Jak si nechat ukrást bitcoiny – experiment

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Je bitcoin odolný proti fyzickému odcizení? Je asi těžké si představit, jak můžete ukrást něco, co vlastně fyzicky neexistuje.

Pokud je však informace o bitcoinovém účtu fyzicky viditelná, je taková krádež reálná, jak nedávno dokázal experiment Tala Newharta, personálního specialisty z Chicaga, který se o bitcoin zajímá již od r. 2011.

Newhart se rozhodl vyzkoušet, co se stane s privátním klíčem bitcoinové adresy, když jej nechá nějakou dobu na viditelném místě. Inspiroval ho příběh jednoho z jeho klientů, generálního ředitele velké finanční společnosti, který byl okraden na parkovišti s obsluhou - poté, kdy nechal v autě volně ležet dokumenty s bitcoinovou adresou včetně privátního klíče.

Jak si nechat ukrást darované bitcony - příběh dvou triček

Newharta příběh jeho klienta inspiroval k testu, nakolik je podobná krádež pravděpodobná a proveditelná.

Nechal si vyrobit 2 trička, která potom nosil v ulicích Chicaga. Na prvním byl vytištěn velký bitcoinový QR kód s veřejnou adresou a nápisem - Bitcoinový výzkum, prosím, přispějte! Zeptejte se mě proč!

jak ukrást bitcoiny - privátní klíč

Po několika dnech procházek po Chicagu se na jeho bitcoinové adrese sešlo 65 dolarů v bitcoinových darech.

Na druhém tričku byl velký QR kód s nápisem SHA-256, odkazujícím na šifrovací algoritmus používaný pro bitcoinové adresy. Nic víc.

Lidé, kteří nejsou v oboru kryptoměn úplnými nováčky vědí, že stačí naskenovat QR kód privátního klíče např. telefonem a jednoduše jej použít k získání všech prostředků, které se na příslušné bitcoinové adrese nacházejí. Newhart nosil tričko v centru Chicaga kolem poledne a netrvalo ani pět minut a dostal textové oznámení, že jeho 68 dolarů z bitcoinové adresy zmizelo.

Zloděje nepoznáte podle škrabošky

První část experimentu tedy ukázala, že existuje docela dost velkorysých uživatelů bitcoinu. V druhé části testu však Tal Newhart zjistil, že bitcoinoví zloději mohou číhat prakticky kdekoliv.

Jaké z celého příběhu plyne ponaučení? Držte privátní klíče a hesla k vašim bitcoinovým peněženkám v bezpečí. Newhart totiž i za vás ověřil, že bitcoiny nekradou jen chytří nerdi z Ruska. Někteří zloději mohou nosit obleky od Armaniho.

zdroj: cryptocoinsnews.com, prnewswire.com

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.