Máme za sebou první týden roku 2022 a již teď to vypadá, že v kryptu nebude o zábavu, strach ani napětí nouze. Jistě jste si všimli, že se trh momentálně nachází v takřka paranoidním stavu. Co stojí za nepříznivou cenovou akcí začátku roku? Budou trhu opět několik let vládnout medvědi? Je načase prozkoumat na čem jsme a zároveň nepřehlédnout nové, nadějné trendy.
FED v šoku: „Inflace je problém“
Největší paniky a cenového propadu se náš oblíbený krypto trh dočkal krátce po finálním zasedání pobočky FEDu FOMC, která určuje směr měnové politiky. Parabolický růst inflace způsobené historicky nejmasivnějším tisknutím peněz, tedy řekněme záchranné pandemické monetární politiky, nyní začíná regulátorům přinejmenším řečeno přerůstat přes hlavu. FED tedy konečně připustil, že se jedná o zásadní problém. Informace o tom, že bude probíhat tapering a snaha o brždění inflace, již celý trh věděl. Tentokrát však FED přišel s trpce chutnající zprávou, že bude zásah agresivnější a také dřívější, než se čekalo.
Zde je nasnadě myslet na to, že se i v tomto případě jedná o takzvaný nástroj FEDu. Za nástroj FEDu lze tedy považovat i samotné prohlášení o tom, že bude tapering probíhat dříve. Ostatně, z cenové akce klasických i krypto trhů vidíme, že byl růst zabrzděn pouhými slovy ještě před tím, než došlo k reálnému zásahu do monetární politiky. Jedná se takzvaný jestřábí přístup FEDu, který najednou dává veřejně najevo, že se k pozitivnímu růstu trhu nestaví přátelsky.
Tato zpráva je něčím, s čím se budeme potýkat minimálně po celý rok 2022. Světové mocnosti si nemohou dovolit, aby zdaleka nejpoužívanější měny dnešního světa propadly hyperinflaci. FED si však zároveň uvědomuje, že nemůže do růstu zasáhnout natolik razantně, aby došlo k bolestivé ekonomické recesi. I s touto možností však samozřejmě musíme počítat.
Je jasné, že makro situace se mění. Rapidně expansivní růst trhu, jaký jsme si mohli užívat od začátku roku 2020, je již zkrátka minulostí. Zároveň to však nevypadá, že by se měly trhy propadnout rovnou do medvědí propasti. Nástroje FEDu, varovné zprávy a zvedání úroků se dost možná vyvrbí v nudný trh, který bude po celý rok skákat tam a zpět. Největší bolestí pro dlouhodobé investory bude strach z propadu dna a také zklamání ze selhání několika ataků na vyšší ceny. Lze předpokládat, že zájem retailu opadne a trhy vychladnou. Nicméně, ostatně jako vždy, ti, co vytrvají a přežijí, se budou moci těšit z další nevyhnutelné expansivní fáze.
I přesto, že bude trh možná nudný a matoucí, v kryptoměnové sféře se vždy najde pár vybuchující narativ. Mapu těch nejnadějnějších si přiblížíme v následujícím článku, který vám pomůže detekovat, co je momentální a dominantní “meta“. Zůstaňte na pozoru.
Cathie Wood: „Není žádná šance pro to, abychom se nacházeli na konci býčího trhu“
Cathie Wood je investorka, která svým optimismem vždy potěší. Nejen pro to, že je skrze cenový vývoj inovativního sektoru v blízké budoucnosti velmi optimistická, ale také proto, že je jednou z nejúspěšnějších investorů na světě. Tím pádem jsme všichni rádi, jelikož jakmile se začne bát Cathie, potom se dost možná začneme v křeslech vrtět taky. Nicméně, prozatím stojíme bok po boku zakladatelky jedné z nejmovitějších investičních společností Ark Invest.
V nedávném rozhovoru pro finanční zpravodaj CNBC se Cathie v otázce na její pohled na možnost momentálního propadu cen jako konce býčího trhu a začátek medvědího vyjádřila naprosto jasně:
„I přesto, že se někteří z největších investorů dnešní době obávají prasknutí bubliny v technologickém a inovačním sektoru, z našeho pohledu na věc nelze více nesouhlasit. ARK Invest pozoruje obrovský potenciál v oblasti sektoru inovací, jako je například robotika, nebo umělá inteligence. Tyto sektory jsou na hranici výbuchu v absolutní exponenciální růst. Fakt, že se tak velké množství investorů obává bubliny, mi ještě přidává na vlastní důvěře v to, že se nenacházíme ani zdaleka na hranicích bubliny.“
Další velmi zajímavou spekulací Cathie je nedávné projevení názoru o “DOT.com bublině naopak“.
Jednoduše řečeno, Cathie vidí bublinu v technologické sféře, která momentálně podléhá nabourání ze strany inovativní technologie: Web 2.0, napumpované a přehodnocené akcie běžných firem, které doposud s blockchainem a celkově disruptivními technologiemi nemají co dočinění. V souvislosti s kryptoměnami se o DOT.com bublině mluvilo již od roku 2017. Vypadá to však, že jedni z nejúspěšnějších investorů dnešního světa jako je Cathie Wood sází raději na revoluční technologie, než na zastaralé a často přehodnocené systémy a akcie.
Decentralizace DeFi je pouhou iluzí
Během období stagnujícího, či v našem případě rovnou tankujícího trhu se namísto chvály a novinek plných naděje objevují spíše kritické zprávy. Tentokrát se pochybné pohledy obrátily směrem k DeFi, neboli protokolům poskytující
decentralizované finanční služby.
Kritika se navíc neobjevila ze směru běžných účastníků krypto marketu, ale rovnou v podobě rozsáhlého reportu Banky pro mezinárodní platby (BIS). BIS se zde zajímá zejména o budoucí stabilitu decentralizovaných systémů a možných regulačních implikací.
DeFi, jakožto trh o hodnotě téměř 170 miliard dolarů, se během posledního roku rozrostl natolik, že ho není radno nadále ignorovat, či považovat za bezvýznamný. Fakt, že se může potenciálně jednat o technologického narušitele dosavadních centralizovaných finančních systémů, si již zasluhuje plnou pozornost nadnárodních entit. S tou však přichází také ostrá kritika.
BIS se ve svém reportu zajímal zejména o fakt, že i přes hrdou prezentaci blockchainových protokolů ve jménu decentralizace je naprostá většina z nich stále závislá na centralizovaném stylu vlády a rozhodování o vývoji protokolu. Dalším problémem je dle BIS úzká propojenost decentralizovaných financí (takzvaně “money legos“), která může vyústit v kaskádovou reakci problémů, kterou však v decentralizovaném světě oproti bankovním systémům v realitě nemá kdo ubrzdit.
„Věříme, že kompletní decentralizace finančních protokolů je pouhou iluzí. Hlavní otázkou zde je, jak v případě plné decentralizace efektivně implementovat změny v ustanovení politiky?“
Co myslíte, je pesimistický názor na DeFi ze strany BIS namístě? Nebo mají pouhý strach, že by jejich vysoká místa mohla nahradit horda developerů a účastníků trhu ve smyslu čistého open-source, decentralizovaného rozhodovacího procesu? Jedna věc je jistá, DeFi je stále velmi rannou a experimentální oblastí, ve které se jako účastníci trhu musíme pohybovat vzdělaně a opatrně.
DAO organizace nahrazují venture kapitál
S nástupem fenoménu decentralizovaných systémů se nám během poslední doby začíná rýsovat i velmi mocný trend decentralizovaných autonomních organizací, akronymem DAO.
Doposud nejmocnější DAO dnešní doby je
Wonderland, komunita známá také jako žabí armáda, o které si povíme více v příštím článku.
Wonderland DAO se momentálně chlubí truhlou o hodnotě dosahující téměř miliardy dolarů. S takovým kapitálem se dá podnikat pochopitelně ledacos. Jedním z hlavních cílů Wonderland DAO je bojovat proti často predátorsky se chovajícím venture kapitálem, který měl sklizeň zejména na začátku roku 2021, kdy jsme mohli pozorovat nástup projektů listovaných na trh často i se stonásobným obratem pro seed investory. Venture kapitalisté, kteří se těšili z mnohonásobných obratů často nic nenabízejících projektů po zalistování tokenů na burzy často (pochopitelně) neměli trochy studu a s radostí prodávali předražené tokeny pozdnímu retailu.
Právě tento problém nyní atakují decentralizované autonomní organizace, které mají v plánu poskytovat ranné investice ve stylu venture kapitálu všem členům DAO. Názorným příkladem je zde právě Wonderland, který bude tento týden rozdávat tokeny své první investice, během které došlo k zakoupení nové sázkové platformy BetswapGG. Ranné investice a získání tokenů se tedy může dočkat jednoduše kdokoli, kdo má podíl v projektu Wonderland (TIME).
Hrbolatý rok 2022
Pokud zde hledáte “hopium“ na tento rok, bohužel budete muset zajít do jiného krámu. Monetární politiku světovlád není radno podceňovat. Znamená to však, že se nacházíme v beznadějném trhu na okraji propasti, která je hluboká stejně jako bear market roku 2018? Možná. Spíše ne.
Trh, se kterým se zde potýkáme, je založen na technologii budoucnosti. I přesto, že bude cenová akce tohoto roku dost možná nepříjemně hrbolatá a nepředvídatelná, ve výsledku je jediným trendem, na který se je třeba soustředit technologický progres kryptoměnového sektoru.
Zároveň je dobré si uvědomit, že i v případě negativního cenového pohybu celého trhu lze vždy najít určitý “niche sektor“, který se separačně nachází ve vlastní bull market bublině. Ti z vás, kteří hodlají přežít a neustále se vzdělávat, si tyto “meta bubliny“ dozajista dokážou najít.
Jak je detekovat a na které z nich se během tohoto roku soustředit si povíme v příštím článku.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]