Krabí květnový trh, ústup tržní aktivity a chystání se letní suchou sezónu. Mají trhy nějakou šanci pro návrat volatility? Pojďme se podívat na několik faktorů, které mají šanci vrátit život do krypto trhu. Jako obvykle si dnes pokryjeme to nejdůležitější od makro ekonomiky, přes DeFi a nové narativy až po Ordinals a další zajímavosti. Pojďme na to.
Makro kalendář
Makro sem, makro tam: tento květnový týden je opravdu makro specialitou, přičemž jako obvykle bude středem zájmu oblíbená FOMC show Jeromeho Powella, na kterou se můžete těšit již ve středu 24. května 20:00 našeho času.
Zvednou úrokové sazby o 25 bazických pointů nebo dojde k dočasné pauze, či dokonce snížení?
Pokud se podíváme na inflační data v USA, vidíme přesně to, o čem jsme mluvili v lednovém článku „Medvědí pumpa nebo start bull marketu?“. Poctiví čtenáři si mapu pro poražení inflace pamatují, pro ostatní si však tuto poučku pojďme připomenout:
„…Ostatně, inflace přes 5 % v USA prozatím historicky nikdy nebyla poražena, dokud metrika vyjadřující průměrnou úrokovou sazbu FEDu (federal funds rate) nepřesáhla CPI. A na to ostatně stále čekáme. Historie nám ukazuje, že pokud se inflace nachází nad 5 %, potom je k jejímu snížení třeba kompletní destrukce ekonomiky. Tento fakt nám připomíná legendární Stanley Druckenmiller a znalí vědí, že pokud mluví Druck, měli bychom poslouchat. Bude se tentokrát mýlit?“
A co vidíme nyní? Ale ale…
Z momentálního grafu názorně vidíme, že metrika vyjadřující průměrnou úrokovou sazbu FEDu konečně převyšuje míru inflace. Znamená to, že se opravdu nacházíme na konci inflačního cyklu? Pokud se tyto metriky v nejbližší době opět neprostřídají, rozhodně se zde rýsuje naděje na dřívější FED pivot, tedy otočku v monetární politice zpět k uvolněnějšímu přístupu.
Ostatně, USA dost možná nebude mít na výběr.
Dluhový strop
Ano, máme na mysli komediální tančení kolem horké kaše jakožto otázky zvednutí dluhového stropu USA. Ministryně financí Spojených států Janet Yellenová se však během rozhovoru minulého týdne nechala slyšet, že „… všechny volby, které před sebou máme, jsou bohužel ve výsledku špatné. Jako každý jiný ministr financí však vím, že jedinou možnou volbou, která naši ekonomiku zanechá v dobrém stavu, je zvednutí dluhového stropu a potvrzení toho, že USA tak jako vždy splatí své dluhy.“
- Finální rozhodnutí je očekáváno 1. června (volatilita na obzoru)
Víte, co nemusí zvedat dluhový strop? Bitcoin.
Veliká úleva: Ledger odevzdá vaše klíče pouze v případě, že si o to řekne vláda!
Ledger nám během posledních pár týdnů názorně ukázal, jak perfektně lze zničit veřejné mínění o produktu během pouhých pár tweetů. Tím však celá věc nekončí a do ohně, byť zřejmě nechtěně, přiložil během včerejšího What Bitcoin Did podcastu samotný CEO Ledgeru (nosící až podezřele moc prstenů) Pascal Gauthier.
Pascal zde všechny majitele Ledger peněženek (po dlouhé odmlce a škrábání hlavy) ujišťuje, že se nemusíme ničeho bát, jelikož by k odevzdání našich klíčů mohlo dojít pouze v případě, kdy si o to řekne vláda. Například tedy pokud vznikne podezření na používání kryptoměn k financování terorismu či obchod s drogami, tedy dvou nejtypičtějších taktik vlády k tomu, jak jednoduše navýšit vládní dosah.
Čas na změnu? Vypadá to tak…
Vydá se Bitcoin cestou podobnou Ethereu?
Každoroční Bitcoin konference v Miami byla tentokrát protkána kontroverzí díky účasti Ordinals developerů a z celé věci šlo cítit, že se Bitcoin komunita začíná rozštěpovat na dva tábory. Nicméně, pokud nahlédneme na celkový soubor probíraných témat, oproti minulým rokům byly mnohem častěji probírána témata jako je například:
- NFT
- Layer 2
- Rollupy
- MEV koncepty (miner extractable value)
Na tyto pojmy jsme běžně zvyklí právě z ekosystému Etherea, nicméně, po nástupu Ordinals a přívalu developerů, obchodníků a degenů naráží Bitcoin na problémy škálování a problematiky Layer 2 sítí mnohem rychleji než v minulosti.
Tak jako tak to vypadá, že momentálně není cesty zpět a s náporem adopce skrze protokol Ordinals se bude muset vypořádat Bitcoin jako komunitně, tak technologicky. Například Michael Saylor v celé věci vidí značný přínos, a to zejména proto, že adopce Ordinals obohacuje těžaře, kteří tím pádem budou mít neustálý a dostatečný podnět k zabezpečování sítě.
Během krátkého pohledu na statistiku poplatků sítě Bitcoin vidíme, že zde Saylor rozhodně není daleko od pravdy:
Výhled na letní narativy: Hong Kong a EIP-4844
Nacházíme se teprve v necelé první polovině roku 2023 a při pohledu zpět musíme uznat, že tento rok přinesl daleko víc býčích narativů, než mohl, kdo čekat: kolabující banky spolu s pumpující cenou BTC, NFT sezóna během ledna na Ethereu, kterou vzápětí vystřídala Ordinals mánie na Bitcoinu, DeFi sezóna ve formě LSD a očekáváného, již úspěšného Shapella upgradu, a dokonce i měsíční memecoin mánie.
Má tento rok ještě co nabídnout? Překvapivě ano. Například z důvodu chystaného Ethereum upgradu EIP-4844, tedy technologické vylepšení určeného pro škálování zvaného dank sharding:
- EIP-4884 zvaný Proto-Danksharding
Tento upgrade se jinými slovy nazývá něčím jako nitrem pro rollup technologie. Jak víme, L2 sítě, optimistické i zk rollupy jsou nyní důležitou součástí Etherea. Již tak rychlé sítě určené pro škálování budou díky tomuto upgradu ještě rychlejší, jelikož se rapidně zvýší datová přístupnost Beacon chainu.
Tím se dostáváme naprosto jasně zpět k narativu L2 sítí, a tedy i opětovným spekulacím o airdropech a s nimi spojeným oceněním projektů daných ekosystémů.
Z tohoto důvodu se vyplatí přidat do záložek následující rozhraní dominantních L2 sítí, dle kterého rozeznáme pohyby likvidity, a tedy i možného cenového vzestupu místních projektů.
Zde máte rozcestník přímo na hlavní L2 sítě, pomocí kterého rozeznáte přívaly likvidity jak na jednotlivé sítě, tak i do projektů daných ekosystému:
V minulých dílech Krypto Kompasu jste se dočetli o velmi býčím přístupu Hong Kongské administrativy, která nyní čím více otevírá náruč Web 3 průmyslu a kryptu jako takovému. Právě Hong Kongský narativ nyní začíná opět vybublávat a dost možná se tak vyplatí mapovat některé s hlavních asijských projektů, jako například:
- CFX
- DENT
- FIL
- KLAY
- MOB
- OKB
- PHB
- ELA
- A další
Tento narativ je však již poněkolikáté opakovaný a bude zajímat zejména krátkodobé obchodníky.
VISA buduje chytré kontrakty na Ethereum test netu
Platební gigant VISA se opět ukazuje na síti Ethereum, tentokrát konkrétně na test netu Goerli, kde bylo nedávno k vidění testování chytrých kontraktů zvaných Paymaster.
Paymaster je testem společnosti toho, zdali bude možné na síti Ethereum vytvořit moderní typ platebních systémů pomocí nového typu transakcí. Tento typ plateb má být uskutečňován bez nutnosti autentizace privátními klíči. Celá věc je spojená s návrhem upgradu EIP-4337, který má ve výsledku tento typ plateb povolit.
Rozcestník a bonusové zdroje
- Jak se pojistit proti selhání Ledgeru?
- Jak najít nejnovější 100x příležitosti?
- Chytré kontrakty na Bitcoinu?
- Do jakých projektů se ženou peníze venture kapitálu?
- Strike na Bitcoin Lighting Network expanduje do více než 65 dalších zemí
- Alchemix se chystá na Arbitrum
Zdroje:
Sriram, S. (2023, May 19). Visa deploys paymaster smart contracts on Ethereum Testnet Goerli. Unchained Crypto. https://unchainedcrypto.com/visa-deploys-paymaster-smart-contracts-on-ethereum-testnet-goerli