Navzdory tomu, že řada účtů šíří podvodné odkazy a komentáře, majiteli Twitteru se znelíbil automatizovaný účet “Explain this Bob”. Chatbot byl nastaven tak, aby ke komentování používal nejnovější verzi umělé inteligence ChatGPT. Elon Musk ale označil tento účet za podvodný a rozhodl, že musí z Twitteru zmizet. Chatbot je totiž spojen také s meme tokenem BOB, který se inspiroval postavičkou Pepe. Ještě nedávno přitom Musk reagoval na bota a jeho činnost si pochvaloval. Explain this Bob rozhodně nepatří mezi nejhorší účty na Twitteru a existuje daleko více automatizovaných účtů šířících podvody. Elonu Muskovi ale zřejmě jeho působení na platformě vadí. Oznámení o zablokování účtu chatbota sdílel Musk v neděli 18.6. a krátce poté se hodnota tokenu BOB rapidně snížila. Zrušení účtu může souviset také s kritikou sociálních sítí ze strany Evropské spotřebitelské organizace, která v nedávné zprávě obvinila sociální sítě z podporování povodů.
Bob již na Twitteru nic nevysvětlí
Chatbot si mezi uživateli Twitteru rychle našel fanoušky a řada z nich jej označovala v komentářích. Bob následně přečetl dané vlákno a pokusil se odpověď a jednoduše vysvětlit dané téma. Jeho odpovědi přitom byly často humorné nebo ironické. S velkou oblibou rychle vzrostla také cena meme tokenu v dubnu 2023, kdy jeho hodnota vzrostla o 4744 %. Po zastavení účtu Elonem Muskem ale cena klesla o 40 %. Z původních 0,000031 dolarů spadla na 0,00001818 dolarů a na těchto úrovních prozatím zůstává. Je bezpochyby, že za poklesem stojí zastavení účtu na Twitteru, který byl hlavním působištěm chatbota. Bez Twitteru nemá prozatím projekt žádnou budoucnost a uživatelé spekulující na cenu tokenů BOB se jich rychle zbavují. Elon Musk sice sliboval, že bude Twitter bezpečným místem bez podvodů, zrovna tento chatbot ale není největším nebezpečím. Každý jistě narazil na reklamu na nějaký meme token nebo dokonce odkaz v komentářích, kde podvodníci rádi lákají na své podvodné kryptoměny. Zatímco v hlavním příspěvku by Twitter mohl rozeznat scam, o komentáře se příliš nezajímá. Nějaký ten podvodný odkaz tak nalezneme téměř pod každým příspěvkem s kryptoměnovou tématikou.
Účet Explain this Bob přitom pomáhal uživatelům například s interpretací složitě formulovaných tweetů. V několika tweetech ale chatbot reagoval také na události ohledně Twitteru a ne zrovna vhodným způsobem. Na jeho odpovědi reagoval několikrát také Elon Musk. Krátce před zablokováním účtu na situaci reagovala také umělá inteligence pohánějící Boba. Ta uvedla, že Bob není žádný podvod a jedná se decentralizovaný meme coin s nulovými poplatky. Navíc údajně nemá žádného majitele a je inspirovaný kryptoměnou Dogecoin, aby mohl pomáhat lidem. Ani vlídná slova a zmínění Muskovi oblíbené kryptoměny ale chatbotovi nepomohlo od zablokování. Je ale zajímavé, jak přesně věděl, na kterou strunu Muskovi zabrnkat. Kvůli Dogecoinu je navíc Musk před soudem ve spojení s ovlivňováním ceny této kryptoměny. Čelí žalobě ve výši 258 milionů dolarů. Také proti umělé inteligenci Musk otevřeně vystupuje. Naposledy o hrozbě v podobně umělé inteligence promluvil v Paříži, kde opět varoval před katastrofickým koncem v případě pokračujícího vývoje této technologie. Musk byl také jedním lidí, kteří vyzývali OpenAI, aby pozastavila vývoj další verze umělé inteligence ChatGPT.
Twitter pozastavil také další účty chatbotů
Ve stejnou dobu, kdy byl vypnut účet Explain this Bob, byl pozastaven také účet AskTheWassie. Ten fungoval na podobném principu a vystupoval jako komický žabák parodující v komentářích příspěvky. Musk k blokování účtů chatbotů dále uvedl, že vtipnost tweetů neomlouvá propagování podvodných kryptoměn. Podle jeho slov budou všechny podobné účty pozastaveny bez ohledu na to, kolik peněz na Twitteru utrácejí. Uživatelé se ale za bota postavili a žádají Muska aby účet zase odblokoval. Tým stojící za celým projektem dokonce sdílel meme, ve kterém je žabák Bob ve vězení a hlídá ho karikatura Elona Muska. Za znovu spuštění bota se postavil také kryptoměnový účet CryptoDefiLord, který tvrdí, že je to jediný dobrý bot na Twitteru. Tým se prozatím snaží s Elonem Muskem vyjednávat. Ten přišel se zablokováním účtu krátce poté, co Evropská spotřebitelská organizace (BEUC) zveřejnila zprávu, ve které obviňuje přední sociální sítě, včetně Twitteru nebo Instagramu, že umožňují šířit kryptoměnové podvody.
Výroky Elona Muska v poslední době ztrácí vážnost, jeho moc nad Twitterem je ale neoddiskutovatelná. Pakliže se bot Muskovi nelíbí, je jen na něm, zda tvůrcům vyhoví a účet opět odblokuje. Přitom z jeho strany je blokování takového účtu trochu úsměvné. Byl to právě Elon Musk, který sdílel tweety o kryptoměně Dogecoin a pak s úsměvem sledoval, jak se mu podařilo ovlivnit jeho cenu. Krátce po jeho tweetech se vždy zvedne zájem o Dogecoin, aby pak v řádu několika dnů spadla cena zase dolů. Řada lidí přitom při jeho výrocích nakupuje a následně přichází o investované peníze. Musk by tedy ze stejného důvodu měl zablokovat také svůj vlastní účet, protože také on rozhodně zapříčinil ztrátu prostředků kryptoměnových investorů. Za toto konání je na Muska také podána žaloba, kterou aktuálně řeší u soudu. Proti jeho tweetování o Dogecoinu vystoupil také tvůrce této kryptoměny a naznačil, že by se na to Musk mohl konečně vykašlat, protože poškozuje jméno jeho projektu.