Hra o Chainy 2: Polkadot & Moonriver
Válka o blockchainovou dominanci je v plném proudu. Denně sledujeme masivní pohyby armád ve formě likvidity dosahující mnoha miliardových hodnot. “Total Value Locked“ (TVL), neboli hodnota likvidity nacházející se v decentralizovaných protokolech se nyní žene nahoru v parabolickém růstu a dosahuje téměř na 240 miliard dolarů. Po bitevním poli se můžete běžně rozhlédnout na serveru DeFiLllama.com. Zatímco mnozí hráči jsou již ve válce plně zapojeni a můžeme tak pozorovat denní bitvy ve formě pohybů miliard tam a zpět například mezi Solanou, Fantomem a Avalanchem, další hráči prozatím trpělivě čekají v pozadí. Jedním z vysoce postavených a netrpělivě očekáváných je právě layer 0 protokol Polkadot a nedávno nastartovaný Moonriver.
Vrstva 0: Zdroj pro multi-chainovou budoucnost
Právě teď je nejlepší čas uvědomit si, že budoucnost kryptoměnové scény nebude probíhat pouze na jednom blockchainu. Používat pouze jeden chain pro celý svět by bylo podobné, jako používat jeden počítač pro všechny uživatele internetu (nedej bože všechny hráče videoher). Technologie škálování pouze jedné sítě je stále těžkým oříškem k rozlousknutí. Zářným případem je momentální stav druhého největšího blockchainu Ethereum. Poplatky na hlavní síti jsou momentálně astronomické a pro mnohé menší investory je tak hraní ve světě Etherea zhola nemožné. Již teď však můžeme pozorovat, jak je Ethereum stále častěji napojováno na různé další vrstvy nebo rollupy typu Arbitrum, či nadcházející ZK-Sync (ehm ehm chystá se airdrop) či Optimism.
Dokonce i ultra rychlá Solana se nedávno pod extrémním náporem transakcí začala hroutit a vyžadovala kontroverzní restart celé sítě, který pobouřil všechny zaryté fanoušky decentralizace. Z těchto případů lze názorně vidět, že se rýsuje budoucnost, ve které je třeba spolupracovat napříč více blockchainy, přičemž některé z nich budou pochopitelně decentralizované a bezpečné více než druhé. Decentralizace tak nebude probíhat pouze na první vrstvě, původním layer-1 blockchainu, ale také následným propojením těchto blockchainů. Právě takové reality se snaží dosáhnout samozvaný layer-0 protokol Polkadot.
Hlavní důvody, proč o Polkadotu mluvit právě teď, jsou dva: příchod časů interoperability a blížící se parachain aukce. Pojďme si vysvětlit, o co se jedná, a na co se v nejbližší době soustředit.
Jak funguje Polkadot?
Zjednodušeně řečeno, cílem Polkadotu je vytvořit software, který bude domovem nebo rozcestníkem, na kterém se budou ostatní blockchainy setkávat, vznikat a operovat. Pro pochopení si strukturu Polkadotu stručně představíme. Hlavními komponenty zde budou:
Relay Chain – Hlavní blockchain Polkadotu, tedy hlavní rozcestník a místo, kde bude verifikována pravost a finalizace transakcí všech účastníků sítě.
Parachainy – Parachainy jsou ostatní blockchainy, které se na Polkadotu mohou setkávat a využívat komputační schopnosti Relay Chainu k tomu, aby navzájem ověřili finalizaci a pravost transakcí. Právě v blížících se parachainech aukcích se dle mnohých skýtá největší příležitost nadcházejících měsíců.
Mosty (Bridges) – K tomu, aby se jednotlivé blockchainy mohly na Polkadotu potkávat, je potřeba vytvořit specifické mosty, které vzájemný přenos informací umožní. Jak jsme mohli nedávno pozorovat na příkladu Good Bridging a s ním spojeným airdropem tokenu GB, který je napojen na přemostění směrem do blockchainu Avalanche, i v těchto komponentech se pro investory může naskytovat lukrativní příležitost.
Proč se o Polkadot zajímat právě teď?
Důvody jsou naprosto jasné – layer 1 sezóna je v plném proudu, podívejte se na výkony coinů jako je Fantom, Avalanche či Solana.
Jak sami vidíte, layer 1 blockchainy si od konce srpna vedly naprosto výborně. V pozadí nám však stále pomalu, ale jistě bublá Polkadot.
Důvodem pro razantní ocenění výše uvedených projektů bylo mimo extrémní zdražení poplatků na síti Ethereum, jež v podstatě vyřadilo mnoho menších retailových investorů, také velké “motivační“ částky z pokladen jednotlivých projektů, určené k podpoře vývoje nových projektů a zvýšení účasti investorů a přísunu čerstvého kapitálu. Souboj zde probíhá ve formě pobídkových programů. V minulém článku „
Hra o Chainy 1: Avalanche“ jsme zmiňovali program ve formě AVAX tokenů, v té době hodnocených okolo 180 milionů dolarů. Krátce po oficiální prohlášení týmu Avalanche jsme měli možnost pozorovat a účastnit se naprostého výbuchu a vertikální akumulace, která proběhla napříč všemi kvalitními projekty celého ekosystému.
To samé lze nyní očekávat od ekosystému Polkadot. Slovy Gavina Wooda, jednoho z hlavních tvůrců kódu Etherea, který u jeho vzniku stál bok po boku s Vitalikem Buterinem, se ekosystém Polkadotu těší z
„18,963.300 DOT, které jsou součástí pokladnice protokolu, a které jsou tedy připraveny pro fundování vašich nápadů, budování, vylepšování projektů, edukace a tedy čehokoli, co decentralizovaná vláda Polkadotu uzná za vhodné.“
V porovnání s příkladem Avalanche se jedná o masivní částku pohybující se okolo 770 milionů dolarů. Nicméně, ekosystém Polkadot přichází na svět malinko jiným způsobem, než je zvyklé.
Připravte se, Parachain Aukce se blíží
Vypadá to, že oficiální datum startu parachain aukcí vychází na nedaleký 11. listopad.
Parachain aukce je průběžný proces, během kterého holdeři DOT coinů mohou volit projekty, které získají parachain, čímž dojde k napojení na hlavní síť DOT. Volební proces je navíc provázen nutností dočasného uzamknutí coinů DOT, čímž se efektivně snižuje dostupná zásoba na burzách a dochází ke zvýšení kupního tlaku. Stejný proces jsme měli možnost pozorovat během jarních parachain aukcí na Kusamě – hlavním “test netu“ Polkadotu.
Stejně jako jsme zažili parabolický růst projektů Avalanche ekosystému (dobrým příkladem je decentralizovaná burza a bankovní platforma
JOE), to samé lze očekávat během nástupu Polkadot projektů. V tomto případě se je však třeba soustředit na ty, které zvítězí právě během parachain aukcí.
Pokud zůstane trh zdravý, Polkadot a parachainy budou vyhlášeným herním teritoriem všech zkušených investorů a obchodníků.
Co dělat mezitím? Navštívit Moonriver
Poprask během posledních týdnů způsobuje také s Polkadotem a zejména Kusamou úzce spojený projekt
Moonriver.
Moonriver je komunitní layer-1 blockchain a jeden z hlavních parachainů Kusamy. Hlavní výhodou Moonriveru je fakt, že se jedná v podstatě o Ethereum napojené na ekosystém Kusamy a v budoucnosti i Polkadotu ve formě Moonbeamu. Stejně, jako je Kusama reálnou ekonomikou podloženým testnetem pro Polkadot, Moonriver je reálnou likviditou, a tedy i ekonomickými dopady podloženým Ethereem, který se však nachází na síti Kusama.
Pro nás jakožto účastníky trhu je zajímavý zejména fakt, že i přesto, že se jedná o testnet, celá síť je podložena pravou ekonomikou. Na Moonriveru tedy právě teď vznikají nové aplikace, které se posléze budou převádět na MoonBeam – tedy na Polkadot.
Pro ty z vás, kteří mají odvahu navštívit sféru Moonriver, zde máme pár základních rozcestníků.
Projekty a jejich stoupající či klesající likviditu, které se na Moonriveru momentálně nachází, můžete sledovat na webu
DefiLlama.com. Pokud se chcete vydat do opravdových útrob Moonriveru a nahlédnout na jména projektů v naprosto ranných (a extrémně riskantních) fázích, je možnost mrknout na prozatím jediné obchodní rozhraní s jednotlivými grafy, na webu projektu
FreeRiver.
Prozatím největším domovem pro likviditu Moonriveru je momentálně decentralizovaná burza
Solarbeam, na které se nachází většina ze zhruba 100 milionů dolarů, jež se po síti v tuto chvíli pohybují. Solarbeam je z dosavadních informací rovněž launchpadem, což znamená, že se držitelé tokenů SOLAR dočkají přístupu k před prodejům neboli IDO (Initial Dex Offering) projektů pro ekosystém Moonriver.
Na Moonriver se ne nadarmo soustředí obrovský počet veteránů kryptoměnové scény. Aktivita celé sítě pomalu, ale jistě stoupá. Vše ovšem brzy nabere větších obrátek díky nedalekému programu, který novým projektům a developerům poskytne přes 300 milionů dolarů.
My se těšíme například na ROME, fork a sesterský projekt dnes již legendárního DeFi projektu OHM, který bude stejně komunitně zaměřen (100% tokenů pro komunitu) jako domovská síť Moonriver.
Jedním s nejdůležitějších rozdílů je uvědomění si, že zatímco Moonriver je primárně komunitně založený chain (projekty ve stylu fair launch, 100% tokenů pro komunitu atd.), Polkadot bude doménou vysoce postavených institucionálně zaměřených projektů.
Zbytek necháme na vás, vězte však, že pohybovat se po nových experimentálních blockchain ekosystémech jako je Moonriver je stejně lukrativní, jako riskantní. Jedna věc je však jistá, o Polkadot a Moonriver ekosystému dnes neslyšíte naposled.
ZDROJE:
Gavin Wood says parachains virtually ready to launch on polkadot. NewsBTC. (2021, September 29).
Tiwari, A. (2021, October 19).
Dr. Gavin Wood of polkadot (Dot) unveils $770 million development fund as anticipation for Parachain Auctions builds.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]