Efekt Streisandové – bitcoin vs. Western Union

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]  

Western Union - ten si to krásně zavařil...

Ten si to krásně zavařil - nikdo ho neměl rád... by si mohli zpívat ve Western Union, kdyby znali hity Pražského Výběru.

A když už jsme u písniček a jejich interpretů, nelze nevzpomenou na tzv. efekt Barbry Streisandové - pokud se někdo pokusí o odstranění, nebo zamlčení nějaké informace, mívá to v dnešním světě rychlého sdílení na sociálních sítích právě opačný efekt. Zpěvačka se v r. 2003 pokusila dosáhnout soudním příkazem odstranění tajně pořízených snímků své rezidence (viz úvodní foto) z veřejných sítí a dosáhla tím pravého opaku - měsíc po neúspěšné žalobě navštívilo stránku s fotografiemi 420 tisíc návštěvníků (Wikipedie).

A přesně to samé se nyní stalo Western Union, nejznámější službě zajišťující převod peněz po světě - jak známo, za poměrně tučné poplatky.

Uživatel Redditu - Dave Aiello vytvořil obrázek, který srovnává "výhody" WU s bitcoinem a umístil ho na Facebook. WU dosáhla přes DMCA (Digital Millenium Copyright Act - americký zákon z r. 1998) odstranění "dehonestujícího" dílka ze sociální sítě, s tím, že porušuje její autorská práva. A strhla se bouře.

WU vs. bitcoin

 Bitcoin vs. Western Union - 3:0

Efekt Streisandové se projevil v plné míře. Nejen uživatelé Redditu si vzali tento krok WU osobně a použili reklamní materiály společnosti k tomu, aby začali vytvářet další parodické obrázky, které se, jak uvádí server Coin Fire, šíří jako "lesní požár".bitcoin vs western union

Srovnání "služeb" opravdu nevyznívá pro Western Union příliš lichotivě. Co byste si vybrali? Poplatek 5 USD za zaslání 50 dolarů? Nebo 0,01 USD za zaslání stejné, ale i větší částky? Zaslání peněz jen do vybraných zemí, v úředních hodinách, nebo totéž kamkoliv a daleko rychleji? Ne nadarmo se právě WU zmiňuje jako příklad služby, často využívané např. emigranty z rozvojových zemí k zasílání peněz příbuzným, která je však ve srovnání s bitcoinem neúměrně drahá. Pro názornost se můžete podívat např. na tento ceník služeb.

bitcoin parodie na Western union

John "David" Thompson, jeden z vedoucích představitelů Western Union, nedávno v rozhovoru pro CoinDesk (Western Union CIO: Bitcoin No Solution for Today´s Market) uvedl, že jeho společnost o bitcoinu uvažuje v širších souvislostech (on sám dokonce investuje do těžby btc a osobně je kryptoměnám nakloněn). Vidí však ještě mnoho překážek - mimo jiné v nedostatečné regulaci kryptoměn a nevyřešené otázce ochrany spotřebitelů. Včetně možných podvodů a praní špinavých peněz, což je však oblast, která ani uživatelům služeb WU není úplně cizí...

"Bitcoin jako technologie, jako možnost, neřeší žádný z těchto problémů. Nenabízí nic hodnotného navíc na trhu s peněžními převody. Stále máte otázky týkající se regulace, stále zde máte problémy v boji proti podvodům, otázky týkající se ochrany spotřebitele na trhu. Takže nevidím žádnou souvislost, jak tento trh učinit lepší právě s bitcoinem. "

Podle Thompsona je příliš brzy na to říci, proč a jakým způsobem integrovat bitcoin do služeb WU a o ničem podobném ani neuvažují, dokud se nesetkají s výraznou poptávkou ze strany svých zákazníků. Bitcoin pro WU zkrátka není řešení.

V této souvislosti mi tedy nedá, než si vypůjčit jeden FB coment od Slushe - "Bitcoin ale opravdu jejich core business neřeší. On ho nahrazuje :-)".

PS: Perlička na závěr - k článku jsem připojil náhledový obrázek podobný, jako je uvnitř textu. I přes veškerou snahu se mi ho nepodařilo protlačit na Facebook, zřejmě už to mají dostatečně "ohlídané"... Vot těchnika!

Zdroj a foto: Coindesk, Coin Fire, Reddit

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.