Hrozí recese, hladomor a největší krize v dějinách 21. století?

Podle prognóz renomovaných světových ekonomů bude rok 2022 přelomový. V důsledku loňských let, kdy byl celý svět ochromen COVIDem a rovněž díky stávající válce na Ukrajině se blíží největší ekonomická recese 21. století, která bude mít nedozírné důsledky.

Rok 2022 podle známého ekonoma

Americký ekonom Harry Dent v rozhovoru pro Kitco News uvedl znepokojivou prognózu pro celosvětový finanční sektor. Dokonce se ani nebál doporučit investorům vystoupit z trhu a prodat svá aktiva, dokud mají ještě nějakou cenu. Předpokládá totiž, že k výraznému propadu trhu dojde ještě v tomto roce.
„Bude to největší krach, největší pokles vašeho života. Obecně tvrdím, že akcie se při tomto krachu přiblíží k situaci z let 1929 až 1932. Odhaduji 87 % pro S&P 500 a možná o něco více pro Nasdaq. Takže to nebude něco, co by se dalo přežít a jen tak vybalancovat, jak říkají finanční poradci.“
https://www.youtube.com/watch?v=LtXIz8Xeg-Q Ačkoliv se jedná už o starší video z počátku roku, v té době ještě nezuřil konflikt na Ukrajině a nebyla tímto ovlivněna globální ekonomika. Prognózy ohledně prvního kvartálu se i přesto naštěstí (zatím) nevyplnily. Je důležité si uvědomit, že pádu nemusí předcházet žádný signál, který by naznačoval, že se k propadu schyluje. Jako příklad uvádí dotcom bublinu v roce 2000. Ani tehdy neexistoval jasný signál toho, že přichází výrazný pád. Přesto se propadly akcie celého technologického segmentu. Při tomto přirovnání rovněž zmiňuje kryptoměny, které přirovnává k tehdejších akciím technologických firem.

Co si myslí Dent o kryptoměnách v čele s Bitcoinem?

„Myslím si, že akcie a kryptoměny padnou. Běžný člověk aktuálně hromadí své peníze do bubliny, přesně jako v roce 1999. A když přijde krach, všichni se leknou. Nejsou to sofistikovaní investoři.“
Bitcoin bude podle Denta krvácet nejvíce a klesne až na úroveň zhruba 7000 USD. V době psaní tohoto článku Bitcoin již osmým týdnem klesá a v současnou chvíli se jeho cena pohybuje okolo úrovně 30 000 USD.

HDP USA kleslo, riziko recese stále roste

HDP USA v 1. čtvrtletí 2022 je menší, než se analytici domnívali. Riziko recese, o které se stále více v poslední době mluví, se tak zvětšuje. V prvním kvartále 2022 se hospodářství USA zhoršilo o 1,5 % oproti poslednímu kvartálu roku 2021, což je o něco horší výsledek, než byly původní odhady poklesu o 1,4 %. Pokud jde o inflaci, BEA (Bureau of Economic Analysis) vypočítala deflátor HDP na úrovni 8,1 %, což je nad očekávanou hodnotou 8,0 %, i když PCE se poněkud zmírnil, z 5,2 % v původním odhadu na současných 5,1 %, což je také pod očekávanou hodnotou 5,2 %. Dovoz vzrostl více, než se původně očekávalo (18,3 % oproti 17,7 % v předběžném odhadu), a vývoz klesl o něco méně (-5,4 % oproti -5,9 %). Růst fixních investic byl mezitím revidován na nižší úroveň, ale zůstal silný, zatímco investice do bydlení vzrostly mnohem méně, než se původně předpokládalo (0,4 % oproti 2,1 %). Navzdory oblastem, které prokazatelně rostou, se riziko recese po této zprávě zvýšilo. Indexy zatím na zprávu nereagují negativně. Kryptoměny, v čele s BTC ovšem zažívají medvědí trh již několik měsíců. Je otázkou, za jak dlouho dojde k propadu hodnoty dalších instrumentů finančního trhu.

Blíží se potravinová krize?

Jedním z jevů, které doprovázejí veškeré ekonomické krize, je rovněž krize potravinová. Ačkoliv pandemie ještě stále nedozněla, válka na Ukrajině je v plném proudu, už se objevují první zprávy, které na hrozbu potravinové krize a hladomoru upozorňují. Jde jen o přehnané predikce, nebo opravdový blížící se problém?

Růst cen potravin se jen tak nezastaví, říká prezident Agrární komory

Kromě neustále zvyšujících cen energií začíná Čechy trápit i rostoucí ceny potravin. Prezident Agrární komory Jan Doležal varuje v rozhovoru v deníku idnes.cz na fakt, že pokud nezačnou veřejné instituce situaci řešit, může řada lidí z nižších příjmových skupin propadnout do existenční chudoby.
Jedná se o globální fenomén, netýká se to jen České republiky. U základních zemědělských komodit, které produkujeme, se nicméně v krátkodobém horizontu bavíme o možném navýšení cen o 50 a více procent. Momentálně se čeká na to, jak dopadne sklizeň na Ukrajině, přičemž některé odhady jsou velmi pesimistické a hovoří o tom, že se dostaneme na polovinu jejich běžné sklizně. Ceny těchto komodit se určují globálně, nikoli v Česku, a je logické, že budou na trhu chybět. Mluvíme o 80 milionech tun obilovin, ale nedostatek očekáváme i u olejnin, sóji nebo kukuřice. Ty patrně budou zdražovat. Další faktor jsou několikanásobně dražší hnojiva. To znamená, že produkci, kterou zemědělci zakládali na konci minulého roku nebo teď na jaře, budou realizovat za daleko vyšších výrobních nákladů. Jinými slovy neexistuje možnost, že by se růst cen potravin zastavil. Spíš se soustředíme na to, jak ho můžeme zbrzdit.
Zdroj

Potravinová krize ve světě

Blížící se nebezpečí potravinové krize se netýká pouze Evropy, ale prakticky celého světa. Podle posledních informací začíná být nedostatek výrobků denní potřeby. Například Amerika hlásí nedostatek dětské výživy a základních potravin, mezi které patří mléko, máslo, či vejce. Tyto potraviny skokově zdražují. Americký úřad Bureau of Labor Statistics hlásí zvýšení cen potravin za duben rekordních 9,4% David Beasley, výkonný ředitel Světového potravinového programu OSN, varoval na Radě bezpečnosti, že se Evropa blíží ke globální potravinové krizi, kterou nezažila od konce 2. světové války. Jako příčinu Beasley uvádí hlavně válku na Ukrajině, která bude mít dle jeho slov dosah který „přesahuje vše, co jsme viděli od druhé světové války.“ Jako důvod uvedl, že naprosto drtivá většina ukrajinských zemědělců v tuto chvíli válčí proti ruským vojskům. Ukrajina je totiž jedním z nejsilnějších zdrojů obilí a potravin pro celou Evropu. Ještě před válkou země exportovala 2% slunečnicového oleje na světě, 9% pšenice, 10% ječmene, 16% kukuřice. Válka způsobila výrazný útlum zemědělské činnosti. Rusko navíc blokuje export potravin z Ukrajiny a díky tomu uvízlo 25 milionů tun pšenice v zemi. Nejen Evropa je na importu pšenice z Ukrajiny a Ruska závislá. Tato krize se velmi dotýká i severní Afriky, kde už v této chvíli chybí základní potraviny. Nedostatek potravin může způsobit další výraznou migrační vlnu směrem do Evropy, čímž se krize opět prohloubí, protože bude v Evropě více lidí. Ceny potravin tak čeká v příštích letech neustálý růst. I pokud se podaří zajistit si nové partnery, kteří k nám budou potraviny exportovat, je nutné počítat s tím, že v současnou chvíli jsou potraviny v Americe cca dvojnásobně dražší, než zde.

Krize globalizované společnosti pokračuje

Příčin potravinové krize je víc, než jen ukrajinsko-ruská válka. Dalším významným faktorem je hromadné vykupování základních potravin v období pandemie. V této době, díky panice, řada lidí ve velkém skupovala mouku a další základní potraviny a to i přesto, že scénář globálního hladomoru v té době nehrozil. World Bank predikuje pro rok 2022 nárůst světových energií o 50 % a cen potravin o 22,9 %. Toto tempo ovšem může nabrat spád a skutečná čísla mohou být vyšší. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Nakupujte a prodávejte kryptoměny na největší kryptoburze Binance!

Nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

 
4/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.