucnost na blockchainu“. Co vše ještě z nadaných developerů projektu Alchemist, burzy mistX a technologie Flashbots vyleze, zůstává otázkou. Jejich talent je však nepopiratelný. Pokud vás toto téma zajímá a chtěli byste zde vidět budoucí updaty, neváhejte se nám ozvat v komentářích.

Zdroje:

Teach me about Crucibles. Alchemist. (n.d.) Thegostep, Kladkogex, Yaronvel, Nadahalli, Jannikluhn, Lauren, Fiiiu, & Wjmelements. (2020, November 23). Flashbots: Frontrunning the MEV crisis. Ethereum Research How mistX uses Flashbots bundles to provide frontrunning protection. Paradigm. (2021, June 2) Alchemist. (2021, May 27). Introducing mistX. Medium Thegostep. (2021, April 14). Flashbots Transparency Report - March 2021. Medium What are Flashbot transactions and how do they work on 1inch? 1inch.exchange - Help Center. (n.d.) [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.