[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].
Vrchol byl na dosah, kam půjde kurz bitcoinu dál?
V posledních dnech byl kurz bitcoinu velice volatilní, ne však úplně nepředvídatelný. Když se vrátíme k minulé analýze, psal jsem v ni mimo jiné, cituji: "Přesto nejbližší vrchol je už na dosah. Tím vrcholem bude cena 700-705 USD. (...) Je třeba se připravit i na nějaký spike, třeba až na 730 USD. Pak se ale cena vrátí a chvíli zůstane v pásmu 690-705 USD." A to se přesně stalo. Ten spike tedy nakonec dosáhl na Bitfinexu přes 750 USD, nicméně následovala korekce a propad na 690 USD: Nejnižší cena byla 677 USD. Stoploss na 650 USD nebyl ohrožen, takže by všichni měli i nadále držet pozici.
Odezněla také mánie kolem ZEC a aktuálně jej lze pořídit někde kolem 0,74 BTC. To je dobře, tak to má být.
Bitcoin narazil na Čínskou zeď
Na internetu se spekuluje, že poslední propad o cca 60 USD byl způsoben neoficiálním prohlášení o zavádění regulaci kolem bitcoinových směnáren v Číně. Čínské vládě pochopitelně vadí, že se skrze bitcoin vyvádí peníze z Číny (což je zavádějící, protože čínské peníze získá bitcoinový prodávající v Číně a tedy v Číně zůstanou, jediné, co může tak čínskou vládu na tom trápit je kurz BTC/CNY).
Druhým často uváděným důvodem je odstávka služeb Bitfinexu za účelem aktualizace obchodní platformy. Ta byla plánována a přesto v době zastavení obchodování došlo k největším pohybům ceny. A to i přesto, že Bitfinex neplánovaně odsunul update o 2 a půl hodiny právě kvůli vysoké volatilitě na trhu.
Spojování pohybů cen s Bitfinexem vychází z minulých incidentů, kdy první neplánovaný výpadek této velké burzy začal těsně před pádem cen 20.6. ze 760 na 660 USD: Druhý propad se udál těsně po tom, co Bitfinex 2. srpna oznámil hack a to si vynutilo zastavení platformy na zhruba 10 dní. Přesto si myslím, že v tomto případě jde o neštastnou shodu okolností.
Je potřeba vzít v úvahu také třetí důvod a to posílení juanu. Ten po celou dobu dosavadního růstu bitcoinu oslaboval z 6,67 na 6,79. V posledních dnech však posílil na 6,76. To mohlo způsobit tlak na výběr zisků u čínských investorů, kteří se rozhodli vyhnout se oslabování měny dočasným úkrytem aktiv v bitcoinu.
Cena bitcoinu půjde do boku, nebo najde odrazový bod
Pro odhad dalšího vývoje ceny je třeba si uvědomit, že aktuální cenové pásmo kolem 703 USD odpovídá 38% Fibonacciho retracementu. Dá se tedy předpokládat, že na trzích bude příští týden nuda a ceny půjdou do boku Celé pásmo bych vymezil kanálem 690-710 USD. Na úrovni 650 se blíží silná trendovka, která už v minulosti několikrát popostrčila ceny vzhůru. Proto si nemyslím, že by někdo chtěl prodávat blízko této trendovky. Stoploss můžete z 650 přesunout na 670... a nebo ho nikam nepřesouvejte. Je totiž také možné, že ceny budou mírně klesat a než dojde k obratu, může dojít zasáhnout lini na 670
Sentiment na burzách, hloubka trhu
OKCoin Top Trader Sentiment Index hlásí převahu shortů 42:53 (long,short). Co se týče výše zainvestovaných prostředků, tak zde jsou long/short vyrovnané
Zájem o longy na Bitfinexu stoupnul těsně po pádu cen. Totéž nelze říct o shortech, kde investoři pouze kumulují swapy a neshortují (zatím)
Hloubky tru: Bitstamp - skoro rovina trochu, převaha prodávajících, Bitfinex - 2x kupující, BTC-e 2x kupující, BTCChina - vyrovnáno, Kraken též vyrovnáno.
Doporučení: Držet, zatím neprodávat, SL zůstává na 650 USD.
Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na bitcoinových burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]