Kurz bitcoinu – analýza. Korekce bolí, ale je zdravá

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

S příchodem léta je běžné, že se pohyb na trzích zklidňuje, ceny spíš klesají, nebo stagnují a větší pohyb začíná až zase na podzim, zejména před vánočními svátky. Světa kryptoměn však jako by se tyto nepsané zákony netýkaly. Například minulý víkend dosáhla cena bitcoinu těsně pod hranici 800 USD a zaznamenali jsme i dvě vlnky mezi 780 USD a 720 USD (takže vlnkovači si přišli na své). Vysoké hodnoty byly k vidění i u dalších populárních kryptoměn. ETH/USD například dosáhl v historického maxima a špatně si nevedl ani Litecoin.

Co zastavilo růst ceny bitcoinu a ETH?

Velké věci se začaly dít až pondělí a poznamenaly potom celý týden. V úterý například ETH postihl první větší fraud v podobě krádeže coinů z projektu DAO (btctip o tom připravuje článek). Celý incident a jeho dohra teď vrhá na ETH špatné světlo. Své dny si vybrala i populární burza Bitfinex, kterou postihl skoro osmihodinový provozní výpadek, přerušený jen asi 50 vteřinami krátkého obchodování, ten však podle některých způsobil pokles ceny bitcoinu až o 80 USD. Výpadek pokračoval i následující den a na internetu se mezitím rozběhla spekulace, zda Bitfinex nemíří stejným směrem jako zkrachovalá burza MtGox. Doufejme že ne a skutečně šlo jen o technické problémy.

V noci ze čtvrtka na pátek pak mohlo kurz bitcoinu ovlivnit britské referendum o vystoupení z EU. To nejdůležitější jsem ale neuvedl, totiž že si bitcoin během týdne odepsal kolem 20% a na grafech vytvářel opravdu dlouhé červené svíčky. Nemyslím si, že za vším stojí problémy Bitfinexu, ani krach DAO, podle mě jde o očekávanou korekci předchozího růstu, o které jsem psal v analýze minulý týden.

aktuální kurz bitcoinu graf Odhadnout, kterým směrem se bude cena ubíhat, je nyní tvrdý oříšek. Jediné, co lze o nastalém čase říct, že zřejmě půjde o období vysoké volatility bitcoinu, které bude hrát do karet zejména vlnkovačům. Na grafu jsem naznačil trendovku, která však není vůbec potvrzená a může být v blízké budoucnosti proražena. Jedinou větší jistotu dává spodní linka, označená jako základní support. To je totiž ta samá čára, která v minulých grafech v květnu tlačila cenu vzhůru, než se utrhla k takovým výšinám.

Léto ve znamení vlnek a volatility

Domnívám se, že v čase letních prázdnin bude cena kmitat mezi supportem a rezistenci a teprve na podzim dojde k průrazu přes 800 USD. Ve hře je stále před nedávnem navržený pattern "cup-with-handle" a graf se nyní nachází na začátku "handle". Bude třeba posečkat, aby se "handle" dostatečně projevil.

Doporučuji těm, kteří stihli prodat nad 700 USD, aby zatím nenakupovali. Ostatním doporučuji držet. Kdo se cítí, může zkusit vydělávat na vlnkách, ale pozor, je to docela velké riziko.

Burzy, úroky, hloubka trhu

Rychlé propady ceny v posledních dnech dost pocuchaly longaře a projevilo se to i na výpůjčkách na Bitfinexu. V kritických okamžicích bylo možné získat úvěr přes 0.25% denně. V závěru týdne je otevřeno stejné množství longů jako na začátku, takže celková bilance je nulová, hodně obchodníků drží long i nadále. Do pondělka také trochu trpěly shorty, o které nebyl zájem. Během propadů však jejich počet narostl o částku přes 10000 BTC. Úroky to dostalo nad "úžasných" 0.01%.

Bitstamp: 2x prodávající, BTC-e 2.5x prodávající, Bitfinex: vyrovnáno, Huobi: 2x prodávající, BTCChina: vyrovnáno, Kraken: 2x prodávající.

Doporučení: držet, zatím nenakupovat, případně vlnkovat (kdo umí)

Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na btc burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně.

foto: Gratisography.com

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.