Jak výhodně koupit a prodat bitcoiny

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Jak výhodně koupit bitcoiny – přehled možností

V současnosti máme i v České republice poměrně široké možnosti jak koupit či prodat bitcoiny. Pro občasné obchodování tak již není nezbytně nutné složitě a nevýhodně měnit koruny na eura či dolary a zasílat prostředky na zahraniční burzy. V dnešním článku rozeberu jednotlivé možnosti, jak koupit bitcoiny, případně jak je prodat, z pohledu výhod a nevýhod jednotlivých řešení.

Bitcoinové automaty v ČR

Ve větších městech, jako je Praha, Plzeň, Brno a Ostrava je možné koupit bitcoiny prostřednictvím bitcoinového bankomatu - bitcoinmatu. Dnes už jsou prakticky všechny obousměrné a bitcoiny v nich lze také prodat.

Nevýhodou této formy nákupu může být komplikovanost uživatelského rozhraní,bitcoinmat občasné výpadky ve spojení, pro většinu však zejména o dost vyšší kurz (navýšení o poplatky). Pokud nežijete ve větším městě, je za bitcoinmatem také potřeba cestovat. V některých zahraničních bitcoinmatech je nutné ověření totožnosti, v ČR zatím taková povinnost není do limitu 25 tisíc Kč za jeden nákup, nebo prodej.

Výhodou je určitě rychlost a fakt, že se kvůli nákupům a prodejům btc nemusíte registrovat na žádnou burzu. Je třeba zmínit i bezpečnost, zakoupené bitcoiny lze mimo jiné vytisknout na papírovou peněženku (na účtence je vytištěna bitcoinová adresa, obsahující zakoupené bitcoiny spolu s privátním klíčem), která slouží i jako záloha. Jde o jeden z mála způsobů jak nakoupit bitcoiny a být při tom offline.

Online bitcoinové směnárny v ČR

Pro našince může být zajímavým způsobem nákup v české bitcoinové směnárně, provedený za koruny, tedy bez dalších kurzových rozdílů.

V roce 2013 fungovala na tuzemském trhu jedna z prvních online směnáren, navíc plně automatizovaná. Jednalo se o projekt smenarnabitcoin.cz, ten však musel koncem roku 2013 automatizovanou směnárnu ukončit. Důvodem bylo jednostranné zrušení bankovního účtu ve Fio bance, na kterém byl závislý automatický chod směnárny. Tento projekt se koncem roku 2014 pokusil o comeback, s novým rozhraním, umožňujícím zadat klientům vlastní nabídku či poptávku. Jedná se však o dost komplikovaný systém obchodování s vysokými poplatky a moc obchodníků tak nepřilákal.

V současnosti funguje na zdejším trhu větší množství online směnáren, které se liší zejména kurzy. Některé nabízejí výhodnější výkupní kurz a prodávají velmi draho. Jiné zase prodávají relativně za dobrou cenu, výkup bitcoinu už ale příliš výhodný není. Příkladem jsou například směnárny First-bitcoin.cz a Coinhub.cz

Světlou výjimkou mezi českými projekty je online bitcoinová směnárna SimpleCoin.cz, která nabízí vysoce konkurenční kurz bitcoinu a zároveň je nákup a prodej velmi jednoduchý a rychlý. Směnárna funguje zpravidla od rána do pozdních večerních hodin včetně víkendů a poskytuje služby od listopadu 2013.

Když nebudu brát v úvahu samotný kurz bitcoinu, jsou mezi českými směnárnami poměrně velké rozdíly. Ty se projevují zejména v jejich okamžité likviditě a rychlosti vyřízení obchodu. Ale také v přístupu k AML/KYC procedurám (zákon proti praní špinavých peněz a poznej svého zákazníka). Anonymní směnárny jsou magnetem na podvodníky. Nehledě na porušování zákona zde hrozí větší riziko, že obdržíte na účet „špinavé peníze“ o které se později může začít zajímat policie.

Výhody nákupu a prodeje bitcoinů prostřednictvím online směnáren jsou: jednoduchost a pohodlnost nákupu, žádné poplatky, bitcoiny i peníze máte po vyřízení obchodu ihned k dispozici, nákup přímo za Kč..

Nevýhody:  větší rozpětí kurzu mezi nákupem a prodejem (spread) oproti online burzám.

Bitcoinové burzy v ČR

Zjednodušeně řečeno - rozdíl mezi burzou a směnárnou je ten, že směnárna nabízí vlastní, pevný kurz. Na burze se párují nabídky a poptávky jednotlivých uživatelů, podle toho se vytváří aktuální cena.

Jednou z takových burz je Coinmate - není to sice tuzemská burza (sídlo má v Anglii), ale stojí za ní čeští majitelé a programátoři. Výhodou této burzy je kromě maximálního důrazu na bezpečnost to, že umožňuje obchodování s bitcoiny přímo za české koruny, po zaslání peněz z české banky může obchodovat rovnou v měnovém páru CZK/BTC.

Neúspěšným pokusem o rozjetí konkurenční burzy byl projekt btceur.eu, který skončil poté, co několik klientů podalo trestní oznámení, protože přišli o své prostředky. Podobný osud postihl i další projekt stejného provozovatele – bitfond.com, který fungoval jako online směnárna.

Dalším projektem, kterému se nepodařilo přilákat dostatek obchodníků je zaniklý btcex.cz - platforma umožňující vystavit příkaz k nákupu a prodeji bitcoinu.

Zahraniční burzy, kurzová rizika, poplatky 

Obchodování na burze se zpravidla vyplatí až u vyšších částek a z výhod obchodování na burze vytěží zejména spekulanti, kteří se zabývají častým obchodováním a snaží se vydělat na pohybech kurzu.

bitcoin burza

S obchodováním na burze souvisejí některé nepřímé náklady, které nemusejí být při prvních nákupech pro začátečníka příliš zřejmé. Jedná se zejména o kurzové ztráty při převodu na zahraniční měnu a bankovní poplatky za SEPA platbu v případě eura a SWIFT platbu v případě dolaru.

Proti kurzovým ztrátám a bankovním poplatkům jsou pak již samotné poplatky na burze prakticky zanedbatelné. Pohybují se od 0 do 0,5 %, obvyklý průměr je 0,2% za jednotlivý obchod.

Jak dostat výhodně prostředky na burzu

Bez využití služeb bezhotovostní směnárny nebo společnosti zabývající se přímo devizovými konverzemi nebude nákup na burze příliš cenově výhodný, především z pohledu přepočtu Kč na zahraniční měnu. Je také třeba počítat s tím, že směnárny nabízejí lepší kurzy až od vyšších částek (stovky tisíc).

Další možností je zřízení bankovního účtu v cizí měně, podle toho, v jaké měně účtuje burza. Ani zde se však nevyhneme konverzím - např. Bitstamp obchoduje v USD, ale platby přijímá pouze v EUR (a má vlastní převodní kurz).

Pro někoho, kdo si chce obchodování jen vyzkoušet, tak může být nejefektivnějším a nejrychlejším způsobem zaslání prostředků na burzu přímo v bitcoinech (zakoupený v tuzemsku za Kč).

Výhody a rizika obchodování na burze

Hlavní výhodou burzy je možnost vydělávat na cenových růstech a propadech a zadávat spekulativní obchodní příkazy. Je zde také minimální spread (rozdíl mezi nákupem a prodejem).

S obchodováním na burze však souvisí jedno velké riziko - že je třeba svěřit své prostředky burze. Jak se však již v minulosti mnohokrát stalo, může být burza např. vykradena hackery. V horším případě dokonce zmizí majitelé i s prostředky klientů. Je tedy lepší držet na burzách prostředky pouze v omezené míře a po nezbytně nutnou dobu. V praxi ale nezbývá stálým obchodníkům nic jiného, než burze věřit a toto riziko přijmout.

Nejznámější zahraniční bitcoinové burzy

Mezi nejznámější a nejstarší burzy fungující již od roku 2011 patří také Bitstamp.

Na Bitstampu se zaslané prostředky v eurech konvertují automaticky na dolary a za depozit není účtován žádný poplatek. Tuto burzu bych doporučil úplným začátečníkům. Základní poplatek je ve výši 0,25 % a také je možné jej dále snížit většími obchody. Burza má sídlo ve Slovinsku a i když měla v minulosti velký bezpečnostní problém, v důsledku hackerského útoku přišla o 19.000 BTC, problémy ustála a je považována za spolehlivou. Bitstamp je však známý také poměrně přísnými pravidly pro registraci a verifikaci uživatelů, v poslední době se množí stížnosti uživatelů na zablokování účtů a nutnost doplnění dalších osobních údajů, předložení daňových přiznání apod.

V současnosti zřejmě největší burza, co do objemu obchodování, likvidity a také co do počtu obchodovaných altcoinů je platforma Binance. Obchodování zde není nijak složité, Binance nabízí jak běžně dostupné nástroje "limitních objednávek" (limit order), kde si můžete dopředu nastavit, na jaké hodnotě chcete nakoupit, nebo prodat, tak pokročilejší nástroje pro zkušené obchodníky. Nové coiny a tokeny jsou zde přidávány prakticky každý týden a stále přibývají.

Někteří evropští uživatelé přecházejí na burzy Kraken.com nebo Bitcoin.de, kde je možné obchodovat přímo za eura. Likvidita zde ale není nijak vysoká.

Burzu Kraken bych doporučil zkušenějším obchodníkům, kteří se již umí na burzách pohybovat a využijí tak pokročilejší burzovní příkazy známé z tradičních trhů. Poplatek z objemu obchodu je 0,35 % a s vyšším objemem obchodů se snižuje.

Bitcoin.de není úplně klasickou burzou. Funguje tak, že drží bitcoiny a peníze si zasílají uživatelé mezi sebou. Zřejmou nevýhodou této hybridní burzy je rychlost vyřízení obchodu a jeho nejistý výsledek (nedokončení obchodu). Poplatky jsou zde vyšší – 0,5 % a při obchodování je také třeba myslet na bankovní poplatky za SEPA platbu (výhodnější jsou větší obchody).

Burzy pro pokročilejší obchodníky

Jednou z největších a nejznámějších zahraničních burz je Bitfinex - je velmi oblíbená mimo jiné proto, že kromě bitcoinů a litecoinů obchoduje s dalšími altcoiny. Umožňuje také obchodování s pákovým efektem - margin trading, vsadit si zde můžete jak na růst ceny, tak na pokles. Na Bitfinexu je možné peníze pouze deponovat a využívat tzv. swapy - v podstatě půjčování peněz, nebo kryptoměny dalším obchodníkům za úrok, burza v tomto případě funguje jako garant. Při registraci je proto nutné zvolit správný druh účtu - pro obchodování je to Exchange Wallet, pro uložení prostředků s výnosem je to Funding Wallet.

Shrnutí - kde koupit bitcoiny

Pro občasné nákupy a prodeje bitcoinů jsou nejvhodnější a nejjednodušší tuzemské online směnárny, ze srovnání vychází dobře např. Simplecoin.cz

Začínajícím obchodníkům, kteří si rádi občas zaspekulují v menších objemech, nebo chtějí koupit bitcoiny a litecoiny za výhodný kurz, bych doporučil Coinmate.io - bezpečnou zahraniční burzu s českými majiteli a s možností obchodovat přímo za CZK.

Pro obchodování ve větších objemech a pro zkušenější obchodníky pak jsou nejvhodnější zahraniční burzy, kde je velmi likvidní trh, ale na druhou stranu zde také obchoduje více profesionálů. Mez nejpokročilejší profesionální platformy se v současnosti řadí Binance, která patří mezi největší na světě, jak pokud jde o objem obchodovaných prostředků, tak o počty měnových párů.

Bitcoinové bankomaty mohou být velmi praktické z hlediska rozšíření bitcoinu v širším měřítku, jejich použití zatím ještě není tak uživatelsky jednoduché jako u běžného bankomatu, využijí jej tedy hlavně nadšenci do bitcoinu. Představují však výbornou možnost, jak se k bitcoinům dostat rychle a bez složitého ověřování totožnosti.

5/5 - (7 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.