Kurz bitcoinu – analýza. Hardfork nejsou peníze zadarmo

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. Týden se člověk nevěnuje bitcoinu a užívá si na pláži u moře a mezitím se stane tolik věcí, že by to vydalo na několik samostatných článků. Tomu odpovídá i aktuální fluktuace na bitcoinovém trhu. Jednou je kurz bitcoinu pod 1900 USD, podruhé nad 2900. Není to tak dávno, co jsem jen tak z plezíru předpovídal, že to bude lítat o 1000 dolarů nahoru nebo dolů. A bum ho, máme to tady. Má vůbec v tomhle marastu smysl obchodovat? A co když to všechno vylítne nad 3000 USD?

Pořád se něco děje, v kryptosvětě se nenudíte

Není den bez událostí. Nejprve dojde k dohodě mezi těžaři. Ze dne na den se vyprázdní mempool a prakticky vymizí jakékoliv spamovací transakce. Poplatky klesnou o desítky procent. Pak je schválen SegWit. To byla zpráva, která vyhnala cenu bitcoinu prakticky až k ATH. Pár dní na to však bitcoinový trh ochromilo zastavení ruské burzy BTC-e a zadržení jednoho z administrátorů v Řecku. To byl ten propad až na 2400 USD. A aby to nebylo všechno, čínský pool ViaBTC chystá vlastní verzi bitcoinu, tzv Bitcoin Cash (BCC). Bitcoinu tak 1.8. hrozí fork na dvě měny a drtivá většina burz a směnáren už v tomto ohledu připravují různá opatření. Vás asi bude zajímat, jaký vliv bude mít vznik BCC na cenu Bitcoinu. Je třeba říct, že nejde o rovnoměrné rozdělení. Nový bitcoin pokračuje jako přímý následník původního bitcoinu, zatímco tvůrci BCC se netají tím, že jde o altcoin, tedy o jakousi odnož, výhonek, takže neočekávám, že bude mít na hlavní větev velký vliv. Ale přesto tam nějaký vliv bude. Všichni držitelé bitcoinu totiž automaticky obdrží i BCC a plně zdarma. Nové BCC přitom bude možné na burzách normálně obchodovat. Tyto „peníze zadarmo“ však nebudou úplně zadarmo, jejich burzovní cena bude adekvátně ponižovat cenu nového BTC. Trh má určitou setrvačnost a tak po určitou dobu se bude počítat cena starého BTC jako součet nového BTC a BCC. Přímo v rozhodnou dobu by přitom nemělo dojít k výraznému nárůstu ono součtu. Buď se ihned propadne BCC, nebo BTC tak, aby jejich součet odpovídal ceně BTC před forkem. Časem se ukáže, která měna bude úspěšnější. Já osobně BCC velké šance nedávám.

Jak to bude po 1.8.2017 s cenou bitcoinu

Předpovědět budoucí vývoj je v této době velice obtížné. Zkusil jsem si namalovat tento graf. Na grafu je černou svislicí nakreslený den, kdy dojde k forku. cena bitcoinu po hardforku Neustále hrozí, že kurz bitcoinu nakonec úspěšně prolomí rezistanci kolem 3000 USD. To by bylo neštěstím zejména pro ty spekulanty, kteří se pokusí fork přečkat v dolarech. Poslední růst přitom ukazuje, že hodně obchodníků spoléhá na BCC zdarma a zásobuje se BTC. Není jasné, zda to je dobrá strategie, každopádně tahle poptávka může vyhnat cenu nad rezistanci, nebo těsně pod ní. Za černou čárou zvlášť maluji cenu součtu obou měn a pak cenu bitcoinu, Ta by měla být o něco nižší. Cenu BCC jsem na graf nemaloval. V době psaní analýzy se BCC jako futures prodával za 406 USD. Dá se tedy předpokládat, že 1.8. se cena BTC propadne o těchto 400 USD, ale může dojít i k rychlé korekci, pokud začnou spekulanti své peníze zdarma ihned prodávat. V následujících dnech očekávám oscilace mezi supportem a rezistanci, přičemž celková cena za obě měny by měla být nad 2400 USD. Graf svým tvarem začíná připomínat vrchol na konci roku 2013 a od něj pak cena pokračovala dolů. Uvidíme, jestli i v tomto případě jsou současné ceny dostatečně „nahoře“.

Sentiment na trhu, burzy a úroky

Na OKEX je optimistická nálada a longy převažují jako na hlasech (63:34) tak v objemu (28:17) Na Bitfinexu převažují short pozice 19:22. Úroky za půjčení BTC se tak vyšplhali až k 0.11% denně. Úroky za půjčení USD klesly na 0,08% denně. Hloubky trhu: Bitstamp: 2x prodávající, Bitfinex: vyrovnáno, OKCoin: 2x prodávající, Kraken: 3x prodávající. Doporučení: Držet BTC pokud chcete spekulovat s BCC. Jinak doporučuji prodat a přečkat 1.8 v dolarech. Margin pozice obecně nedoporučuji vůbec ani na jednu stranu. Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na bitcoinových burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.