Uživatel investoval do PEPE tokenu 250 dolarů a vydělal milion. Tokeny ale nemůže prodat

Do velmi zajímavé situace se dostal investor, který před několika dny nakoupil 5,9 trilionů tokenů meme coinu PEPE. Nejmenovaný investor vyměnil prostřednictvím Uniswapu 0,125 etherů v hodnotě 250 dolarů za PEPE tokeny a aktuálně mají jeho tokeny hodnotu jednoho milionů dolarů. Kvůli malé likviditě a tržní kapitalizaci tohoto tokenu ale nemůže svůj zisk realizovat.

Investor nemůže tokeny prodat, nemá komu

Držitel téměř šesti trilionů tokenů PEPE se dostal do nepříjemné situace, kdy nemůže realizovat svůj zisk. Celý problém tkví v nedostatečné likviditě okolo tokenu PEPE. Tento problém demonstruje rozdíl mezi papírovou cenou tokenů a jejich opravdovou hodnotou. Z likvidity a tržní kapitalizace tokenu je totiž zřejmé, že investor nemůže realizovat zisk, aniž by zničil své vlastní investice. Podle expertů by trvalo 46 200 let realizovat zisk této investice s odkazem na aktuální růst tržní kapitalizace meme tokenu PEPE. Navíc by vše fungovalo pouze v případě, že poptávka po tomto tokenu by celých 46 000 neklesala. Jakýkoliv pokus o rychlejší realizaci zisku by mohl vést ke značnému poklesu ceny až pod úroveň nákupní ceny. Investor by tedy prodejem vlastních tokenů uvolnil na trh tolik prostředků, že by sám sobě snížil cenu tokenu až na úroveň, kdy by prodával pod svou vlastní nákupní cenou. Experti přirovnávají tento problém k miliardářům, kteří se snaží monetizovat své akciové bohatství. Nemohou to ale udělat, protože prodej takového množství akcií by vedlo ke zhroucení ceny dané akcie. Podobným případem byla situace, kdy Gurgavin Chandhoke vytvořil memecoin s názvem Pump Coin, který raketově vzrostl na tržní kapitalizace 4,8 miliard dolarů. Chandhoke ale vlastnil 99 % tokenů a z důvodu nedostatečné poptávky na trhu nebyl schopen své tokeny nikomu prodat. 

Problém s nízkou likviditou tokenů představuje nejen nedostatek kupujících, ale také skutečnost, že likvidita je obvykle soustředěna v poolech nakupujících botů. Přestože některé tokeny mají vyšší likviditu, není dostatečně rozmělněná mezi běžné uživatele, kteří by s tokeny obchodovali. Nejmenovaný držitel 5,9 trilionů PEPE tokenů vlastní značnou část celkové likvidity tokenu a jejich prodej může neblaze ovlivnit cenu, jak již bylo popsáno výše. Výsledkem je tedy bohatství, které existuje pouze ve formě tokenů, ale nemůže být převedeno do běžných peněz. To je samozřejmě výsledek, kterého by si každý investor přál dosáhnout. Přestože nárůst ceny tokenu znamená, že někteří kupující se stali milionáři, nemůže žádný z nich své tokeny prodat ve větším množství. 

 

PEPE je memecoin s motivem dobře známé žáby Pepe a zažil v posledních čtyřech dnech rapidní růst. Jeho tvůrci odkazují na kryptoměnový bear market a také na konkurenční memecoiny zaměřené na psy, jako je Dogecoin nebo Shiba Inu. Několikrát memovali tyto psí coiny se slovy, že dnů psů jsou pryč. Za poslední den se cena PEPE tokeny zvýšila o více než 240 % a dosáhl maximální ceny 0,000000342851 dolarů, podle dat z CoinGecko.

 
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.