Je bitcoin legální? Hrozí mu zákaz?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

"Ty děláš s těma bitkojnama, co? Tak už to skončilo, říkali v televizi včera, všechno krachlo, co jako budeš dělat teď? Stejně to všechno zakážou, vybodni se na to, já jsem ti to říkal!" Tak takových telefonů od známých jsem měl v poslední době víc... A jsou inspirací pro dnešní článek.

Nechci se teď vracet k události, která minulý týden rozvířila vlny v mediálním rybníčku, tedy insolvenci japonské burzy MtGox (více v článku na blogu). Vliv, který měl konec nejznámější směnárny na důvěru v bitcoin nepodceňuji, ale musím dát za pravdu názoru mnohých (např. Marek Palatinus - článek zde), že to nakonec byl krach prospěšný. Špatní hráči musí pryč.  Ostatně, stačí se podívat na vývoj ceny bitcoinu - od cca 430 USD/BTC před týdnem až po 650 - 700 USD dnes.

Může někdo zakázat bitcoin?

Zaměřím se na to, nakolik jsou oprávněné obavy o osud virtuálních měn, pokud jde o jejich právní postavení. Může být bitcoin zakázaný? Anebo - můžu mít problém, když s ním obchoduji, přijímám BTC platby? bitcoin, virtuální měny a právo

Technicky vzato - bitcoin jako protokol zakázat opravdu nelze. Právě jeho decentralizovanost je zárukou svobody všech, kteří se rozhodli jej přijmout jako platidlo a jeho význam a hodnota stoupá přímo úměrně k ochotě jej akceptovat.

Z hlediska práva můžeme namítnout, že existuje riziko zákazu jeho směny za hotovost, USD, EUR atd. Pokud by existoval celosvětový zákaz obchodování s BTC, zákaz směnárenské činnosti a nelegálnost výměny, přechod do ilegality by byl logický. Otázka samozřejmě je, co by takové opatření udělalo s cenou... Nová prohibice a třicátá léta v USA?

Ne, tohoto scénáře se myslím bát nemusíme. Legalita virtuálních měn a jejich postavení v právních a finančních systémech byla a je řešena již delší dobu v mnoha zemích. Nabízím velmi stručný přehled těch relevantních

Jak se k bitcoinu a jeho regulaci staví jednotlivé země

  • USA - již v březnu 2013 vydal americký FinCEN prohlášení, že "užívání virtuálních měn nespadá pod peněžní služby - MSB (Money Services Business  - viz Wikipedia) v režimu regulace FinCEN a proto není předmětem MSB evidence, hlášení a uchovávání záznamů pro regulaci."  Jednoduše řečeno, v USA nepotřebujete žádné povolení k používání bitcoinu.  V listopadu 2013 pak  při slyšení před senátním výborem prohlásili představitelé  ministerstva spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), že virtuální měny mohou představovat legitimní finanční nástroje. Tehdy úřadující šéf FEDu Ben Bernanke se o kryptoměnách obecně vyjádřil velmi pozitivně a jeho slova před Senátem měla obrovský vliv i na růst ceny bitcoinu, litecoinu a dalších alternativních měn v závěru roku.
  •  Zvlášť po událostech na počátku letošního roku je nicméně v USA i dalších velkých státech slyšet volání po instrumentech, které by pomohly k určité regulaci virtuálních měn. V podstatě se jedná o možnostech přidělování licencí komerčním subjektům, které se zabývají burzovní a směnárenskou činností. Vše pod hlavičkou boje proti praní špinavých peněz.
  • Německo - ministerstvo financí v srpnu 2013 uznalo bitcoin jako "soukromé peníze" - s nutností danit zisky z komerční činnosti, soukromé využití se nedaní. Německá burza bitcoin.de je jako první v Evropě založena na spolupráci s bankou (FIDOR), podléhající finančnímu dohledu.
  • Finsko, Itálie, Chorvatsko, Holandsko, Belgie a další země EU se k bitcoinu a virtuálním měnám staví podobně - nejsou to přímo peníze, i proto však nepodléhají žádným regulacím ze strany vlády a finančních úřadů, je potřeba se tímto jevem do budoucna zabývat.

Většina významných států se k bitcoinu staví podobným způsobem, jak uvádím výše. Na druhou stranu je třeba říct, že také několik centrálních bank (Francie, Island, Rusko, Thajsko atd. vydává různá "varování"  - většinou v jednotném stylu - "bitcoin je vysoce volatilní, investice do něj je spekulace a na vlastní riziko, není pojištěn jako běžné bankovní vklady a nejsou to peníze". Tedy očekávané alibistické vyjádření, které mají v popisu práce tiskoví mluvčí - nejen centrálních bank.virtuální měna a právo

V Číně sice od letošního roku platí zákaz obchodování s BTC - ovšem jen pro banky (které to nedělaly ani předtím). Zároveň byla ztížena možnost vkladů peněžních prostředků na čínské burzy prostřednictvím třetích stran. Mylné vysvětlení tohoto opatření a různé fámy v závěru r. 2013 vedl k prudkému pádu ceny bitcoinu, v současné době je však čínský trh opět na vzestupu.

Žádný globální zákaz se nekoná.

Jaké je postavení bitcoinu u nás?

A jak je to u nás? Oficiální vyjádření České národní banky k dotazu na nutnost povolení obchodu  s bitcoiny mimo jiné říká:

Nákup či prodej bitcoinů na vlastní účet nepředstavuje žádnou z platebních služeb podle § 3 odst. 1 ZPS ani bezhotovostní obchod s cizí měnou [§ 2 odst. 1 písm. e) ZPS]....

... Obchodování s bitcoiny proto nevyžaduje povolení ČNB (takové povolení ČNB ani nemůže udělit) a nepodléhá dohledu ČNB. Z tohoto hlediska se neuplatní ani informační povinnosti vůči ČNB.

Povolení ČNB není potřebné ani k přijímání úhrad zboží a služeb prostřednictvím bitcoinů. Je však třeba upozornit, že soustavné odmítání tuzemských bankovek a mincí by mohlo naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožování oběhu tuzemských peněz podle § 239 odst. 2 písm. a) trestního zákoníku, který stíhá toho, kdo bez zákonného důvodu odmítá tuzemské peníze.
Je jisté, že bude ještě nějakou dobu trvat, než vzniknou potřebné zákony, které zcela jasně vymezí postavení různých finančních institucí a vlád k bitcoinu a virtuálním měnám obecně. Některým státům bude ještě chvíli trvat, než dojdou k poznání, že je fenomén virtuálních měn něco, co nejde ignorovat.

A mimo jiné bude určitě předmětem diskusí, jestli lze virtuální měny regulovat, danit apod.  Tento týden např. Británie ustoupila od 20% daně z přidané hodnoty, kterou původně na kryptoměny uvalila...

Žádných plošných zákazů se podle mého názoru obávat nemusíme. Ano, virtuální měny jsou logicky trnem v oku především bankám a některým institucím, kterým se nelíbí, jak jde tento systém svobodně zcela mimo ně.  Na druhou stranu už nyní začíná velká část finančních (i politických) kruhů chápat, že  s bitcoiny je třeba počítat.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.8/5 - (6 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.