Krypto zprávy: Jedna rána za druhou, ale i pozitivní novinky

Pokud jste si mysleli, že si po událostech roku 2021 během letoška budeme moci oddychnout, potom jste ještě asi neotevřeli zprávy nebo Coingecko. Chýlí se pouze ke konci měsíce ledna a již teď je jasné, že o adrenalin nebude nouze. Likvidační kaskády, všudypřítomný strach z medvědího trhu, plánované zvyšování úrokových sazeb i zákazy kryptoměn v Rusku a kritika systému Proof of Work v Evropské unii. Shrnutí prozatímních událostí ledna 2022 určitou dávku drama dozajista nepostrádá, stále jsou zde však i zprávy pozitivní.

Analýza rapidního propadu trhu

Momentální skluz cen všech kryptoměn tentokrát překvapil i ty nejzkušenější analytiky. Pokud jste četli naše zprávy během listopadu, jistě si pamatujete brilantního analytika vystupujícího pod přezdívkou Pentoshi. I přesto, že před možným propadem cen v souvislosti monetární politiky FEDu Pentoshi varoval již ke konci minulého roku, strmost momentálního propadu zaskočila i jeho. Mnoho analytiků čekalo, že cenová hranice 40,000 USD za BTC nátlak ustojí. Nyní však již dobře víme, že kryptoměnové trhy jsou nemilosrdné. Extrémní propad cen zde překvapil i velmi oblíbeného on-chain analytika Willa Clementeho. Will již delší dobu sledoval možnou propojenost ceny BTC a běžných tržních indexů, zejména NASDAQ.  Ještě ve čtvrtek korelace cen BTC a NASDAQ vypadala pro kryptoměny nadějně a spekulovalo se o možném odpojení. Nicméně, nedlouho na to se cena bitcoinu vydala naprosto stejně strmou stezkou, jako NASDAQ. Vypadá to tedy, že sen o odpojení se od světových trhů se kryptoměnovým investorům do dohledné doby nevyplní. Bohužel. Abychom však netrpěli pouze zoufalým pohledem na momentální cenový vývoj, můžeme se pokusit nahlédnout i do budoucna. Zde se nám rýsuje vcelku optimistický náhled analytika Noodlese, který kromě BTC doposud naprosto perfektně předpověděl i přesný moment krachu mnoha altcoinů, a to včetně miláčků retailu jako jsou meme coiny Shiba a Floki. I přesto, že pohled do nedaleké budoucnosti je nadějný, nelze zpochybnit, že v blízké době si investoři budou moci ještě nějakou dobu bolestivého cenového vývoje vytrpět.

Rusko navrhuje plošný zákaz kryptoměn

Zákazy kryptoměn máme v mysli stále čerstvě zažité, naposledy zejména z jara minulého roku, kdy došlo k hromadnému vyhoštění těžařů z Číny. Tentokrát na scénu “banů“ nastupuje ruská centrální banka, která se hned ze startu roku chlubí plánem na kompletní zákaz používání všech kryptoměn, včetně těžby a proplacení za klasickou měnu. Zákaz by se měl ve výsledku týkat i fungování všech centralizovaných burz na kryptoměny v zemi. Rusko již proti kryptoměnám argumentovalo roky. Hlavními důvody pro kritiku bylo údajné používání krypta za účely financování terorismu či pašování drog. Nyní se Rusko rozhodlo, že jim většina kryptoměn připadá jako pyramidové schéma, které díky svému rapidnímu růstu může ohrozit finanční stabilitu země a bezpečí občanů. Jelikož je Rusko třetím největším těžařem BTC na světě, exodus těžebních operací z Ruska by byl dozajista znát na celkovém hash ratu, podobně, jako tomu bylo během jara minulého roku v případě Čínského zákazu. Stejně jako je momentální cenová korelace napojená na indexy typu NASDAQ, tak je i síla těžby napojená na valuaci BTC. Jelikož jsou trhy dopředu vzhlížející, dle momentálního cenového vývoje to již teď vypadá, že s budoucími zákazy trh počítá.

Evropská Unie navrhuje omezení Proof of Work těžby

Regulátor Erik Thedéen během minulého týdne v rozhovoru pro Financial Times prohlásil, že by se Evropská Unie měla zaměřit na omezení energeticky náročné těžby kryptoměn ve stylu Proof of Work (PoW) a naopak podpořit šetrnější systémy jako je Proof of Stake (PoS). „Jediným řešením je zakázat Proof of Work. Máme zde systém Proof of Stake, který je signifikantně méně náročný na spotřebu energie,“ vysvětluje svůj postoj Erik. Oproti systému PoW, který vyžaduje aktivní účast těžařů ve formě energeticky náročných grafických karet a specializovaných těžebních přístrojů, má v systému PoS na starosti verifikaci transakcí ten, který drží určitý podíl v daném síti.

Krypto gaming neustupuje

Herní sektor kryptoměn i přes nepříznivý vývoj cen neustupuje. Naopak, počet herních titulů běžících na blockchainu se během posledního roku rovnou zdvojnásobil. Nadějný herní sektor se však zároveň těší z rapidního nárůstu uživatelů. Dle serveru DappRadar, kde se na statistiky herního krypto světa můžete mrknout v reálném čase, se na trhu momentálně vyskytuje 398 aktivních her. Hlavním ukazatelem je zde přitom hra Axie Infinity, kterou dnes můžeme považovat za něco jako Bitcoin herního indexu. I přesto, že se cena tokenu AXS od vrcholu propadla o více než 60 %, počet aktivních hráčů stoupl o příjemných 40 %. Vypadá to, že Play to Earn herní model se uživatelům zamlouvá, a to i v případě, kdy hlavní měna dané hry padá. Někteří ze sofistikovaných investorů dokonce předpovídají odpojený býčí trh herní krypto sektoru, nezávislého na makro situaci. Důvodem zde má být právě neustupující adopce. Konec konců, hráčům je jedno, jestli hrají hry během býčího nebo medvědího trhu. Krypto gaming je rozhodně něčím, co se nevyplatí vypouštět z radaru. Stále je dobré pamatovat na to, že Axie Infinity je pro Play to Earn sektor něčím, jako byl pro běžný herní svět legendární Tetris. Jednoduše řečeno, jedná se o první vlaštovku a pouhou ochutnávku toho, co nás v budoucnu teprve čeká.

Rio De Janeiro alokuje 1 % státních reserv do Bitcoinu

Vlaštovkou naděje v momentálním masakru cen jsou zprávy z brazilského Rio De Janeira. Vypadá to, že oproti Putinovi se major Ria na Bitcoin nedívá jako na pyramidové schéma, ale jako na hodnotnou komoditu. O tom ostatně vypovídá i jeho nynější plán o alokaci 1 % státních rezerv do BTC. Major Eduardo Paes svůj moderní plán ohlásil během události Rio Innovation Week. Celá operace bude mít i vlastní název: Crypto Rio. Nejen to, uživatelé kryptoměn v hlavním městě Brazílie se dočkají i slevy na daních v případě, že budou zaplaceny ve formě BTC. Vypadá, že se nám ve světě Bitcoinu vybarvil další nadějný akumulátor, podobně, jako tomu je u dnes již proslulého „nákupce dipů“ El Salvadorského Nayiba Bukeleho. Ten, ostatně jako vždy, neodolává ani momentálním cenám a chlubí se nákupem celých 410 Bitcoinů.   Zdroje: Person, & Elena Fabrichnaya, A. M. (2022, January 21). Russia proposes ban on use and mining of Cryptocurrencies. Reuters Ledesma, L. (2022, January 19). Number of 'active' blockchain games doubled in past year to almost 400. CoinDesk Akhtar, T. (2022, January 14). Rio de Janeiro to allocate 1% of Treasury reserves to crypto: Report. CoinDesk Crawley, J. (2022, January 19). EU markets regulator calls for ban on proof-of-work crypto mining: Report. CoinDesk [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.