[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
Každý týden se snažím odhadnout další pohyb cen na trhu s bitcoinem a často se situace vyvine jinak, než
byl odhad. Je to pochopitelné, protože ani já, ani nikdo jiný nemá věštecké schopnosti a neumí nahlédnout do budoucnosti.
Vše je jinak, na velký výprodej zatím nedošlo
Trh je vysoce nepředvídatelný a technickou analýzou lze získat jen jakýsi hrubý pohled na aktuální situaci a pokusit se odhadnout, jak stejnou situaci ohodnotí ostatní obchodníci, kteří mají potenciál pohnout trhem. Je ale nutné vědět, že ani oni nejsou všemocní a mnohem větší sílu mohou mít fundamenty, jako třeba neklesající poptávka, a samozřejmě i události, které často fungují jako startovní výstřel k zahájení nákupu nebo prodejů.
Stejně tak minulý týden byla situace na trhu zralá na velké výprodeje, přesto k nim nakonec nedošlo. Pod úrovní 2400 USD jakoby nikdo nechce prodávat. Velký vliv na to bezesporu má i redukce počtu transakcí v mempoolu, což má obrovský vliv na propustnost bitcoinové sítě a poplatků na za transakci. Před cca měsícem přitom bylo v mempoolech 10x více transakcí, což také přineslo 10x vysoké poplatky (často v řádku jednotek USD). Takový stav mohl snižovat motivaci k dalším nákupům.
Během minulého týdne již v sobotu došlo k výprodejům a k poklesu ceny z 2780 USD až k 2270 USD (Bitstamp). Další postup dolů byl ale zastaven a došlo k odrazu někam k 2600 USD. Od toho okamžiku
cena bitcoinu mírně klesá, prodeje pokračují, ale už nemají takovou sílu jako na začátku. Původně namalovaný vývoj tak nebyl plně dodržen. Jak z toho ven?
Souboj spekulantských zájmů a přirozené poptávky
Na grafu je výrazná jedna linie, a to klesající rezistance naznačená červenou linkou. Tuto linii přitom může udržovat jeden nebo skupina investorů, kteří potřebují prodat větší množství bitcoinů. Oproti tomu je však znát tlak na tuto linii, který je zřejmě tvořen přirozenou poptávkou. Dá se tedy předpokládat, že jakmile investoři doprodají své zásoby (nebo je to přestane bavit), dojde k obnovení růstu, tedy za předpokladu, že to poptávka nevzdá dřív. Jedná se čistě o souboj dvou skupin obchodníků a v takovou chvíli nejspíš nezbývá, než počkat, jak to dopadne.
Proto doporučuji přestat prodávat a počkat na další vývoj. Dokud jsme pod červenou linií, může pokračovat pokles. Průraz této linie by mohl nastartovat růst nebo korekci předchozího poklesu, minimálně do poloviny předchozího poklesu. Vývoj po proražení ale může pokračovat bokem. Nejpravděpodobnější scénář pro tuto situaci je zformování dalšího vrcholu pod 3000 USD.
Pokud však bude mírný pokles pokračovat dál, může dojít k propadu pod 2200 USD a pokračující pokles by mohl popohnat další majitele bitcoinů k prodeji a dalšímu poklesu cen.
Sentiment a hloubky trhu
OKCoin (okex) top traders: long a short jsou vyrovnané
Bitfinex má long:short v poměru 18:8
Úroky na půjčky dolarů klesly z 0.11% na 0.078%, oproti tomu vzrostly úroky na bitcoiny z 0.01% na 0.03%.
Hloubky trhu: Bitstamp - vyrovnáno, BTC-e - vyrovnáno, Bitfinex - 3:2 prodávající, OKCoin - vyrovnáno, Kraken - vyrovnáno
Doporučení: Sledovat klesající rezistanci a po proražení nakoupit. Jinak spíš mít prodáno. Short zatím nedoporučuju. Je tu i šance pohybu do strany.
Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na bitcoinových burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]