Facebook nebo bitcoin? Peníze jde poslat i jinak

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Facebook využije svůj Messenger k posílání peněz

Facebook přišel tento týden s novou možností, jak si mohou lidé na sociální síti zasílat peníze. Využije k tomu aplikaci Messenger a uživatelům tuto funkci nabízí zatím bez poplatků. Chce tak držet krok s jinými známými sociálními aplikacemi, jako je Venmo, Google Wallet nebo Snapchat (Square Cash), které už podobné služby nabízejí.

Tento krok se dal ostatně očekávat, Facebook již loni najal Davida Marcuse, bývalého šéfa PayPalu, aby vedl v Menlo Park divizi pro sociální sítě. Platby přes aplikace sociálních sítí je nový trend, na který musí být velcí hráči připraveni. Messenger byl loni od Facebooku oddělen jako samostatná aplikace, nyní má kolem půl miliardy uživatelů a Mark Zuckerberg říká, že zatím neuvažuje o monetizaci, dokud nebude mít alespoň miliardu uživatelů. I tak se ale očekává, že budou uživatelé na síti trávit delší čas a zvýší se tím příjmy z reklamy. Nově ohlášená platební aplikace je zatím dostupná jen v USA a další rozšíření se plánuje až po důkladném testování.

platba přes facebook

Samotná platba vypadá jednoduše - přes symbol $ si uživatel zvolí velikost zasílané částky, kterou potvrdí stisknutím volby "Pay". Autorizace platby může být volitelná, lze přidat více stupňů ověření. V každém případě je však nutné použití debetní karty Visa, nebo Mastercard, spárované s konkrétním facebookovým účtem. Dobrý byznys pro kartové společnosti... Facebook tak navíc získá do sbírky další údaje o svých uživatelích - chybět mu snad bude už jen DNA. Rizika jsou údajně minimalizována naprostým oddělením datových záznamů od zbytku sociální sítě. Bude to ale stačit?

Bitcoin vs Facebook - kdo vyhrává?

Jaký je rozdíl mezi novinkou Facebooku a platbou bitcoiny? Infografika vytvořená btc.sx je více než výmluvná. Ať už se to týká údajů, které FB uživatel o sobě poskytuje, času potřebného k převodu, nebo decentralizace v přímé konfrontaci ve spolupráci Facebooku a zprostředkovateli debetních plateb.bitcoin vs facebook

Pro příznivce kryptoměn je volba jasná, Facebook má však na své straně nesrovnatelně větší uživatelskou základnu. Pokusy o vzájemné propojení tady ale už v minulosti byly, v loňském roce jsem v tomto článku psal o startupu QuickCoin, který chtěl FB využít právě pro posílání bitcoinu v aplikaci pro zprávy. Vypadá to však, že se tento projekt začal ubírat trochu jiným směrem.

ChangeTip a využití bitcoinu v sociálních sítích

Platba bitcoinem však nemusí být využita jen pro nákup zboží, služeb, nebo rychlý a levný převod financí. O využití technologie blockchainu ani nemluvě...

Právě propojení bitcoinu a sociálních sítí se věnuje např. ChangeTip,ChangeTip - donátorství který umožňuje zasílání drobných příspěvků na účet bloggerů, autorů oblíbených článků, umělců, nebo třeba na podporu zajímavých nápadů a na charitu. V současnosti je tak možné podpořit oblíbený obsah a příspěvky nejen na Facebooku, ale také přes Twitter, YouTube, Reddit, Tulmbr a další sítě.

Uživatelé mají na ChangeTip svůj účet, který si můžou jednoduše dobít bitcoiny, poslat komukoliv na sociálních sítích platbu či donátorský příspěvek, nebo naopak vytvářet zajímavý obsah a přijímat drobné "tips" od kohokoliv. Vše až do ekvivalentu 25 USD denně - a bez jakýchkoliv dalších poplatků.

Pokud jste aktivní na Twitteru, diskutujete na Twitteru, vytváříte zajímavá videa na YouTube, nebo třeba píšete články (a nemusí to být jen o bitcoinech), určitě ChangeTip vyzkoušejte. Osobně tuto službu využívám (tlačítka pod články) a držím jí palce, stejně jako dalším nápadům, které podobné mikroplatby podporují - nyní dokonce přicházejí první nápady na decentralizovaná řešení.

Zdroj: Bloomberg, Techcrunch, ChangeTip Infografika: btc.sx

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.7/5 - (8 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.