Kurz bitcoinu – analýza. Dosažení All Time High a kam dál

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. V minulém týdnu dosáhla cena bitcoinu ATH (All Time High - absolutní maximum). Později se kurz vyhoupl až k hodnotě 1222 USD na Bitfinexu. Je třeba připomenout, že úplně nejvyšší maximum viděl svět na burze MtGox 29.listopadu 2013. Cena bitcoinu tehdy vystoupila na 1242 USD, stejný den se pak zavíralo na ceně 1228 USD. Bitfinex tehdy hlásil maximum 1145 USD, následující cen 1171 USD.

Cena bitcoinu na hranici maxima

Vraťme se však do současnosti. Ihned po dosažení ATH došlo k prudkým výprodejům a cena klesla na 1110 USD - čili o více než 100 USD - povšimněte si, že to není ani 10%. Je třeba dodat, že po celou dobu růstu až k maximu bylo na OKCoin hodně velkých obchodníků, kteří stále drželi short pozice. S narůstající cenou bylo zřejmé, že hrozí jejich brzké zpeněžení (Liquidation, operace, která nadchází po margin call, kdy burza sama uzavře ztrátovou pozici, aby se zabránilo ještě větší ztrátě). Protože se short pozice zavírají nákupem a protože absolutní množství short kontraktů dosahovalo až 100 tisíc bitcoinů, vynucené zpeněžení slibovalo vysoké skoky vzhůru. A k několika takovým také opravdu došlo. Snížení zastoupení shortů ze 70 % na běžných 40 % bylo dosaženo maxima a následně se začalo prodávat. Na tomto příkladu je vidět, jak mohou některé veřejné infomace ovlivňovat rozhodování ostatních spekulantů. Dokud byly shorty na maximum, málokdo se odvážil prodávat. Čekalo se, až shorty prostě "popraskají" - uzavřou - s masivním nárustem cen nad 1200 USD. S cenami za hranicí maxima je docela těžké předpovědět budoucí vývoj. Co tedy prozradí graf? analýza kurz bitcoinu únor 2017 Výprodeje u ATH podle mého názory nebyly tak masivní, jako ty, které proběhly začátkem ledna. Tehdy padla cena bitcoinu až o 36%. V pátek to přitom bylo o méně než 10%. K žádnému dalšímu prodeji nedošlo a cena se v sobotu odpoledne drží kolem 1180 USD. Je tedy možné, že růsty budou pokračovat.

Pozor na červenou čáru poslední naděje

V minulé analýze jsem psal, že je cítit obrovský tlak na cenu směrem vzhůru. Tento tlak nepolevoval ani během pátku. Propady kurzu byly často způsobeny velkými prodeji, zpravidla jedním větším obchodem, řekněme cca 500 BTC, který následně spustil řetězec stoplossů a přidali se nějací roboti. Pak se ale pokles zastavil a došlo k návratu na původní cenu. Na denním grafu situace hodně připomíná odpočinkovou fázi v historii (v červeném kroužku). Během neděle může dojít ještě k dalšímu propadu (nedělní dump) k 1150 USD, ale pokud nedojde k propadu pod 1100 USD, dá se v následujících dnech očekávat další růst až k hranici 1400 USD. Průměrně totiž cena bitcoinu začíná opět růst podle parabolického patternu, a ten často dosahuje obrovských výšek, ale je třeba vzít v úvahu i zvyšující se riziko dosažení "sell off" bodu, po kterém následují opravdu velké prodeje. Se zvyšující se cenou poroste nervozita a pak stačí málo a výprodeje se spustí. K rozhodnutí, kdy skutečně prodat, může pomoci i červená trendová linie označená jako čára poslední naděje. Jakmile se kurz bitcoinu dostane za tuto čáru, může dojít ke spuštění prodejů mnohem dříve.

Sentiment na trhu, burzy a úroky

OKCoin top traders: Tradeři na OKC hlasují pro short (40:57) - (v pořadí long:short). V objemu jsou shorty a long vyrovnané kolem 30% Na Bitfinexu je poměr long:short pozic takto: (25:11). V posledním týdnu rostou úroky na USD z 0.027% na 0.035%. Úroky na bitcoiny klesají z 0.04% na 0,019%. Hloubky trhu: Bitstamp - 3:2 kupující, BTC-e - vyrovnáno, Bitfinex - 4:3 kupující, OKCoin - 2x prodávající, Kraken vyrovnáno. Doporučení: držet long, nebo přikoupení. Cílová částka 1400 USD, Stoploss 1030 USD. Short nepřipadá v úvahu.

Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na bitcoinových burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.